AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > GeneL Forum > AileVadisi öğrenci Yardım

AileVadisi öğrenci Yardım Bu forum altında senelik ödevlerden üni sorularına kadar her çeşit paylaşım yapıLa biLir

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-09-2007, 08:37 PM   #11 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

DÜŞEY SÜRME PENCERE: Düşey sürme pencereler iki kanatlı, bazen de üç kanatlı olarak yapılırlar. Kanatların yatayda bileşim çizgileri, ayakta duran yada oturan kimsenin görünüşünü engellemeyecek yükseklikte kalacak biçimde düzenlenir. Tam ve engelsiz bir açılış için düşey sürme-gömme pencereler uygulanabilirler. Bu pencereler iç ve dış hacim bağlantısı bakımından çok yararlı olmakla beraber, oldukça pahalı mekanik tertiplere gereksinme vardır.
Temiz 3.00 m.lik kat yüksekliği seçilmesi halinde ve normal korkuluk yüksekliğinde, yatay birleşim çizgisi göz yüksekliğinden yukarıda kalabilir. Havalandırma bakımından kanatların düşey hareketli olması olumludur.
Düşey sürme pencerelerde şiddetli hava akımına neden olmadan sürekli havalandırma olanağı olduğu gibi kesintili ve tam havalandırma için de uygun olmaktadır. Kanatların orta bileşimi, alt ve üst başlıkların birbiri üzerine binerek sıkışması ile sağlanır.Yanlarda, kanatlar aynı zamanda sıkı kapanmayı sağlayan kanallar içinde hareket eder.
Kanatların düşey olarak hareketlerini sağlamak için, kanat ağırlığını dengeleyen ağırlıklar gerekir.
Düşey sürme olarak hareket eden ve bulunduğu katın altına (bodruma) inen pencereler, iç hacimle bahçeyi bağlamak bakımından ideal pencerelerdir. Fazla büyük pencerelerde kanatların hareketi bir motorla sağlanır. Bu pencereler kapı-pencere görevini görürler. Düşey sürme pencerelerde, pratikte uygulanması kolay, kanatların oturduğu düşey kanalları ayıran, üst kenarda dışa, alt kenarda içe yatık olarak eğimli oturan çıta yardımı ile kanatlar birbiri üzenine sıkışarak geçirimsiz bir kapanış sağlar.
Düşey sürme pencereler için, daha geçirimsiz kapanmayı sağlamak amacı ile, çeşitli sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemler, alışılmış marangozluk yöntemleri dışında, özel olarak hazırlanmış takımları gerektiren, daha doğrusu, yapımı bu takımlara bağlı olan pencerelerdir. Yurdumuzda uygulanmayan bu tip pencereler dış ülkelerde patentli olarak imal edilir.

YATAY SÜRME PENCERE: Yatay sürme pencerelerde kanatlar birbiri üzerine sürülerek açılır, kanat sayısı tek yada daha fazla olabilir. Tek kanatlı sürme pencereler ancak iki duvar arasına gömülerek açılır, çok kanatlılar ya birbiri üzerine sürülür ya da (çift kanatlıda) duvarlar içine gömülür. Bu durumda pencere boşluğu tüm olarak serbest kalır.
Yatay sürme pencere, diğer sürme pencerelerde olduğu gibi, kanatların iç hacme sarkmaması nedeni ile olumlu bir pencere tipidir. Düşey derzler, kanatların birbirine kenetlenmesi ile geçirimsiz hale getirilir, bu nedenle PVC plastik bantlar, fırçalar, metal özel profil ve lamalar kullanılabilir. Yatay derzler, tabanda sürme kanadın plastik yalıtım profilleri üzerine basarak oturtulması ve lento da kırlangıç kuyruğu geçmelerin sıkışarak kapanması ile geçirimsiz hale getirilir. Geliştirilmiş yatay sürme pencerelerde de düşey sürme pencerelerde olduğu gibi oldukça komplike ve pahalı takımlara gereksinme vardır.

YATAY EKSENLİ PENCERELER

Bu pencereler yatay eksen üzerinde dönerek açılan pencerelerdir. Büyük yüzeyler halinde yapılırlar. Okul ve büro binaları için uygundur. Ağırlık merkezine yakın olarak açılan pencere kolaylıkla hareket eder. Bundan başka alt ve üstten havalandırma sağlar. 80 derece dönebildiği için camın dış yüzü de kolaylıkla temizlenebilir. Özel menteşeler kullanılarak kanadın istenilen durumunda durması sağlanır. Basit çözümler için havalandırma kanatlarında kullanılan makaslardan faydalanmak mümkün olur. Küçük kanatlar mandal vb. bir takımla kapatılabilir. Büyük kanatların geçirimsiz sıkı bir biçimde kapanabilmesi için kanat alt başlığı ortasına gelen kol yardımı ile çalışan takımlar kullanılır.

Kanat aralığı 250 kg kadar olabilir. Yatay eksenli pencerelerin bazı sakıncalı yönleri de vardır. Örneğin ısınan bina yüzeyinden yükselen sıcak hava açık kanattan içeri girer. Gürültü de aynı yoldan içeri girer. Normal storlar yada lamel storlar bu tip pencereler için olumlu çözümler vermez.

DÜŞEY EKSENLİ PENCERELER

Bu tip pencereler de yatay eksenli pencereler gibi büyük yüzeylere olanak veren pencerelerdir. Büyük cam yüzeyi görüşü engellemez. Dönüş aksı genellikle ortada üst ve alt başlıklar üzerindedir. 180 derece döndürülerek temizlik yapılabilmesi için düşey eksen ortadan 3 cm kadar çekilir. Kanadın sol tarafı içe sağ tarafı dışa açılır. Çok kere dönüş ekseni açıklığın ortası yerine 1/3 noktaya kaydırılır. Dönen kanadın içeriye çok sarkması sakıncalı ise soldaki 1/3 nokta dönüş ekseni olarak seçilir. Bina dışına doğru fazla çıkıntı sakıncalı olursa sağdaki 1/3 nokta eksen olarak seçilir.

Düşey eksenli pencerelerde değişen derzleri solda içe açılışı, sağda dışa açılışı sağlayacak şekilde, yatay eksenli pencerelerininkinin aynı olur. Düşey eksenli pencereler dar ve yüksektir. Genişliği 1,60 m.yi aşmaz. Alt menteşe bütün kanat yükünü alır. Bu nedenle yükü pencere tabanına aktarmak için özel tertip gerekir. Her iki menteşenin özel frenleyici tertiplerden seçilmiş olması doğru olur. Bu olanak yoksa basit çengellerden faydalanmak gerekir.
Kapanmayı sağlamak için kavrama ispanyolet uygun olur. Camların macunlanması sırasında yüklerin doğru dağıtılabilmesi için takozlamanın doğru yapılması gerekir. Yatay eksenli pencerelerde olduğu gibi düşey eksenlilerde de güneşten korumak için lamel storları bileşik çift yüzeyli pencerede iki cam arasına yerleştirmek tek çözüm şeklidir.
AHŞAP PANJURLAR

Panjurlar pencere kapaklarının yerine getirdiği görevi daha değişik biçimde yerine getirirler. Ancak kapakların tam olarak sağlayamadığı cam kasalarının içeride tam olarak açılmak halinde daha yeterli bir biçimde sağlarlar.

