AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > GeneL Forum > AileVadisi öğrenci Yardım

AileVadisi öğrenci Yardım Bu forum altında senelik ödevlerden üni sorularına kadar her çeşit paylaşım yapıLa biLir

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30-09-2007, 09:42 PM   #1 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart DERS PLANI

DERS PLANI

A.BİÇİMSEL BÖLÜM

Okulun Adı :

Dersin Adı : Türkçe

Sınıf : İlköğretim 5. sınıf

Süre : 10 ders saati

Öğretmenin Adı
ve Soyadı :

Öğrenme ve Öğretme
Strateji-Yöntem ve
Teknikleri : Tam öğrenme

Araç ve Gereçler : Ders kitabı,yazı tahtası,tebeşir,Yazım Kılavuzu,Türkçe sözlük.

Kaynak Kitaplar : Türkçe Öğretimi,Kavcar Cahit ve İlköğretim 5. Sınıf Ders Kitabı,Sırmatel Ziya,Topaloğlu Adil.

ÖĞRENME ÜNİTESİNİN
ÖRÜNTÜSÜ

Metin Başligi : ESKICI ILE ZENGIN

Ana Nokta : Öğrenme ünitesi düzeyinde belirtilen,anlama ve anlatma becerilerinin amaçlarıyla ilgili davranış örüntülerini kazandırmak.

