AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > GeneL Forum > Bilim Ve Teknoloji

Bilim Ve Teknoloji Bilimsel-Teknolojik Araştırmalar ve Haberler daha neler neler

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-07-2009, 02:08 PM   #1 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart T120 ATAK - TÜRKIYENIN ILK ORTAK YERLI HELIKOPTERI

Tamamen yerli füzeler takılacak!


Türk savunma Sanayinin son yıllardaki en büyük ortak üretim projeleri arasında yer alan ATAK savaş helikopterlerinin füze sistemleri üretimini üstlenen Roketsan'da ilk etap çalışmaları tamamlandı.

29 Eylül 2005 tarihinde imzalanan UMTAS Projesi Dönem-1 (Tasarım Dönemi) Sözleşmesi kapsamında sistemin ürün geliştirme safhasını oluşturan ikinci etap çalışmaların ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) ile ROKETSAN arasında 31 Temmuz'da imzalanan ayrı bir sözleşme kapsamında yürütüldüğü öğrenildi.

Proje ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun vadeli ihtiyacı için üretimi planlanan T129 taktik-taarruz helikopterlerinin uzun menzilli güdümlü tanksavar füzesi ihtiyacı Roketsan tesislerinde tamamen yerli imkanlarla üretilmiş olacak.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından 2005 yılında başlatılan ve ROKETSAN;ın ana yüklenici olarak görev aldığı bu proje ile Türkiye, ilk yerli tasarım tanksavar füze üretimini de böylece gerçekleştirmiş olacak.
Programa göre, uzun menzilli tanksavar füzelerinin Roketsan tesislerinde, T129 taarruz helikopterleri ile eş zamanlı olarak hizmete girmesi hedefleniyor.

ATAK ÜRETİMİ PROGRAMI

ATAK programı çerçevesinde TUSAŞ ana yüklenici, Aselsan ve AgustaWestland firmaları da TUSAŞ'ın alt yüklenicileri olarak görev yapacaklar. TUSAŞ Ana yüklenici olarak T129 atak helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde performansından sorumlu olacak ve T129 ATAK helikopterleri, Akıncı-Ankara'da yerleşik TUSAŞ tesislerinde üretilecek.

Helikopterlerin görev bilgisayarı ile nişangah, seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemleri Türk Savunma Sanayisinin öncü kuruluşları arasında yer alan Aselsan tarafından geliştirilecek. T120 ATAK Helikopterinin yüksek performanslı yeni motoru, otomatik uçuş kontrol sistemi ve hava aracı durum izleme sistemi ise AgusaWestland firması tarafından entegre edilecek.

İLK ÜRETİM 5 YIL SONRA

ATAK programının toplam proje süresi, sözleşmelerin yürürlüğe girmesinden itibaren 114 ay olup, bu süre içerisinde 60'ncı ayda ilk T1290 ATAK helikopterinin teslimatı gerçekleştirilecek. TUSAŞ, T120 helikopterinin fikri mülkiyetine ortak olmanın yanı sıra, tüm dünya ülkelerine yapılacak olan satışlarda aynı iş payına ve dünya ülkelerinde doğrudan satış ve pazarlama hakkına da sahip olacak.

AA

Konu BeRLiNDeN tarafından (29-09-2009 Saat 10:13 AM ) değiştirilmiştir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:18 PM   #2 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart İşte ilk yerli helikopterimiz…

İşte ilk yerli helikopterimiz…Mehmetciğin ihtiyacı olan 91 adet Taktik-Taarruz/Keşif helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırılmasında tamamıyla milli imkanlar kullanılacak. T129 Atak helikopterleri Türkiye havacılık ve uzay sanayinin Ankara’daki tesislerinde üretilecek.

Güncel Bilişim Türk Silahlı Kuvvetleri T129 Atak Helikopterleri


Terörle mücadele Türk silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan taarruz helikopterleri artık Türk mühendisleri tarafından üretilecek.

İtalyan ve Türk firmaların ortak projesi olan Atak helikopterinin üretimine Salı günü Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini katıldığı törenle resmen başlanmıştı.