Panjurların tam kapalı olmak durumunda da, panjur kanatlarının belli aralıklı olarak sabit yapılması veya kanatlar panjur çatkısı içinde eksenleri üzerinde dönmesini sağlamakla bunu yapmak mümkün olur.

Bu uygulama ile daha iyi bir aydınlatma ve havalandırma mümkün olur. Panjur yaprakları üzerine düz olarak tespit edilen bir çıta ile yaprak açılarını istenildiği gibi ayarlamak mümkün olur, ahşap çıta yerine bir metal çubuk da bunu sağlayabilir.

Panjurlar tablalı kepenklerin değişik bir türüdür. Bir çerçeve içine giren 10-12 mm kalın çıtalardan oluşur. Bunlar 30-45 derece eğimle otururlar, hareketli ve hareketsiz olabilir, kapalı durumda eğim dışa dönüktür. Çıta araları mümkün olduğu kadar az, 20 mm kadardır.

Çıtalar çerçeve ile aynı düzlemde, yüzeyden çıkıntılı veya geri çekik olabilir. Panjurların duvar yada telöreler üzerine bağlanışı kepenklerde uygulanan biçimde olur. Menteşelerin özel olarak biçimlendirilmesi mümkündür. Kapanış mandallarla sağlanabilir.

PENCERE TAKIMLARI

Piyasada mevcut pencere (yada kapı) takımlarının tanınması pencere doğramalarının detaylandırılması bakımından önem taşımaktadır. Eskiden her doğrama için ayrı takımlar yapılması normal sayılırken bugün piyasada mevcut olan takımlara göre bir detaylandırma söz konusudur. Ancak ülkemizde piyasada mevcut takımların tam bir dökümünü verecek yeterli dökümanlara sahip değiliz. Birkaç firmanın bazı kuruluşlar aracılığı ile yaptıkları yayınlar da yetersiz kalmaktadır.

Pencere doğramalarının yapımında çeşitli kenetler, çiviler ve vidalar, menteşeler, çeşitli mandallar, ispanyolet takımları vb. kullanılmaktadır.

KENETLER: Telöre yi duvara bağlamak için kullanılırlar. Kenetler çakma yada gömme olurlar. Çakma kenetler, tuğla derzi içine çakılır. Gömme kenet için ayrıca yuva açmak ve çimento harcı ile bağlantı sağlamak gerekir. Telöre ye bağlantısı vida ile yapılır. Gömme kenetlerin telöre üzerine açılan yuvaya gömülmesi gerekir.

PENCERE KANADI TAKVİYE PARÇALARI: Gönye biçiminde ahşaba gömülü olarak oturtulurlar. Bunların yerine konmadan evvel sülegen boya ile boyamak gerekir. Bronzdan aynı zamanda süsleyici olarak imal edilebilir.

ÇİVİLER: Basit çiviler, tel yada başlı çiviler biçiminde olurlar. Camlarda kısa başsız tel çiviler kullanılır. Normal gömme menteşelerde de, başsız çiviler, ahşaba rahatça gömüldüğü için tercih edilir. Kanat ve telöre köşe bağlantıları için geçme ve ağaç çiviler söz konusudur. Bu birleşimlerde normal çivi kullanılmaz.

YILDIZ ÇİVİ: Galvanize edilmiş olarak 16-80 mm uzunlukta imal edilirler. Kanat köşelerinde, ağaç çivi yerine kullanılırlar. Piyasada ithal malı olarak bulunabilmektedir.
VİDALAR: Genellikle ahşapta kullanılan vidalar ağaç vidası ismini alırlar. Yerine sıkı oturmayı sağlamak için konik olarak biçimlendirilirler.

BASİT MANDALLAR: Tek yada çift taraflı olarak imal edilirler. Çift taraflı mandallar, sabit ara dikme üzerine kapanan çift kanatlı pencerelerde kullanılırlar. Ökçesiz ve ökçeli olarak imal edilebilirler. Mercek başlı vida ile sabit çerçeveye oturtulurlar. Kanat üzerine sıkışmayı sağlamak için tel yada bronz dökme bir taban kanat üzerine gömülür. Menteşenin ökçe yüksekliği kanadın telöre üzerinde kalan yüksekliğine göre saptanır.

GÖMME MANDALLAR: Pencere kanadının, basit mandallarda olduğu gibi, bir noktadan kapanmasını sağlarlar. Bir ispanyolet kolu ile açılıp kapanırlar. Kapanış kol miline bağlı dil yardımıyla olur. Dil karşılığı olan yuvaya girer.

HAVALANDIRMA KANATLARI İÇİN ÇAKMA MANDALLAR: Havalandırma kanatlarında kullanılırlar. Kanat üzerine bağlı mekanizmanın yaylı dili telöre ye oturan yuvasına girerek kapanmayı sağlar. Döküm veya presli olarak değişik tiplerde bulunur. Ancak birçok takımlarda olduğu gibi piyasaya sürülenlerin tam bir listesini bulmak olanaksızdır.

HAVALANDIRMA KANATLARI İÇİN MAKASLAR: Kanadın sürekli havalandırma için açık durmasını sağlar. Bronz ve demir döküm yada presli olarak saçtan yapılırlar. Makas kolu arasında kalan girintili yuva havalandırma kanadını yarım açıklıkta tutabilir.

GÖMME MENTEŞELER: Genellikle iki kanatlı olurlar. Yan dönel alt ve üst dönel pencere kanatlarında kullanılırlar. Dar olan alt kanat telöre ye geniş üst kanat pencere kanadına gömülür. Her kanatta iki yada üç delik bulunur. Başsız çivi ile yada en iyisi başsız vida ile telöre ve pencere kanadına bağlanırlar. Çivi yada vida başları ahşaba gömülür. Bir pencere kanadı için en az iki menteşe kullanılır. 1.50-2.25 m yüksekliğindeki kanatlarda üç menteşe kullanmak gerekir. Küçük pencere kanatları için 100 mm uzunluktaki menteşeler yeterlidir. Daha itinalı uygulamalarda 120 mm.lik menteşeler kullanmak uygun olur. Özel yapım gerektiren pencere kanatlarında ikiden fazla kanatlı menteşeler kullanılabilir.

İSPANYOLETLER
1. Üstten (Kapazlama) ispanyolet, tek kanatlı pencerelerde kanat üzerine açık olarak oturur. Bu ispanyoletin bini üzerine gelmemesi gerekir. Aksi halde ispanyolet makaraları çok yüksek kalır. Pek önemli olmayan hacimlerdeki pencerelerde de aynı ispanyolet kullanılır.
2. Yarım gömme ispanyolette ispanyolet demiri bini içindeki yuvaya gömülmüştür. Hareket mekanizmasının yarısı biniye gömülür.
3. Tam gömme ispanyolette ispanyolet demiri ve mekanizması kanat ahşabı içine gömülmüştür. Tam gömme sistemde ispanyolet kolu mile bağlı dil yardımı ile kanatlar yalnız alt ve üstteki makaralarla değil kanat ortasında da sıkı kapanmaya yardımcı olur. Dilin oturması için karşı kanada dil yuvası gömülmüştür.
4. Kavrama ispanyoletlerde hareket mekanizması kanat ahşabı içine kesit ortasından gömülür. Dışa ve içe açılan kanatlar için ayrı iki tip vardır. Balkon kapıları ve tek kanatlı pencerelerde kullanılır. Çift kanatlı ve birbiri üzerine kapanan pencerelerde kullanılamaz. Kanadın telöre üzerine sıkı kapanışı üç adet makaralı pim yardımı ile sağlanır.
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2007, 08:37 PM   #12 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

KAPLAMALAR

Bir binanın taşıyıcı elemanlarının çalışma şekli ile yapısında kullanılan malzemenin cinsi, yapının niteliğini ortaya koyar. Taşıyıcı sistemin esasını oluşturan kaba inşaat elemanlarının yüzeyleri çeşitli malzemelerle kaplanır. Kaplama şekli ve malzemenin türü binanın ve kaplamasının yapılış amacına uygun olarak seçilir.