Yardımcı Noktalar : a) Sözcüklerin anlam özelliklerinin kavratılması.
b) Metin duygusu ve düşünce yapisinin kavratilmasi.
c) Metinde geçen sözcüklerin anlam özelliklerinin kavratılması.
ç) Türkçe deki adlarla ilgili kuralların kavratılması.
d) Adın durumlarının kavratılması.
e) Büyük harflerin kullanılış kurallarının kavratılması.
f) Birleşik adlarin kurallarinin kavratilmasi.
ÜNİTE PLANI
B. GİRİŞ BÖLÜMÜ
1. DİKKATİ ÇEKME: Öğretmenin metnin üstündeki resme dikkati çekmesi, resimdeki eskicinin ve zengin adamın gerek giyinişlerinin gerekse tiplerinin Türklere ne kadar benzediklerini sorması, sınıfta bir tartışma ortamı açması.
2. GÜDÜLEME: İncelediğimiz resim sayesinde metni daha iyi anlarız ve çevremize baktığımızda olayları daha çabuk kavrarız. Bu nedenle her zaman metnin üstündeki resme bakıp yorumlamalıdır.
3. GÖZDEN GEÇİRME: Bu derste, bazı sözcüklerin fiili nereye, nasıl, ne zaman, ne kadar yapıldığını belirterek cümledeki anlam bütünlüğünü sağladığını öğreneceğiz.
4. GEÇİŞ: Öğretmenin “Bu bilgi ve becerileri kazanabilmek için önce, sizlere “Eskici ile Zengin” başlıklı hikayeyi istiyorum. Bu metinde geçen bazı cümlelerdeki sözcüklerin anlamı pekiştirmeye ve daha netlik kazanmasına yardımcı olur. Beni dikkatlice dinleyiniz.” demesi ve öğrencileri arkaya yaslatıp aşağıdaki etkinlikleri sırasıyla yapması.
C. GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
1. Metnin öğretmen tarafından kurallara uygun olarak sesli okunması.
2. Öğretmenin, metni okuması sırasında sınıfı (konuya, okunan metne öğrencilerin dikkatini toplayıp toplamadıklarını, metni dinleme ilkelerini uygun olarak dinleyip dinlemediklerini) gözleriyle sürekli denetlemesi.
3. Metnin, anlatım bütünlüğünü bozmayacak bir şekilde iki kez sesli olarak en az değişik 6 öğrenciye okutulması (sesli okuma ilkelerine uymayan öğrencilerin uyarılması, yanlışların düzeltilmesi; diğer öğrencilerin metni düzenlemelerinin sağlanması).
4. Kitapların kapatılarak metnin yazılı olarak özetinin çıkarılmasının istenmesi (öğrencilerden anladıkları kadarıyla ayrıntılara inmeden, özetleyerek yazmaları istenecek) 15 dakikanın sonunda, yapılan yazılı çalışmaların en az 3 değişik öğrenciye okutulması. Konunun anlatım bütünlüğünü bozmadan yapılan özetlemelere pekiştireç verilmesi.
5. Metnin, 3 öğrenciye sözlü olarak kendi cümleleriyle özetletilmesi, konuşma ilkelerine uymayan öğrencilerin uyarılması, yanlışların düzeltilmesi; başarılı özetleme yapanlara pekiştireç verilmesi.
6. Öğretmenin, “şimdi metnin duygu ve düşünce yapısıyla ilgili sorular yönelteceğim; beni dikkatlice dinleyiniz, soruları iyice anladıktan sonra yanıtlamaya aşlayınız” demesi, sınıfı gözleriyle denetlemesi ve aşağıdaki soruları sırasıyla yeter sayıdaki değişik öğrenciye sorması.
SORULAR - YANITLAR
S.1. Olay kimlerin arasında geçmektedir?
Y.1. Eskici ve zengin arasında geçmektedir.
S.2. Metindeki zengin kişinin mutlu olamama nedeni nedir? Hangi cümle ile anlaşiliyor?
Y.2. “Şu tanrinin işine bak param var, uykum yok neden pazarda yiyecek satiliyor da uyku satilmiyor.”
S.3. Metindeki zengin adamın eskicinin saflığına güldüğü cümleyi yazınız.
Y.3. “Kazancım gününe göre değişir. Kimi gün az, kimi gün çok olur.”
S.4. Hikayedeki kahramanların en belirgin özellikleri nedir?
Y.4. Eskici günlük kazanan, zengin olmayan; ama açta kalmayan biridir. Zengin kişi ise çok parasi vardir; ama uykusu ve huzuru yoktur.
S.5. Zengin adamın eskiciyle konuşurken takındığı tavır sizce doğru mu? Tartışınız.
Y.5. -
S.6. Zengin adamın mı yoksa eskicinin mi yerinde olmak isterdiniz?
Y.6. -
S.7. Zengin adam eskiciye altınları verince ne oluyor?
Y.7. “Altınları alıp evinin bir köşesine gömmüş ama, yüreğini dünyanın tüm kaygıları da sarıvermiş. İkide bir gece kalkar, altılar yerinde duruyor mu? Diye bakarmış. Gözü uyku tutmaz olmuş. Artık o güzel türkü ve şarkıları söyleyememiş.”
S.8. Eskici huzurunu kaçıran altınları ne yapmış? Siz olsaydınız ne yapardınız?
Y.8. “Sonunda dayanamamış altınları çıkarıp zengin adama geri götürmüş.
- Al altınlarını arkadaş! Ver uykumu, demiş.”
S.9. Okuduğunuz yazının türü nedir? Neden?
Y.9. Masal.
S.10. Bu masalda verilmek istenen ana düşünceyi bir cümle ile söyleyiniz (verilen her yanit tartişilacak dogru yanita pekiştireç verilecek ana düşünceyi belirten cümle tahtaya yazilacak).
Y.10. -
S.11. Masalda olaylar nasıl sıralanmıştır?
Y.11. Masalın giriş, gelişme ve sonuç bölümleri öğrencilere buldurulacak.
ARA ÖZET: Bir metni anlayarak okuma, metnin (varsa) kahramanlarını, ana düşüncesini ve metinde geçen olayın gelişim sırasını yazmayı ve söylemeyi gerektirir.
ARA GEÇİŞ: Okuduğumuzu tam olarak anlamamız, okuduğumu parça içinde geçen sözcüklerin, sözcük öbeklerinin, cümlelerin ve paragrafların anlamını kavramamıza bağlıdır. Öğretmenin, “şimdi metinde geçen bazı sözcük ve sözler ile deyimlerin anlamlarını öğreneceğiz” demesi, sınıfı gözleriyle denetlemesi ve yeter sayıda değişik öğrenciye söz vermesi.
SORULAR
1. “Eskici, gün kazanıp gün yemek, kaygı, yakınmak” sözcüklerini parçadaki anlamlarını söyleyiniz (her sözcük tahtaya yazılacak, sözcüğün tam ve doğru anlamı alındığında sözcüğün karşısına yazılacak. Doğru anlam bulunamıyorsa sözcük kullanılacak sözcüklerin, öğrenciler tarafından doğru söylenişi sağlanacak yanlış söyleyişler düzeltilecek.
2. Yukarıdaki her sözcüğü bir cümle içinde kullanınız (her sözcük değişik üç öğrenci tarafından cümlede kullanılarak öğrencilerin cümle kurmada düştüğü hataları düzeltilecek).
3. Metindeki eş ve zit anlamlilari bulunan sözcükleri seçip, bunlari eş ve zit anlamlariyla cümle içinde kullanilacak (sinifta en az 6 ögrenciye okutulacak).
4. “Ne türkü söyler, nede rahat uyuyabilirmiş
Eskici, gece uykudan uyanmış
Zengin adam, eskicinin saflığına çok gülmüş
Altınları çıkarıp zengin adama geri götürmüş”
Cümlelerini yazıp koyu yazılmış ..... sözcüklere dikkat ediniz.
5. Cümlede zarfın görevi nedir? Tanımlayınız. Yukarıda yazdığımız cümlelerde zarf (koyu renkle yazılmış olan sözcükler) fiili hangi anlamlarda belirtmiştir.
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-09-2007, 09:43 PM   #2 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