Mehmetciğin ihtiyacı olan 91 adet Taktik-Taarruz/Keşif helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırılmasında tamamıyla milli imkanlar kullanılacak. T129 Atak helikopterleri Türkiye havacılık ve uzay sanayinin Ankara’daki tesislerinde üretilecek.

Geliştirme aşamasında milli kuruluşlar ile işbirliği içerisinde tamamen Türk endüstrisinin hakimiyeti altında üretilecek helikopter, yaklaşık 30 yıl olan kullanım ömrü boyunca istenilen şekilde modernize edilebilecek.

ATAK programının toplam proje süresi sözleşmelerin yürürlüğe girmesinden itibaren 114 ay olup, bu süre içerisinde 60′ıncı ayda ilk T 129 ATAK helikopterinin teslimatı gerçekleştirilecek. Türkiye helikopteri tüm dünya ülkelerine doğrudan satış ve pazarlama hakkına sahip olacak.

Özellikle bölücü örgütle mücadelede etkin rol oynaması beklenen Atak helikopteri gece uçuş yeteneği ile teröristlere karşı Mehmetçiğin en büyük destekçisi olacak.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:20 PM   #3 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

1 milyar dolarlık helikopter üretecek Türkiye ihracat merkezine dönüşecekHanife BAŞ

TAI ve Aselsan’la 50 askeri helikopter için 1 milyar dolarlık kontrat yaparak Türkiye’de helikopter üretecek olan İtalyan Agusta Westland’ın CEO’su Guiseppe Orsi, Türkiye’nin proje bitiminin ardından helikopter ihracatçısı olabileceğini söyledi. Orsi, "İleride üretilecek helikopterler diğer ülkelere ihraç edilebilecek. Türkiye’nin yüksek teknoloji ihraç etme potansiyeli artacak" dedi.


İTALYAN helikopter firması Agusta Westland’la 50 adet savaş helikopteri üretecek olan TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi(TAI), 5 yıl sonra Türkiye’den helikopter de ihraç edebilecek. TAI tarafından T-129 adıyla Türkiye’de üretilecek 1 milyar dolarlık helikopter üretim projesinin yazılım ve diğer sistemleri yerli şirketler tarafından geliştirilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri Taarruz, Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) programında TUSAŞ Ana Yüklenici, Aselsan ve Agusta Westland firmaları ise, alt yüklenici olarak üretim görevini üstlenecek.

İhracatçı olabilirsiniz

ATAK programını daha iyi yönetebilmek için Agusta Westland, Ankara’da 20 kişinin çalışacağı bölge merkezi de açtı. Agusta Westland’ın CEO’su Guiseppe Orsi, proje kapsamında TAI ve Aselsan’a bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştireceklerini belirterek, Türkiye’nin proje bitiminin ardından helikopter ihracatçısı olabileceğini kaydetti. "TAI’nin üreteceği ATAK helikopterler kesinlikle en modern helikopterler arasında olacak" diyen Orsi, ATAK helikopterle daha fazla teknoloji değişimi olacağını kaydetti.


Yüksek teknoloji artırılıyor

Türkiye’de 1960’lardan beri iş yapan Agusta Westland, ilk defa bu boyutta bir teknoloji transferi yapacak. Guiseppe Orsi, 10 yıl önce Aselsan’ın bazı parçaları üretmeye başladığını ancak teknoloji transferinin ilk defa gerçekleştiğini vurguladı. Orsi, 90 uçak için 1 milyar dolarlık kontrat yapıldığını aktararak, "Bu Türkiye’deki helikopter sektörü için önemli bir adım. Yerel olarak geliştirilen ve entegre helikopterler var. Bu anlaşmayla ileride üretilecek helikopterler diğer ülkelere ihraç edilebilecek. Türkiye’nin yüksek teknoloji ihraç etme potansiyelini artırıyoruz" dedi.