Binanın esasını oluşturan ve yüklerini taşıyan duvar, kolon, kiriş, döşeme ve merdiven gibi yapı elemanlarının yüzeylerine çeşitli yapı malzemeleri ile yapılan kaplamalardır. Kaplama malzemesinin türü, biçimi ve yapılış şekli, kaplamanın yapılış amacına göre değişir.
Kaplamalar genel olarak aşağıdaki amaçları gerçekleştirmek üzere yapılır:

Bina elemanlarını dış etkenlerden korumak
Kaba inşaat elemanlarının dış görünümünü güzelleştirmek
Eleman yüzeylerinin aşınmaya dayanıklılığını arttırmak
Binanın kolay, rahat ve sağlığa uygun kullanımını sağlamak

Binalarda yapılan kaplamalar, uygulandığı kaba inşaat elemanlarına ve kullanılan kaplama malzemesinin cinsine göre sınıflandırılır ve isimlendirilir. Yüzeyi kaplanan inşaat elemanlarının başlıcaları duvar, döşeme ve merdivenlerdir. Kolon ve kirişlerin kaplamaları, duvar kaplamasına benzer. Duvar kaplamalarında, ahşap, kagir ve metal malzemeler , döşeme ve merdiven kaplamalarında ahşap, kagir ve plastik esaslı malzemeler kullanılır.
Ahşap kaplamalar yapıldıkları yere göre 3’e ayrılırlar:

Ahşap duvar kaplamaları
Ahşap tavan kaplamaları
Ahşap döşeme kaplamaları

AHŞAP DUVAR KAPLAMALARI

Ahşap yapıların ömrü, kagir yapılara kıyasla daha az, yanma ve çürüme tehlikesi ile maliyetinin daha fazla olması nedeniyle, bina inşaatında kullanma alanları azalmıştır.

Ahşap yapılar, yığma veya iskelet sisteminde inşa edilir. Ahşap yığma veya blok yapılarda duvarlar düzgün yuvarlar kesitli, 8 ila 20 cm kalınlığında ahşaptan ve dikdörtgen kesitli 8 ila 20 cm kalınlığında ahşap tomruk veya kirişler üst üste konularak ve köşelerde birbiri üzerine bindirilerek yapılır. Bu duvarlar görünüşünün güzel olması istenilen küçük binalarda yığma sisteminde yapıldığında dış yüzeyleri kaplanmaz. Sadece ahşabın dayanıklılığını arttırmak ve güzelleştirmek üzere vernik veya renksiz boya sürülür. Duvarın iç yüzeyi çoğunlukla kaplanmaz, bazı hallerde duralit ve sunta gibi ahşap elyaflı levhalarla kaplanır.

Ahşap iskeletli veya karkas yapılarda binanın esasını iskelet elemanlar oluşturur. Yükleri bu elemanlar taşır. Ahşap iskeletli duvarlarda dikme, başlık ve boyunduruklar arasındaki boşluklar kagir malzemelerle doldurulur veya yüzeyleri çeşitli şekillerde kaplanır. Ahşap iskelet arası kagir malzemelerle doldurulduğunda iç ve dış yüzeyleri sıvanır. İskelet elemanları arası boşluklar doldurulmadığında duvarların dış ve iç yüzeyleri çeşitli şekillerde kaplanır. Duvarın ısıyı ve esi geçirmesini önlemek üzere kaplamalar arasında kalan boşluğa çeşitli yalıtkanlar konur.

Resmi, ticari veya hususi bina içlerinde, mahallerde ve bölümlerde duvarlardaki monotonluğu gidermek, estetiği yükseltmek, eşyaların duvara sürünüp deformasyonunu engellemek ve duvar ile aralarına tecrit malzemesi konularak yalıtım düşünmek için ahşap duvar kaplamaları yapılmaktadır. Ahşap kaplamaların tabii ve sıcak oluşu, mahallerde zenginlik ve güzellik arz eder. Duvarlarda kullanılan ahşap kaplamalara LAMBRİ adı verilir.

Ahşap duvar kaplamaları yapıldıkları yerin önemi ve konumuna göre döşemeden l m yükseklikte, kapı üstüne kadar veya tavana kadar yapılabilir. Bunların dışında özel durumlar da söz konusu olursa istenilen yükseklik ve genişlikte tercih edilebilir.

Ayrıca ahşap duvar kaplamaları sadece duvarlarda değil, uygulama teorisi, kalorifer peteklerinin gizlenmesi, özel çiçeklik veya değişik tabloların yapımında kullanılmaktadır.

AHŞAP DUVAR KAPLAMA ÇEŞİTLERİ: Ahşap duvar kaplamaları günümüzde çok değişik şekillerde uygulanmaktadır. Kaplamalardaki çeşitliliği, güzelliği ve estetiği artırmaktadır. Ahşap duvar kaplama çeşitleri seçilirken uygulanacağı bölümlerde estetik yaratıp yaratmayacağı, altına izolasyon düşünülüyorsa da (ses ve ısıya karşı) tecrit malzemesiyle uyum sağlayıp sağlayamayacağı iyi düşünülmelidir. Ahşap duvar kaplama çeşitleri şunlardır:

Tahtadan yapılan lambriler
Tahta ve çıtalardan yapılan lambriler
Çıtadan yapılan lambriler
Masif aynalı lambriler
Suntadan MDF, kontrplak, başka plak ve levhalardan yapılan lambriler
Plastik kaplamalar

1. TAHTADAN YAPILAN LAMBRİLER: Bu tip lambrilerin yapımında kayın, ceviz, diş budak, karaağaç, meşe, köknar ve çam ağacından malzemeler kullanılmaktadır. Lambri malzemesinde aranılan özellikler:

a) Düzgün elyaflı, desenli olmalıdır
b) Budaksız olmalıdır
c) Fırınlanmış birinci keresteler kullanılmalı
d) Fırınlanmamış yani yaş keresteler kullanılmamalıdır.

Lambriler genel olarak 25 cm kalınlıkta, 40-70 cm genişlikte özel olarak yapıldığında 2 ila 3 m arasında değişen uzunlukta imal edilebilirler. Bu lambri parçasının bir ucuna dişi zıvana diğer ucuna ise erkek zıvana açılarak birbirine geçme şeklinde uygulanırlar. Lambrili yüzey duvar üzerine monte edilen 25x15 mm.lik ince kadronlar üzerine zıvanalarından başsız çivi ile monte edilir veya duvar içerisine gömülen takozlara ince kadronlar çakılır ve bunların üzerine lambriler döşenir.