6. ilk cümlede geçen rahat sözcüğü “uyuyabilmek” fiilinin nasıl yapıldığını belirtiyor. İkinci cümledeki gece sözcüğü, “uyanmak” fiilinin ne zaman yapıldığını belirtiyor. Üçüncü cümledeki çok sözcüğü “gülmek” fiilinin ne kadar yapıldığını gösteriyor. Son cümledeki geri sözcüğü de “götürmek” fiilini yer ve yönünü belirtiyor. İşte bu sözcükler birer zarftır. Fiillerden önce gelerek onları durum, zaman, azlık-çocuk ve yer-yön bakımından belirten sözcüklere zarf denir.
7. Öğretmenin konunun iyice pekişmesi için aşağıdaki cümleleri verip:
“Sabah akşam pabuç yamarmiş
Kazancım gününe göre değişir
Kimi gün az kimi gün çok kazanırım
Eskici içeri girdi.”
Bu cümlelerde geçen zarfların gösterilmesini ve bu zarfların, fiilleri hangi bakımdan belirttiklerinin söylenmesini istedi.
8. Metindeki cümlelerde geçen diğer zarfların öğrencilere buldurulması cümleleri tahtaya yazıp zarf olan sözcüğün altını çizerek fiilleri hangi bakımdan belirttiğinin söyletilmesi.
ARA ÖZET: Ana dilimizi yazılı ve sözlü anlatımda ustalıkla kullanabilmemiz ve okuduğumuzu tam ve doğru olarak anlayabilmemiz için cümle içinde geçen sözcüklerin fiili nasıl belirttiklerini bilmemiz gerekir.
ARA GEÇİŞ: Öğretmenin “Şimdi Türkçe’mizdeki adları öğreneceğiz. Yani daha ayrıntılı söylemek gerekirse, ad nedir? Özel ad, cins (tür) ad, tekil ad ve topluluk adları hakkında bilgi edineceğiz” demesi ve aşağıdaki açıklamaları yapması:
“İnsanlar gün içinde bir çok ad kullanırlar “Ayşe, Ali, Esma...” gibi. Kişi adları, “millet, ordu, okul, köy...” gibi adlar ya da “İstanbul, İzmir, Eskişehir...” gibi şehir adları. İşte bütün bu adların ayrı ayrı gruplandırıyoruz” demesi ve aşağıdaki etkinlikleri sırasıyla yerine getirmesi.
1. Öğretmenin tahtaya bir şiir yazması:
“Ay yıldızlı al bayraklar,
Her yanda dalgalanıyor.
Süslendi evler, sokaklar.
Renk renk ışıklar yanıyor.
Bir dokuz yüz yirmi üçte,
Cumhuriyet kurdu millet.
Bize büyük Atatürk’ün
Armağanı cumhuriyet.”
“Şiirde geçen Atatürk, yıldız, bayrak, ev, armağan gibi sözcükler, bize bazı varlıkları anımsatıyor.
Canlı ve cansız varlıklarla kavramları anlatmaya yarayan böyle sözcüklere ad (isim) denir.” Demesi.
2. “Atatürk, Türkiye, Ankara gibi adlar, evrende tek olan varlıkları anlatmaktadır. Böyle adlara özel ad diyoruz”. dendikten sonra öğretmenin özel adların bazılarını tahtaya yazması. Bunların sınıfça incelenmesi.
İnsan adları: Atatürk, Mustafa Kemal, Ali, Evşen...
Ulus ve devlet adları: Türk, İngiliz, Alman, Türkiye Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri...
Kıt’a, ülke, bölge, şehir, köy, cadde, gibi yer adları: Avrupa, Almanya, İç Anadolu, İzmir, Şirinköy, Atatürk Caddesi...
Deniz, göl, akarsu adları: Akdeniz, Van Gölü, Kızılırmak...
Kurum ve Kuruluş adlari: Milli Eğitim Bakanlığı, Gazi İlköğretim Okulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi...
Kitap, dergi, gazete adları: Çalıkuşu, Türk Dili, Milliyet...
3. Öğretmenin “özel adları yazarken sözcüğün sonuna gelen takıların kesme işareti ile ayrıldığını” söylemesi. Ayrıca öğrencilere “Aliler, Emeller, Türkler... gibi Ali ve ailesi anlamında Aliler denildiği için kesme işareti kullanılamayacağını” söylemesi.