200 adetlik pazar var

İşbirliği kapsamında ilk etapta Türkiye’de 50 helikopter üretilecek. İkinci ve üçüncü etapta ise diğerlerinin üretilecek. Bunların hepsinin Türkiye için üretileceğine ancak dünyada sektörde gelecek on yılda 200 adetlik pazar olacağına dikkat çeken Orsi, Türkiye’nin bu potansiyeli kullanabileceğini belirtti. Guiseppe Orsi, helikopterin geleceğin önemli bir ulaşım aracı olacağının da altını çizerek, "Sağlık, yangınlar gibi bir sürü alanda kullanılabilir. Helikopter dünyası kesinlikle büyüyecek. Agusta’nın amacı TAI’nın üretimine destek vermek. Bu hem biz, hem de partnerimiz açısından önemli. Burada üretilen helikopterler için Türkiye çevresinde pazarlama imkanı olabilir. Helikopterde dünyada limitli kapasite var. Bunu artırmak lazım. İyi bir sektörünüz, mühendisleriniz ve havacılık geleneğiniz var. Havacılık çok gelecek vaat ediyor. Sektör büyüyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Ticaride de potansiyel büyük

HELİKOPTER üretiminde askeri alan yanında ticari alanda da önemli potansiyel görülüyor. Türkiye’de Agusta’nın ticari alanda faaliyet gösteren 10 helikopteri var. Guiseppe Orsi, Türkiye’de ticari helikopter alanında da büyüme potansiyeli bulunduğunu aktararak, "Yangın ve medikal alan yanında iş hayatı için de kullanılabilir. Trafik kazalarına anında müdahale de önemli bir işlevleri var. Sivil helikopterlerin fiyatları 3.5-4.5 milyon dolar arasında" dedi. Orsi, "Türk mühendisleri İtalya’da eğitmeye başladık. Türkiye’de iyi mühendis temeli ve uçak üretim yeteneği var. Bunların bazılarıyla organizasyonumuza katılmaları için görüşeceğiz" diye konuştu.

TAI halka açılırsa biz de ilgileniriz

TAI’yle her türlü işbirliğini ve ortak girişimi düşünebileceklerinin altını çizen Guiseppe Orsi, halka açılması durumunda da TAI’yle ilgilenebileceklerini açıkladı. Guiseppe Orsi, "Her türlü işbirliğine hazırız. Türkiye’de beraber yeni ürün geliştirelim istiyoruz. Buna gerçekten hazırlıklıyız" dedi.

İstenen sistem entegre edilebilir

Guiseppe Orsi, rakipleri Amerikan Apachi ve Tiger’la ilgili olarak "Bizim helikopterlerimiz Türkiye’den kontrol edilebilir. Aselsan gibi firmalar sistemlerini bunlara koyabilir. İstedikleri sistemi entegre edebilirler. Apachi’deki gibi istedikleri bir parçayı değiştirmek için onay ve izin almak zorunda değiller" dedi.

kaynak:hürriyet
  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:23 PM   #4 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

"Hedef savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak"


Başbakan Erdoğan, Türk Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Program Sözleşmesinin yürürlüğe girmesi nedeniyle TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde düzenlenen törene katıldı.


Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki projenin milli sanayinin kullanılması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, böylece Türkiye'de üretilecek ilk taarruz helikopter platformuna şahit olunacağını ifade etti.

ATAK helikopterinin proje yazılımının tamamen yerli imalat olarak geliştirileceğini kaydeden Erdoğan, Türk yapımı silahların da helikoptere yerleştirileceğini bildirdi.

Türkiye'nin ATAK helikopterlerinin satış hakkına sahip olmasının da Türk savunma sanayi açısından önemli olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sektör performansının en önemli göstergesi olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ihtiyaçlarının yurt içinde karşılanma oranı 2003 yılında yüzde 25 seviyelerindeyken 2007 yılı itibariyle bu oran yüzde 42'ye ulaşmıştır. Gelinen bu seviye, 2011 yılı için yüzde 50 olan hedefin aşılabileceğine olan inancımızı arttırmıştır.

Hükümetimizin büyük önem vererek desteklediği ARGE faaliyetlerindeki ciddi artış, savunma sanayimizin daha sağlam bir temel üzerinde inşa edilmesini sağlıyor. Bugüne kadar teslim edilmiş ve yakın gelecekte de TSK'ya teslim edilecek olan insansız hava araçları, modernize edilmiş uçak, helikopter ve füze sistemleri ile Türk savunma ve havacılık sanayi ülke bütünlüğü ve güvenliği noktasında tam anlamıyla bir güç çarpanı olmaya başlamıştır.