Lambri döşemesinde bir değişik yöntem ise iki ucuna dişi zıvana açılmış tahta lambri arasına ayrı desen yaratacak şekilde masif bağlayıcı kavak veya gürgen kontrplak yapılabilir. Bu kontrplaklar boyanabilir veya değişik renklerde formika kaplanabilir.

Tahta lambriler döşenirken işçiliğe çok dikkat edilmelidir. İki lambri tahtası arasına bırakılan boşluklar (fuga) tüm duvar yüzeyinde aynı olmalıdır. Lambri parçaları şakülünde olmalıdır. Özellikle kapı ve pencere köşelerinde diğer kısımlara uyum sağlamalıdır. Lambri önce yüzeye tatbik edilen ince kadronlar arasına ses ve ısıya karşı yalıtım malzemeleri konulabilir. Lambriler uygulandıktan sonra özellikle nem ve rutubet olasılığına karşı sıvı koruyucularla (renksiz) boyanmalıdır. Estetiği ve malzemeyi korumak için cila vernik sürülmelidir. Lambriler belirli bir yükseklikte yapılmış ise üzerlerine düz veya çapraz pervazlar çakılır.

2. TAHTA VE ÇITALARDAN YAPILAN LAMBRİLER: Kaplamanın göze hoş görünmesi bakımından değişik şekillerde oluşturulmuş çıtaların lambri tahtaları arasına konularak yapılan bir kaplamadır. Lambri tahtalarına zıvana geçme ile bağlanan çıtalardan ince kadronlara çivi ile gözükmeyecek şekilde tatbik edilirler. Çıtalar değişik boyalarla boyanarak estetik bir güzellik sağlanabilir.

3. ÇITADAN YAPILAN LAMBRİLER: Değişik şekillerde yapılan profil çıtaların kontrplak veya odun lifi levhalar üzerine bindirilerek yada yarı olarak çakılmasıyla yapılan bir kaplamadır. Kaplamada kullanılan kontrplak levhalar değişik desende formika kaplı olabilir. Çıtalar çakılırken birbiri arasında bırakılan boşluklara dikkat edilir.

4. MASİF AYNALI LAMBRİLER: Aynalı tablaların bir çerçeve içerisine geçme ile konarak oluşturulan ve yüzeyde düşünülen estetiğe göre yan yana konulmasıyla devam ettirilen bir ahşap kaplamadır. Bu tip kaplama duvarlarda uygulanabildiği gibi ahşap kapılarda da çok uygulanmaktadır. Bu tablalar üzerine ağaç kaplama veya boya tatbik edilir.

5. SUNTADAN MOF, KONTRPLAK VE BAŞKA PLAK VE LEVHALARDAN YAPILAN LAMBRİLER: Bu levhalar çeşitli renklerde, çerçeveli veya çerçevesiz, fugalı veya fugasız olmak üzere ek yerlerine çıtalar çakılarak ince kadronlar üzerine döşenen ahşap kaplamalardır. Levhalar kadronlara vida, sarı çivi veya başsız çivi ile tatbik edilirler. Çıtalar genelde yapıştırma usulü ile ek yerlerinden üzerlerine uygulanırlar. Levhalar uygulanacak kısma göre çeşitli boylarda ve genişliklerde olabilir. Kalınlıkları ise 13 mm.den başlar. Bazı uygulamalarda yaldızlı çelik saç çıtalarla ek yerleri kapatılabilmektedir.

6. PLASTİK KAPLAMALAR: Bu kaplamalar genellikle plastik malzemeli kaplama gereçlerinin yüzeye vida ile monte edildikten sonra pencere ve kapı köşelerine, ek yerlerine ahşap çıtalar konularak uygulanan bir kaplamadır. Ham maddesi plastik olduğu için ahşaba göre daha ucuz ve uzun ömürlüdür. Genellikle düz renklerde oldukları için fazla tercih edilmezler. Kaplamanın altında 25-15 mm.lik metal kadronlar bulunur. Kadronlar duvar yüzeyine vida ile monte edilir ve yüzeyde çerçeveler oluşturacak şekilde uygulanırlar. Bazı uygulamalarda kadronlar ahşap olarak da yapılmaktadır.


AHŞAP TAVAN KAPLAMALARI

Binalar ister ahşap, ister kagir olsun daha güzel ve sıcak olması istendiğinde duvar ve döşemelerde olduğu gibi tavanlarda ahşap kaplama ile kaplanmaktadır. Bina ahşap olup, tavanda yapılacak ise zorunlu olarak ahşap tavan uygulanır. Kagir binalarda ise resmi, ticari iş yerlerinde (otel, lokanta, büro, galeri vs) betonarme döşeme ve kirişler altına göze daha hoş görünecek şekilde ahşap kaplamalı tavanlar yapılmaktadır. Ahşap tavanlar çeşitli malzemelere çeşitli şekilde uygulanmaktadır.

a) Tahta kaplamalı tavanlar
b) Çıtalı tavanlar
c) Odun lifi veya kontrplak levhalarla kaplı tavanlar
d) Ağaç kaplamalı panolu tavanlar
e) Asma tavanlar
f) Plastik kaplamalı tavanlar

TAHTA KAPLAMALI TAVANLAR: Ahşap binalarda doğrudan doğruya mevcut kirişler üzerine, kagir binalarda tavana takoz, plastik dübel, beton tabancası ile tutturulmuş ızgaralara, çivi veya vida ile tutturularak yapılırlar. Tavanla duvar arasını kapatmak için köşe pervazı ve çeşitli profillerdeki çıtalar kullanılır.

ÇITALI TAVANLAR: Eski ahşap evlerin en önemli hususlarından birisi çeşitli profillerdeki büyüklü küçüklü çıtalarla mevcut düz tahta kaplama üzerine çeşitli geometrik şekiller meydana getirmektir. Günümüze kadar yıkılmış binalarda bunların örneklerini görmekteyiz. Özellikle Safranbolu evlerinde daha belirgin bir haldedir. İstanbul’daki köşklerde de daha güzel örnekleri vardır.

ODUN LİFLİ VEYA KONTRPLAK LEVHALARLA TAVAN KAPLAMASI: Mevcut kirişler arasına eksenden eksene 61 cm olacak şekilde yeni bir ızgara yapılır. Odun lifi ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu kontrplakları 122 cm enindedir. Değişik ölçüdeki levhalar ölçülüp, kirişleme ona göre yapılır. Levhalar düz veya delikli olarak imal edilmektedir. Aynı şekilde formika kaplı levhalar da kullanılır. Bu levhalar üzerine yük gelmemelidir. Levha üzerine çeşitli izolasyon levhaları konulduğunda tavanın sarkmaması için kirişlere sıklaştırılmalıdır. Bu levhalar dikdörtgen, kare, baklava dilimi, üçgen şeklinde kesilerek çeşitli motifler elde edilebilir. Ek yerlerine ise düz veya profilli çıtalar çakılır. Bazı hallerde kirişleme rendeli olarak yapılıp, levhalar arasında boşluk (fuga) bırakılarak göze hoş görünmesi sağlanır. Yalnız çıta veya fugaların aynı doğrultuda olması sağlanmalıdır.