4. Öğretmenin özel adlarla ilgili değişik öğrenciler tahtaya kaldırarak alıştırmalar yapması.
“Aşagidakilerin hangisinde yazim hatasi olabilir?”
Bayram Günü, 29 Ekim 1923, Atatürk.
Böylelikle öğrenciye kendisinin keşfetmesini sağlamış oluruz. “Bayram Günü” olmalı.
Özel isimlerin büyük harfle yazılması gerektiğinin öğrencilere anlatılması. Eğer Cumhuriyet Bayramı yazarsak doğru olur.
5. Öğretmenin “okul, köy, yol, ağaç gibi adlar, aynı türden olan varlıkları anlatmaktadır. Böyle adlara da cins (tür) ad diyoruz”. demesi ve öğrencilerden buna benzer örnekler vererek tahtaya yazmasını istemesi.
6. Öğretmenin tahtaya yazdığı adları öğrencilerden defterlerine geçirmelerini istemesi ve özel adların altına özel ad, tür adlarının altına tür adı yazınız demesi. “Ayşe, ögrenci, toprak, Izmir, Akdeniz, bayrak”
7. Öğretmenin “bayrak, ev, sokak, ışık adları, aynı türden tek bir varlığı anlatmaktadır. Bunlara tekil ad denir. Bu adlar; bayraklar, evler, sokaklar, ışıklar biçiminde kullanıldığında birden çok varlığı anlatır bunlara da çoğul ad denir” demesi. “Tekil adların sonlarına getirilen -ler (lar) ekine çoğul eki denir” dedikten sonra öğrencilerden tahtaya yazdığı kelimeleri çoğul yaparak defterlerine yazmasını istemesi “ses, bulut, gölge, bayram”
8. Öğretmenin “millet, ordu gibi adlar bir topluluğu anlatmaktadır. Böyle adlara topluluk adları denir” demesi. Sonrasında tahtaya yazdığı adlardan hangilerinin topluluk adı olduğunu söylemesini istemesi. “Takım, çiçek, sürü, orman, masa, ağaçlar”
9. Öğretmenin öğrencilere adlar yazdırıp altlarına cins ad, özel ad, tekil ad, çoğul ad, topluluk adı diye yazmasını istemesi. “Erciyes gölü, Ayşe, sira, orman, yollar, masa, kedi, sürü.”
ARA ÖZET: Türkçe’de adların grupları vardır. Bunlar özel ad, cins ad, tekil ve çoğul ad, topluluk adı.
ARA GEÇİŞ: Öğretmenin “adların çeşitli durumlarda bulunduğunu geçen yıl öğrenmiştik. Şimdi adlara gelen takılarla ilgili bilgiler edineceğiz” demesi. Yazılı ve sözlü anlatımdaki başarı için bu kurallarında bilinmesi gerektiğinin söylenmesi ve “Aşağıdaki cümlelerde koyu yazılmış sözcükleri inceleyerek bilgilerimizi yenileyelim” demesi.
1. Devlet; Bu vergileri yol, köprü, okul, hastane yaptırmakta kullanır. Öğretmenin “bu cümlede; devlet, yol, köprü, okul, hastane adları; -i, -e, -d, -den eklerinden hiçbirini almamıştır. Öyleyse bu adlara biz yalın durumda adlar denilir” demesi.
2. Öğretmenin tahtaya cümleler yazarak koyu renkle yazılmış olanlara dikkati çekmesi.
Askerlik yaparak vatanı koruruz.
Vatandaş olarak devlete karşi bir takim görevlerimiz vardir.
İstersek yönetimde görev almak için aday oluruz.
Devlet, bu parayı vatandaşlardan aldığı vergilerden elde eder.
“Bu cümlelerde; vatan adı -i, devlet adı -e, yönetim adı -de eklerini almıştır. Vatandaşlar, vergiler adları ise -den ekini almıştır” demesi.
Sonrasında öğretmenin “Bunlara adın durumları (halleri), -i, -e, -de, -den eklerine de durum ekleri denir” demesi.
3. Öğretmen tahtaya yazdığı cümleyi öğrencilerin defterlerine yazmalarını istemesi.
“Askerlik yaparak vatanımızı ve bayrağımızı iç ve dış tehlikelerden koruruz.”
Bu cümledeki adların altını çizerek, adın hangi durumda bulunduklarını söylemesini istemesi.