Bugün artık savunma sanayi ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu yüksek katma değer ve nitelikli istihdam yaratan sektörleri arasında yer alıyor. Özellikle tasarım ve mühendisliğini kendimizin yapabildiği projelerden elde edilen katma değer sadece imalat ile sınırlı kalınan sektörlere göre çok daha yüksek seviyelerdedir. Rekabet gücüne asıl büyük katkıyı bu projeler sağlıyor."

ATAK projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan 50 adet kesin, 41 adet ise opsiyonel Taktik-Taarruz/Keşif helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetlerine milli imkanlarla kazandırılması amaçlayarak, tamamiyle milli imkanlar kullanılarak oluşturulacak olan T129 helikopterleri TUSAŞ'ın Ankara'daki tesislerinde üretilecek.

Geliştirme aşamasında milli kuruluşlar ile işbirliği içerisinde tamamen Türk endüstrisinin hakimiyeti altında egemen bir ürün yaratılacak ve helikopterlerin yaklaşık 30 yıl olan kullanım ömrü boyunca istenilen kapsamda modernizasyon yapılma olanacağı sağlanacak.

AA


  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:40 PM   #5 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

T-129 Attack Helicopter

Konu BeRLiNDeN tarafından (23-07-2009 Saat 03:34 PM ) değiştirilmiştir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:43 PM   #6 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

ATAK helikopterlerinde mutlu son
Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretimi planlanan taktik-taarruz savaş helikopterleri projesinde sona gelindi Toplam 90 adetlik savaş helikopteri üretiminde ana yükleniciliği görevini üstlenenTürk Havacılık Sanayi (TUSAŞ) ile İtalyan Agusta Westlandarasındaki sözleşmenin yürürlüğe girmesi nedeni ile TUSAŞ tesislerinde bir tören düzenlenecek.
24 Haziran Salı günü TUSAŞ’ın Akıncı’daki tesislerinde düzenlenecek törene

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katılması bekleniyor.

YAZILIM VE DONANIM MİLLİ İMKANLARLA OLACAK

Yazılım ve donanımı milli imkanlarla tasarlanıp üretilecek olan toplam 90 adet savaş helikopteri üretiminde ana yüklenici görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayi ile İtalyanAgusta Westland arasındaki ilk önemli adım bir süre önce yapılan sözleşme ile atılmıştı.

İlk aşamada 50 adet daha sora opsiyonel olarak 40 olmak üzere toplam 90 adet olarak üretimi planlanan savaş helikopterleri üretimi, İtalyan Agusta Westland firması işbirliği ile gerçekleştirilecek.

TUSAŞ ANA YÜKLENİCİ OLACAK

ATAK programı için karşılaması model uyarınca TUSAŞ ana yüklenici, Aselsan ve AgustaWestland firmaları ise alt yüklenici olarak üretim görevi üstlenecek.
TAI program kapsamında, ”program ve sözleşme yönetimi”, ‘’sistem entegrasonu tasarımı ve geliştirilmesi”, ”kalifikasyon” ”üretim” ile ”entegre lojistik destek” alanlarında iş payına sahip olacak.

Türkiye ATAK programı kapsamında imzalanan işbirliği anlaşması ile helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.


  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 02:52 PM   #7 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

T-129 Taktik Taarruz Saldırı Helikopteri
T-129 Türkiye’nin 12 yıl süren uzun inceleme ve araştırma döneminden sonra, ilk etapta 51 adet olmak üzere almaya karar verdiği İtalyan saldırı helikopteridir.Tüm haklarını yaklaşık 3 milyar dolara ATAKismi verilen bu proje ile Türkiye, İtalyadan satın almıştır.Şimdi ise tamamı yani %100 türk malıdır.