AĞAÇ KAPLAMA TAVANLAR: Çeşitli cinsteki ağaç kaplamaların kontratabla veya yonga levhalarına yapıştırılması ile kaplamalı panolar elde edilmektedir. Pano en ve boyları yapılacak tavan şekline göre ayarlanır. Kenarlarına kaplama cinsi ağaçtan masif geçirilir. Panoların tavana tespiti askı şeklinde, vidalı, derzler ve kenarlardan görülmeyecek şekilde tel çivi çakılarak yapılır. Askılı tespitte duvar kenarından 2 cm.den az olmamak üzere boşluk kalmaması gerekir.

ASMA TAVANLAR: Özellikle mağaza, büro gibi iş yerlerinde kirişleri gizlemek tavandaki monotonluğu gidermek, mimari bir görünüş vermek, tavandaki yüksekliği azaltmak amacıyla yapılmaktadır. Hazırlanan tavan komple yukarıya asılır. Bunun için kaplamalı tavan meydana getiren ağaç kirişlere zincir, demir veya ağaç askılıklar bağlanır. Bu askılıklar tavan döşemesindeki demirlere cıvata ve kaynakla tespit edilir. Bazı hallerde önceden demir çubuk bırakılır. Bu çubuklara tavan asılır. Askı elemanlarının asılacak yükü taşıyacak ölçüde olması, tavana sağlamca tutturulması şarttır. Bazı durumlarda tüm tavan yüzeyini kaplamayıp, yanlarda boşluk bırakılarak veya tavanın bir bölümü için asma tavan yapılmaktadır. Alttaki tavanla üstteki tavanda renk uyumu sağlanarak daha güzel görünüm verilir. Asma tavanlarda diğer çeşitli tavanlarda uygulanan konstürüksiyonlar uygulanabilir. Çeşitli malzemelerden birbirine geme yapılarak hazırlanan kare, dikdörtgen veya baklava dilimi petekler asılmak suretiyle değişik bir asma tavan yapılabilir.AHŞAP DÖŞEME KAPLAMALARI

Binada taşıyıcı olarak ahşap kirişlerin kullanıldığı döşemelerde döşeme kaplamaları da ahşaptan yapılır.Döşemenin taşıyıcı ve iki katı ayırıcı olmaktan başka görevleri de vardır. Döşeme katlar arasında ses ve ısı tecridi vazifesini de yapmalıdır.döşeme kaplamaları ahşap binalarda kagir binalarda aşağıdaki şekillerde yapılır:

A- Tahta Döşeme Kaplamalar

Düz tahta kaplama
Lambalı (Binili) kaplama
Zıvanalı-Lambalı tahta kaplama
Yabancı çıtalı zıvanalı (kinişli) tahta kaplama

B- Parke Kaplama
C- Plastik Rulo Kaplamalar
D- Suni Kaplamalar

Tahta Döşeme Kaplamaları

Kagir döşemelerin üzerine yerleştirilen kadronlar veya ahşap döşemelerdeki kirişlere döşenen tahtalar aşınmaya dayanıklı, genişlikleri aynı, çok az budaklı veya budaksız, kalınlıkları kiriş ağırlığına göre 20-24 mm olmalıdır.

1-Düz Tahta Kaplama:Ahşap kiriş üzerine rendelenmiş 2-3 cm kalınlıkta ve 8-12 cm genişlikteki tahtalar çivilerle şekilde görüldüğü gibi döşenir.Bazen parke kaplama altına da kör döşeme olarak ta yapılır.

Tahtalarla duvar arasında 1-2 cm boşluk bırakılır. Ahşabın çalışması sonucunda kamburlukların önüne geçilir. Bu boşluk süpürgelik çıtası ile kapatılır.

Kâgir döşeme üzerine ahşap kaplama yapabilmek için 4×4, 5×5, 5×8 cm ebadındaki kadronlar40-60 cm aralıklarla döşemeye tespit edilirler. Bu tespitte kadron üst yüzeylerinin düzgün bir düzlem temin etmesi için alttan kamalarla sıkıştırılır. Kadronlar döşemeye 5 şekilde tespit edilebilirler.

Kadronlar döşemeye beton çivisi ile tespit edilebilir.
Kadronlar döşemeye asfaltla bağlanır.
Kadronlar betonarme döşeme içine çimento harcı ile yerleştirilen konik katranlı takozlara vida ile bağlanır.
Kadronlar döşeme içine gömülen blonlara bağlanır.
Kadronlar döşemeye plastik dübeller le bağlanır. Bunun için uygun aralıklarla
kadronlara dübele uygun vida girebilecek şekilde delik açılır. Bu delik hizaları döşemede işaretlenip, elmas uçlu darbeli breyzlerle dübel boyu kadar delinir. Deliklere dübel yerleştirilir. Kadrondaki deliklere vida başlarının gömülmesi havşa açılır ve vida ile kadron dübelle bağlanır. Kagir kat döşemeleri üzerine tatbik edilen tahta kaplama altına tecrit malzemeleri konulabilir.2. Lambalı- Binili Kaplama:Mühim olmayan yerlerde kullanılır. Tahta altı düz tahta olduğu gibidir.Çivi ile üstten çakılarak kadronlara veya kirişlere tutturulur.

3. Yabancı Çıtalı- Zıvanalı Tahta Kaplama:En çok kullanılan bir kaplama şeklidir. 8-12 cm genişlikteki tahtaların bir tarafına iki yüzden lamba, diğer tarafına da zıvana (Kiniş) açılarak meydana getirilir. Çiviler zıvana üzerinden çakılır ve görülmemesi sağlar. Duvar kenarlarında boşluk bırakılması unutulmamalıdır.

Her iki tarafına zıvana açılarak meydana getirilen tahtalar arasına sert ağaç çıtalar veya kontrplâk konarak döşeme meydana getirilir. Çiviler çıta üzerine çakılır, görünmezliği sağlanır.

Döşeme tahtaları döşendikten sonra ekseriya çıplak olarak kalmaktadır. Üstü zımparalandıktan sonra yağlıboya veya rutubete dayanıklı özel koruyucularla kaplanır. Daha iyi olması için koruyucu üzerine vernikleme yapılmaktadır.

B- Parke Kaplama

Döşeme tahtalarının geniş olması, ahşabın çalışması sonucu çeşitli mahzurlar ortaya çıkar. Daha güzel, aşınmaya dayanıklı ahşap döşeme kaplaması olarak parke kaplamalar yapılmaktadır.

Genellikle sert ağaç olan meşe, kara ağaç, diş budaktan yapılmaktadır. Günümüzde fabrikasyon usulü parkeler imal edilmekte, piyasada hazır bulunmaktadır.

Parkelerin kalınlıkları 2-3 cm genişlikleri 2,5-5 cm, uzunlukları 15-40 cm olmaktadır.Parkelerin cumba ve maktalarının ikisi zıvana lambalı, diğer iki tarafı ise zıvanalı olarak yapılır.

Parkelerin döşenmesine ve değişik boyutlu olanların, yan yana dizimleri suretiyle güzel görünüşlü ve eksenli döşeme kaplamaları elde edilebilir. Bunlardan en fazla kullanılanları balık sırtı, düz döşeme, kare döşeme ve hasır döşemedir.
Parkelerin düzgün döşenebilmesi için iki yol takip edilir.