4. Öğretmenin öğrencilerden okul adını; yalın, -i, -e, -d, -den durumunda birer cümlede kullanarak defterlerine yazmalarını istemesi.
ARA ÖZET: Yazma çalışmalarımızda yazım yanlışı yapmamanız için, adın durumlarını bilmemiz gerekir. Adın ekleri sayesinde adların durumlarını anlarız; Yani bulunma, yönelme, içinde, ayrılma yönünden belirtir.
ARA GEÇİŞ: Öğretmenin “(imla), bir dilin belli kurallarla yazıya geçirilmesi anlamına gelir. Yazım kurallarının, anlamayı kolaylaştırma ve yazmada birliği sağlama gibi iki temel işlevi vardır. Yazım kuralları içinde büyük harflerin kullanılışı önemli bir yer tutar” demesi ve aşağıdaki etkinlikleri sırasıyla yerine getirmesi.
1. Öğretmenin, “eskici ile zengin” parçasındaki özel adları bulunuz sorusunu sınıfa yöneltmesi ve yeter sayıda değişik öğrenciye söz vermesi.
2. Öğretmenin “özel adlar büyük harfle başlar. Bir özel ada bağlı saygı ve unvan-şan adları da özel ad gibi büyük harfle başlar” açıklamasını yapması ve bu kurala uygun örnekleri metinden buldurması, yeter sayıda değişik öğrenciye söz vermesi.
3. Öğretmenin, “Sizde tanıdığınız kişileri, unvan adı ile birlikte kurala uygun olarak yazınız” demesi. Yeter sayıda değişik öğrenciye söz vermesi (her öğrencinin verdiği bir örnek tahtaya yazılacak).
4. Öğretmenin “Büyük harfler başka nerede kullanır?” sorusunu sınıfa yöneltmesi. Tartışma açması ve büyük harfin kullanıldığı yerleri (ve en az bir örneği) tahtaya yazması (eksik yanıtlara ipucu, yanlış yanıtlara düzeltme ve her doğru yanıta pekiştireç verilecek).
ARA ÖZET: Doğru ve anlamlı yazabilmek için, büyük harflerin kullanıldığı yerleri çok iyi öğrenmemiz ve yazılarımızda büyük harfleri yerli yerinde kullanmamız gerekir.
ARA GEÇİŞ: Öğretmenin “noktalama işaretlerinin en önemli işlevlerinden biri, anlamı aydınlatarak, yanlış anlamların önüne geçmesidir. Bu amaca yardımcı olan noktalama işaretlerinden biride kesme işaretidir” demesi, aşağıdaki soruları sınıfa yöneltmesi ve yeter sayıda değişik öğrenciye söz vermesi:
1. Eskici ile zengin adlı metinde kesme işaretleri nerelerde kullanılmıştır? Neden?
2. Kesme işareti başka nerelerde kullanir? Birer örnek veriniz (sorulara verilecek yanliş yanitlar aninda düzeltilecek, dogru yanitlara pekiştireç verilecek)
ARA ÖZET: Kesme işaretinin kullanildigi yerleri ögrenmeli ve yazilarimizda bu işareti dogru olarak kullanmaliyiz.
ARA GEÇİŞ: Öğretmenin, “Duygu düşünce ve tasarılarımızı yazılı olarak doğru ve anlaşılır bir biçimde aktarabilmemiz yazım ve noktalama kurallarına uymamıza bağlıdır. Yazım ve noktalama kurallarını bilmemiz yeterli değildir; onları yazma çalışmalarında doğru olarak kullanabilmek gerekir. Bunun içinde bol bol yazmak, uygulama yapmak, en doğru yoldur. Şimdi, sizde çok yakında tanıdığınız bir kişinin belirgin özelliklerini yansıtan bir yazma çalışması yapacaksınız” demesi; gerekirse bir-iki başarılı betimleme (potre) örneği de okuyarak, aşağıdaki açıklamaları yapması ve bu açıklamaları maddeler halinde tahtaya yazması.
Konu: Uzun zamandır görmediğiniz ve çok özlediğiniz bir akrabanız ya da arkadaşınız için duygu ve düşüncelerinizi anlatınız.