1- Çakma usulü
2- Yapıştırma usulü
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2007, 08:37 PM   #13 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

Çakma Usulü Parke Döşeme : Çakma usulünde tahta döşemelerde olduğu gibi adi bir döşeme yapılır.Bunun üzerine, parke şekline uygun döşenir. Parkeler lambalarından başsız çivi ile iki yerinden döşemeye çakılır.
Bazen kör döşeme yapılmadan da parke döşeme yapılabilir.Bunun için parke ek yerlerine kadron gelecek şekilde ayarlama yapılır. Kadronlar üzerine döşenir.

Yapıştırma Usulü Parke Döşeme:Parkelerin döşenmesinde günümüzde en çok uygulanan metottur. Betonarme döşeme üzerine düzgünce atılan tesviye betonu üzerine, bitüm veya çeşitli yapıştırıcılar sürülür.üzerine parke usulüne göre döşenir.

Parke döşenirken dikkat edilecek en önemli husus rutubet durumuna göre parkenin genişleyip, daralmasıdır.genişleme ve daralma liflere dik istikamette daha fazla olur. Çok rutubetli havalarda parke döşemenin işçilik hatası sonucu kabardığı görülür. Kabarmanın önüne geçmek için parke ile duvar arasında 20-25 mm boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluklar süpürgelik çıkıntıları ile kapatılır. Parke süpürgelikleri aynı cins ağaçtan çeşitli profillerde kısa boyda yapılır. Boy ekleri altına gelecek şekilde duvara takoz veya plastik dübel konarak süpürgelikler birbiri üzerine lambalı, bini yapacak şekilde vida ile tespit edilir. Köşe birleşmeleri 45˚ veya 90˚ yapılmaktadır. Süpürgelik ile parkenin birleşim yerine yarım yuvarlak çıtada çakılmaktadır.

Parke döşendikten sonra üst yüzeydeki bazı boşluklara aynı ağacın ince talaşından vernik veya tutkalla yapılan macun sürülür. Kuruduktan sonra yüzeydeki çıkıntılar rende ve sistre ile alınır. Düzgünleştirilen yüzey iyice temizlenip, balmumu cilası, vernik veya parke cilaları tatbik edilir.bu cilalar duruma göre astar ciladan sonra 4-6 kat yapılır. Parlaklık için her kattan sonra fırça veya polisaj makineleri ile parlatılır.

Plastik Rulo Kaplama :

Piyasada çeşitli genişlik ve kalınlıkta plastik rulo kaplamalar bulunmaktadır. Kullanılacak yere uygun ebatta kesilerek özel yapıştırıcısı ile veya yapıştırılmadan serilirler. Tahta döşeme üzerine kaplanacaksa, kenarlarından geniş başlı çivi veya raptiyelerle tutturulurlar.

Suni Kaplama :

Çeşitli renk ve desenlerde rulo halinde bulunurlar. Plastik rulo kaplamalarda olduğu gibi döşenirler. Yapıştırılarak kullanılması daha iyi netice verir. Ek yerlerinin belli olmaması için ek yerleri birbirinin üzerine 1-2 cm bindirilmiş mastar tutarak kesilir. Uç uca geldiğinde ek yeri belli olmamaktadır.

LAMİNAT PARKE

Laminat, yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye denir. 1950’li yıllarda, üreticisinin adıyla “formika” olarak tanıştığımız laminatın kullanımı, Türkiye’de son derece yaygınlaşmıştır. Laminat kullanma sebepleri:

Ağaç çeşitlerinin giderek azalması
Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği
Ahşap malzemenin bakım zorluğu
Ahşap malzemede tek tip dekorun yakalanamaması
Giderek artan maliyet faktörü

Tüm tüketicilerin, ahşap kökenli malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine bu faktörler yol açmıştır.

LAMİNAT ESASLI MALZEMELER

Üç ana grupta incelenir.

HPL : Yüksek basınç laminat ı
CPL : Sürekli basınç laminatı
DPL : Direkt preslenen laminatlar

HPL ve CPL laminatları, odun kökenli malzemeye daha sonra preslenebilir. HPL grubuna giren Laminat parkenin yüzey özelliği termoset esaslıdır. Bu özellik termoset reçineden kaynaklanır.
Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği, ısı ve basınçtan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır. Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.

LAMİNAT PARKENİN TEMEL YAPISI

OVERLAY: Selülozik esaslı, içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakalarıdır. Alüminyum oksit parçaları; aşınma, çizilme ve ısıya mukavemeti sağlayan temel unsur olup, Laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.

DESEN KAĞIDI: Sonsuz renk ve desende, özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen, ilerli teknoloji ile print edilen kağıt film tabakası olup, gramajı 70 gr/m2’dir.


HDF: Yüksek yoğunlukta, kanserojen madde içermeyen (E 1) ve suya dayanıklı lif levha

BALANS KAĞIDI: Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka

LAMİNAT PARKENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Çevre dostudur
E 1 kalitelidir
Taşıyıcı levha HDF’dir
Kolay temizlenir, hijyeniktir
Lekelerden etkilenmez
Çizilmeye dayanıklıdır
Noktasal darbelere dayanıklıdır
Mobilya ayakları aşındırmaz
Sigara ateşine karşı dayanıklıdır
UV ışınlarından etkilenmez
Zeminden ısıtmaya uygundur

LAMİNAT PARKENİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

AŞINMA: Aşınma testinin yapıldığı cihaz; aşındırıcı iki tekerlekten ve kenarlarında ağırlıklardan oluşur. Cihaz sabit turda dönerken, turu kaydeden dijital bölüm tur sayısını gösterir. Aşınma testinde üç farklı değer vardır.

IP: Aşınmanın gözlendiği ilk an.

FP: Aşınmanın tüm numunede halka şeklindeki birleştiği devir sayısıdır.

AT: Ortalama devir (IP + FP / 2) şeklinde hesap edilir.

ÇİZİLME: Özel bir elmas çizici kafası bulunan cihazla yapılan çizilmeye mukavemet tayinidir. Cihazın ölçüm sonuçları değeri Newton olarak ifade edilip, noktasal çizgi ölçmektedir.

ŞOK DİRENCİ: Parkenin 1/1000 sn gibi kısa süredeki olası darbelere karşı gösterdiği dirençtir. Çatlama görülmez.

SİGARA TESTİ: Sigara ateşi, 250 C’ye kadar ulaşmaktadır. Yanan sigara 110 sn süreyle parkenin üzerine bırakılır. Sonra özel bir solventle silinir. Sigara testinde iz kalmaz, çatlama olmaz.

UV TESTİ: Yüksek güçlü bir ışık altında (600 W) deneme yapılır. Parke paneli 20 saat boyunca ışık kaynağının altında tutulur. 20 saat sonra parkenin renginde herhangi bir sorun olmaz.

ISI BUHAR TESTİ: İçinde su kaynamakta olan çaydanlık parke zemin üzerine bırakılır ve panel gözlenir. Isının herhangi bir etkisi olmamaktadır.