-Yazma çalışmasında aşağıdaki sıra izlenecektir:
1.a) 1. paragrafta,duygu ve düşüncelerinizi yazacaginiz kişinin kim oldugunu,sizinle ilişkisini (arkadaş,kardeş,anne,baba,akraba vb.) belirterek,yakinlik derecenizi veriniz.
b) 2. paragrafta bu kişiyle ilgili başinizdan geçen bir aninizi (sizin için önemli olan herhangi bir paylaşiminizi) yaziniz.
c) 3. ve 4. paragraflarda, şimdi ondan uzakta nelerden yoksun kaldiginizi,onun varliginin hayatinizdaki önemini ve duygularinizi genel anlamda yaziniz.
ç) 5. paragrafta,bu kişiyi neden bu kadar çok özlediginizi ve sevdiginizi açiklayiniz.
2. Yazma çalışmasında “dış yapı” “iç yapı” ve dil ve anlatım” ilkelerini göz önünde bulundurunuz.(“Yazma Çalışmalarında ‘Dış Yapı’ İlkelerini Uygulayabilme” Amacının ilgili davranışları,(mümkünse)çoğaltılıp öğrencilere dağıtılacak.)
3. Süreniz 30 dakikadır.
-Öğretmenin bu süre içinde sınıfta dolaşarak öğrencileri ayrı ayrı kontrol etmesi.Yazmayanları uyarması,gördüğü eksik ve yanlışları anında düzeltmesi.
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-09-2007, 09:43 PM   #3 (permalink)
Co-Admin B
 