PARKE PANELLERİNDE GÖZLENEN OLUMSUZLUKLARIN STANDARDI

KOD FARKI: İki Laminat parke panelinin lamba ve zıvanalarının birbirine iyice geçmesinden sonra, iki panel arasında bir kod farkı olabilir. İdeal olan bu kod farkının en aza indirilmesidir. Döşeme yapılan alanda bütün döşeme kontrol edildiğinde azami %5 nispetinde 0,15 mm.lik bir kod farkı kabul edilebilir bir miktardır.

MUZLANMA: Laminat parke panellerinde muzlanma görülebilir. Panelin desen yüzü üste gelecek şekilde, sağa yada sola doğru parke panelinin kıvrılması olarak tanımlayabileceğimiz muzlanma , döşeme esnasında ciddi problemler ortaya çıkarabilir. Muzlanma ; bütün bir panel boyunca 0.3 mm.yi geçmemelidir. 0.3 mm.lik Muzlanma döşeme esnasında giderme aparatları yardımıyla düzeltilebilir bir miktardır. Muzlanma nedeniyle kullanılmayan paneller, sıra başlarında ve sıra sonlarında kullanılan küçük parçalar olarak kullanılabilir.

ENİNE KONKAV-KONVEKS OLUŞUMLAR: Parke panellerinde enine konkav (dış bükey) ve konveks (iç bükey) oluşumlar olabilir. İdeal olan söz konusu oluşumların en aza indirilmesidir. Oluşumların büyüklüğü 0.25 mm.yi geçmemelidir.

BOYUNA KONKAV-KONVEKS OLUŞUMLAR: Parke panellerinde boyuna konkav ve konveks oluşumlar olabilir. Bu oluşumlar çok aşırı miktarlara ulaşmadığı sürece problem çıkarmazlar. Konkav bir oluşumu montaj esnasında düzeltmek oldukça kolaydır. Ancak bir konveks oluşum yüksek bir miktara ulaşmışsa bunu düzeltmek mümkün olmayabilir. Bu tür panellerin kullanılmaması gerekir.

DESEN KAÇIKLIĞI: Desen kaçıklıkları döşeme esnasında problem çıkaran bir durum değildir. Ancak ; Laminat parkede görüntü bozukluğuna yol açacağından bu tür panellerin kullanılmaması gerekir.

OVERLAY ÇITLAMASI: Koyu renk parke panellerinde overlay çıtlamaları görülebilir. Parke panelin desen yüzeyinin kenarlarında görülen küçük beyaz noktalar overlay çıtlamasıdır. Bir panelde 2 adet overlay çıtlaması kabul edilebilir bir miktardır. Bu iki noktanın toplam alanı 2 mm2’yi geçmemelidir. Bu niteliklerde bir Laminat parke birinci sınıf bir parkedir.

SÜTLENME: Laminat parkenin desen yüzeyinde bir beyazlanma şeklinde kendini gösteren sütlenme ; görüntü bozukluğuna yol açar.Çok belirgin bir şekilde sütlenme olmuşsa, bu panel kullanılmamalıdır. Sütlenme çok hafif bir şekilde olmuşsa bu panel birinci sınıf olarak değerlendirilir. Döşeme esnasında sütlenmenin olduğu paneller muhtelif yerlere kesinlikle serpiştirilmez. Aynı bölümde kullanılmalıdır.


DÖŞEME ÖNCESİ HAZIRLIK

DÖŞEME ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

YÜZEY DÜZGÜNLÜĞÜNÜN KOTROLÜ: Laminat parkenin döşeneceği yüzey düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Döşeme yapılacak zeminin düzgün olup olmadığı şu şekilde anlaşılır:
İki panel birbirine yapıştırılır. Zemin üzerine konularak üstünde yürünür. Bu işlem zeminin muhtelif yerlerinde tekrarlanır. Eğer iki panelde kopma oluşmuşsa zemin, döşemeye uygun değildir. Kopma oluşmamışsa döşeme yapılabilir.
Bir mastar yardımı ile zeminin çeşitli yerlerindeki çukurlar ölçülebilir.

· ZEMİNDEKİ ÇATLAK VE YARIKLARIN KOTROLÜ: Söz konusu yarıklar;
1. İnşaat işleri yarıkları
2. Hareket yarıkları
3. Kenar yarıkları, hacimsel yarıklar
4. Yarık gibi görünen mala kesitleri

Laminat parke döşenecek zemin parça tek olmalıdır. Titreşim ve sarsıntılarda zeminin tek parça olarak hareket etmesi gerekir. Zemin, yarık veya çatlaklar dolayısıyla iki yada daha fazla parça halinde titreşiyor veya sarsılıyorsa bu durumda kesinlikle döşeme yapılmamalıdır.
Aksi halde, döşenmiş olan Laminat parkede zeminin stabilizasyonu uygun olmadığı için kopmalar ve bozulmalar ortaya çıkacaktır. Zeminin cinsine göre uygun olan tamir şekli ile zeminin stabilizasyonu sağlandıktan sonra döşeme işlemine başlanmalıdır.

ZEMİN NEMİNİN KONTROLÜ: Laminat parke ağaç esaslı bir malzeme olduğundan nemden etkilenir ve deformasyona uğrar. Laminat parkenin bu özelliği göz önünde bulundurularak döşeme yapılmalıdır. Zemin neminin uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

ZEMİN SERTLİĞİNİN KONTROLÜ: Laminat parkenin döşeneceği yüzeyin sert olması gerekir. Döşeme yapılan ortamın kullanım sıklığına orantılı olarak zemin sertliği sağlanmalıdır.

GEÇİŞ PROFİLLERİ YERLERİNİN BELİRLENMESİ: Laminat parke çalışan bir malzeme olduğu için döşeme yapılan alanda, parke panellerinin boyuna döşendiği yönde en fazla 12 m boyunda döşeme yapılabilir. Döşeme yapılan alanda, parke panellerinin enine döşendiği yönde en fazla 8 m genişliğinde döşeme yapılabilir.
DÖŞEME İÇİN GEREKLİ ALET VE TECHİZAT

Nem ve sıcaklık ölçme cihazı
Mastar
Çekiç
Vurma takozu
Gerdirme aparatı
Çektirme demiri
Testere ve dekupaj
Mesafe takozları
Kurşun kalem
Hiza ipi
Metre
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2007, 08:38 PM   #14 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

UYGULAMA

Döşenecek yüzey kuru olmalı, toz ve kirden arındırılmış olmalıdır. PVC, marley, linoleum, vinil seramik, mermer vs. döşeme üzerine rahatlıkla döşenebilir.

Zeminde duvardan duvara halı varsa, hijyenik nedenlerden dolayı montaj işleminden önce sökülmelidir.

Herhangi bir ahşap zemin kaplama malzemesi (masif parke, rabıta vs.) üzerine uygulanması uygun değildir.

Tuvalet, banyo, sauna gibi ıslak mekanlarda uygulanmamalıdır.

8 mm kalınlığında olduğundan eski bir zemin kaplama malzemesinin üzerine kapı eşiği veya kapıları değiştirmeden kolayca döşenebilir.

Laminat parke yüzer sistem döşendiğinden, zemine vidalanmaz, çivilenmez ve yapıştırılmaz.