SiBeL YıLDıZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 50,120
SiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant futureSiBeL YıLDıZ has a brilliant future
Standart

-Öğretmenin,yazma çalışmasının sonunda,öğrencileri arkaya yaslatması ve bir öğrenciyi tahtaya kaldırması (en başarılı ya da en başarısız değil),ilk paragrafı okutarak plana ve ilkelere uygunluğu açısından tartışma açması.
-Diğer paragrafların aynı yöntemle değişik öğrencilerin tahtaya kaldırılarak değerlendirilmesi.5 dakikalık bir süre verilerek,öğrencilerden tartışmada ortaya çıkan ilkeler doğrultusunda,varsa hatalarını düzeltmelerinin istenmesi.
-Plana ve ilkelere uygun çalışmalara pekiştireç verilmesi ya da bu çalışmaların sınıf gazetesine konulması.

D.SONUÇ BÖLÜMÜ

SON ÖZET: Anadilimizi ustalıkla kullanabilmek,birtakım beceriler kazanmamızı gerektirir.Bunlar,okuduğumuzu ve dinlediğimizi anlama,anladığımızı sözle ve yazıyla düzgün biçimde anlatabilme gücüdür.Derslerdeki başarımızda buna dayalıdır.Bunun için çok okumamız,doğru anlamamız;dilimizin kurallarını öğrenerek bol bol yazmamız gerekir.

TEKRAR GÜDÜLEME: Yazma çalışmasında en başarılı betimlemeyi yapan (plana ve ilkelere uygun)öğrenci sınıfça saptanacak ve öğrenciye sözlü notu olarak 10 (on) verilecek.Veya,öğrenciye sınıf tarafından alınacak bir kitap armağan edilecek.

KAPANIŞ: Eskici ve zengin adlı masalın dramatize edilmesi.(sözlerin ezberlenmesi gerekmez;öğrencilerin metindeki olay ve duruma uygun olarak konuşmaları yeterlidir.Asıl amaç,öğrencilerin kendi hayal güçlerine öncelik tanınmalıdır). Gerekirse,öğretmenin öğrencilerin özel ilgi ve yetilerine göre bir rol dağıtımı yapması (20').

DEĞERLENDİRME

1. Aşagidaki adlarin karşisina ne tür ad olduklarini yaziniz.
Cemil............................
Kayseri..........................
orman............................
ağaç...............................
sıra................................
ağaçlar.............................
yol...................................
sürü.................................
halk.................................
insan...............................
Karadeniz.......................
2. Aşagidaki adlarin karşisina adin hangi durumunda oldugunu yaziniz.
arabada..........................
yolda..............................
evi..................................
semte..............................
kentte.............................
köyden...........................
otobüs............................
çiçeğe............................
3. Aşagidaki kelimelerden hangisinde yazim yanlişi yoktur?
A) Köpeğim Karabaş’la dışarı çıkmıştık.
B) Dünyamızın uydusu aydır.
C) Bana Dünyaları versen yine de gitmem.
D) Sümbül hanımla,eşi Mahmut bey geldiler.

4. Aşagidakilerden hangisinin karşit anlamlisi yanliş verilmiştir?
A) Üst-Alt
B) Gülmek-Gülmemek
C) Az-Çok
D) Aydınlık-Karanlık
__________________
SiBeL YıLDıZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ders, plani

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:37 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314