Laminat panellerinin uzun kenarları, döşenecek mekanın uzun kenarına paralel olacak şekilde döşeme yapılmalıdır.

Laminat ışık kaynağına paralel döşendiğinde en güzel görünümünü alır. Koridorlarda ve küçük odalarda ışık kaynağı dikkate alınmaksızın uzun kenara paralel döşenir.

Döşenecek alanın uzunluğu 10 m , genişliği 8 m.den fazla ise geçiş profilleri ile bölümlere ayrılarak uygulama yapılır.

Uygulama öncesi ve uygulama anında hasarlı ve uygun olmayan paneller titizlikle ayıklanmalı ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aydınlatmanın yetersiz olduğu mekanlarda kesinlikle döşeme yapılmamalıdır. Döşeme yapılacak mekan çok iyi aydınlatılmadığı taktirde kesinlikle gece vakti döşeme yapılmamalıdır.


DÖŞEME YAPILMIŞ LAMİNAT PARKEDE MEYDANA GELEN OLUMSUZLUKLARIN KAYNAĞI VE ÇÖZÜM YOLLARI

LAMİNAT PARKENİN ŞİŞMESİ: Laminat parke yüzeyinin tamamı veya önemli bir kısmında şişme (bombe) meydana gelmesi durumunda:

Duvarla parke arasında boşluk bırakılmamıştır.
Duvarla parke arasında yeterli boşluk bırakılmamıştır.
Duvarla parke arasında yeterli boşluk bırakılmış fakat mesafe takozları çıkarılıp alınmamıştır.
Duvarla parke arasında yeterli boşluk bırakılmış ancak söz konusu boşluğa herhangi bir cisim girmiş ve parkenin sıkışmasına neden olmuştur.

Problem mesafe takozu veya herhangi fazlalık bir cisimden kaynaklanıyor ise, bunlar alınarak uygun duruma getirilir. Eğer problem duvarla parke arasında yeterli boşluk bırakılmamasından kaynaklanıyorsa, uygun boşluğu sağlayacak şekilde parke kenarları kesilerek olumsuzluk giderilir.

LAMİNAT PARKEDE DÜZENSİZ DALGALANMALAR: Parke yüzeyinde aynı yerde konkav, konveks, düzensiz dalgalanma vs. gibi değişik oluşumların ortaya çıkmasının nedeni; döşeme işlemindeki hatalardır.

BİRLEŞME YERLERİNDE ŞİŞME: Laminat parke panellerinin birleşme yerlerinde oluşan şişmelerin nedeni; tutkal sürme tekniğine uyulmamasıdır. Tutkal uygun şekilde sürülmediği için, paneller arasında tutkalsız yerler kalmıştır ve bu yerlerden parke panelleri nem almıştır. Bu da o bölgede şişmeye neden olmuştur.

MEVZİ ŞİŞMELER: Şişmenin olduğu bölgeye sıvı bir madde dökülmüştür. Laminat parkenin üzerine kesinlikle sıvı dökülmemeli ve aşırı ıslak bezle silinmemelidir.

LAMİNAT PARKEDE HAREKETLENME DOLAYISIYLA SES: Parkenin döşendiği zemin uygun değildir. Zemin yeterli sertlikte değilse, parkede hareketlenmeye neden olacak ve bu durum parkenin ses çıkarmasına neden olacaktır.

BİRLEŞME YERLERİNDE KOPMA: Döşenen Laminat parkenin birleşme yerlerinde kopma olmasının nedeni; döşeme ilke ve talimatlarına uyulması şartıyla,

Zemin sertliği yeterli değildir
Parke panelinde nem problemi vardır.
Döşeme yapılan parke panelleri döşemeye uygun değildir.

BİRLEŞME YERLERİNDE AÇIKLIK: Döşeme işlemi yapılırken, ilk üç sıra bittikten sonra iyice sıkıştırılarak dinlendirmeye bırakılmalı. Eğer dinlenmeye bırakılmazsa, ilk sıradaki küçük bir açıklık gittikçe büyüyecektir. Bu da önemli bir açıklık problemi ortaya çıkaracaktır.

DÖŞENEN LAMİNAT PARKEDE KONTROL: Döşenmiş Laminat parke, mesleki kurallara göre sadece ayakta durularak test edilir. Laminat parke, bir mobilya parçası değildir. Genellikle her gün kullanılan ve üzerine yük binen bir kullanım malzemesidir. Üst yüzeyde olabilecek talepler, bir mobilyada olduğu gibi olması mümkün değildir.
Zeminin üst sathının değerlendirilmesi ayakta yapılır. Zemin üst sathının değerlendirme ve ellenmesi için diz çökülmesi veya eğilerek kontrol edilmesi halinde bu değerlendirme geçerli değildir.

Eğik ışıkla aydınlatma ve ışık kırılması etkileri de zemin döşemesinin değerlendirilmesinde kullanılamaz. Çünkü bu metotlar da bir zemin maksat tespitine tamamen aykırıdır. Eğer normal aydınlatılmış bir ortamda, ayakta durularak yapılan kontrolde herhangi bir olumsuzluk göze çarpmıyorsa, söz konusu döşenmiş Laminat parke standartlara uygundur.

Sadece özel kalifiye temsilcilerin yaptığı tespitler yeterli değildir. Mesleğin ve tekniğin tanınmış kuralları, teori ve uygulamalarda denenmiş ve doğru olarak kabul görmüş tüm teknik kural ve tespitler çerçevesinde kontrolün yapılması zaruri ve vazgeçilmez bir kuraldır.

LAMİNAT PARKENİN TEMİZLİK VE BAKIMI

Günlük bakımlarda elektrik süpürgesi ile temizlenir. Çok iyi sıkılmış tüy bırakmayan nemli bez veya paspas ile silinir. Püsküllü su damlatan paspaslar kullanılmaz. Sistre ve cila uygulanmaz. Ev kimyasallarına karşı dayanıklıdır. Yalnız temizlikte aşındırıcı kimyasallar kullanılmamalıdır.

Boya, yağ, ruj, kalem, mürekkep, yapıştırıcı vs. zor kir ve lekeler asetonla temizlenebilir.

Montaj sonrasında artık tutkal lekeleri varsa, özel tutkal çözücü kullanılmalıdır. Trafiğin sürekli yoğun olduğu mekan girişlerine, kapı eşiklerine, yürüme yollarına, paspas veya yolluk konulmalıdır. Ayakkabıların beraberinde getireceği kum, toz, çamur bariz bir zımpara ve aşındırıcı etkisi yapar. Sabit veya hareket ettirilen mobilyaların ayak altlarına plastik veya keçeden yapılan parçalar konulmalıdır.
KAYNAKLAR

1- Binan,Muhittin., 1988. ‘Ahşap Pencereler’, Birsen Yayınevi.Ankara

2- Berkman,A.Fuat.,1977. ‘Yapı Elemanları’,Cilt 1, İstanbul

3- Eminkahyagil,E., 1973. ‘Yapıda Yeni Malzemeler’, Nüve Matbaası,Ankara

4- Sezer,G., 1990. ‘Yapı Malzemesi I-Kaplamalar’, Dokuz Eylül ÜNİ. Müh. Mim. Fakültesi MM/MİM-90 EY 115, İzmir
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ahşap, doĞramalari, kapi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:11 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314