Genel Bilgiler

Üretim tesisinin yerli olması ve bu vesileyle Helikopter sanayisinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır. Tekerlekli olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer Helikopterlerden farklı yapmaktadır. Bu helikopter; 1 pilot, 1 kişi de silahçıdan oluşmak üzere 2 kişilik personele sahiptir. Projede helikopterin en önemli parçası olan görev bilgisayarının üretimini ASELSAN ve TÜBİTAK daha önce yapmıştı. Görev bilgisayarı, hem uçuş hem de silah sistemlerini kontrol ediyor. Milli ve özgün görev bilgisayar sisteminin entegrasyonunu TAI’den de yapısal destek alarak Aselsan başarıyla tamamladı.

Görev bilgisayarının yer,uçuş ve atış testleri AH-1S Cobra helikopteri üzerinde başarıyla tamamlandı. ASELSAN ayrıca Aselflir 300T adı verilen aviyonik termal görüş ve nişangâh sistemini de yüzde yüz yerli imkânlarla üretmiş bulunuyor. Ayrodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin yanında, mevcut 8 adet Tow silahı Podlarının 12 ye çıkarılması tasarlanmaktadır. Ayrıca 5 Parvanesinin olması (Pal sayısı) sessizlik ve performans açısından başarıya katkı sağlayacak özellikler olarak ön plana çıkmakta.
Yapılacak bazı diğer teknolojik geliştirmelerle, dünyanın en başarılı helikopterleri arasına girmesi planlanmaktadır.

Türkiye Üretimi

Envanterdeki mevcut 41 (Resmi Değildir) Cobra serisi helikoptere eşlik edecek bu yeni serihelikopter Türkiye’de üretilecek. Firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini Türkiye’ye vermeyi kabul etti. Türkiye üretimi olduğunu göstermek ve A-129 dan farklı bir dizayn olduğunu vurgulamak amacıyla helikopterin ismi T-129 olarak isimlendirildi. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bu alım sayesinde, büyük teknoloji ve tecrübe akışı sağlanacaktır.

Yapılan son antlaşmalar dahilinde de helikopter tamamen Türk malı statüsüne kavuşmuş bulunuyor. Helikopterin bütün hakları artık TAI’ye ait ve üçüncü ülkelere satışını sadece Türkiye yapacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından Türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak. Modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanıcak olan helikopterin ana yüklenicisi TAI. Ayrıca projede Agusta Westlandve yazılımları yapıcak olan Aselsan da bulunmakta. İlk prototip 2012 yılında üretilecek. Helikopterin motoruna kadar büyük oranda değişeceği ve yeni nesil bir helikopter olacağı tahmin ediliyor. İtalya’nın yaptığı helikopterden büyük oranda değişeceği düşünülen heliopterden şimdilik tamamen yerli olarak 51 adet üretilecek. Genelkurmay Başkanlığı isteği doğrultusunda da bu sayıya 41 helikopter daha eklenebilecek. Pakistan, Malezya ve Ürdün’ün Türkiye nin üreteceği bu helikopterden alacaklarını açıklamaları helikopterin geniş bir pazara hitap edeceğini düşündürüyor.

Rakiplerine Göre Avantajları

Rus K-50 serisinden daha çevik ve Nato Standartlarına uygun. Amerikan Cobra serisinden daha ucuz ve Aviyonik sisteminin Türkiye tarafından dizayn edilebilir olması. Amerikan Apache serisindeki yerli üretim olamayışı ve yüksek bakım fiyatı dezavantajına maruz kalmaması. Güney Afrikalı Denel firmasının Fransız yapımı motorlarının dezavantajlarından ve tecrübesizliğinden uzak olması. A129 da kullanılan motorların aksine daha güçlü bir motor yapısına sahip olması.

Test ve Geliştirme Süreci
Uzman Türk Helikopter Pilotları ve Silahçıları (Gunner) ‘nında önerileri doğrultusunda, ülkemizin coğrafi koşullarına tam uyumluluk göstermesi amacıyla yapılacak olan hummalı bir çalışma sonucunda, çok etkili bir dizayn ortaya çıkması beklenen proje kapsamında, Test süreçleri aşağıdaki başlıklar altında yürütülecektir.
 • Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin T-129 ATAK Helikopteri Sistem Performans Spesifikasyonu gereklerini karşılayacak şekilde helikoptere entegre edilmesi.
 • Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin donanım ve yazılım entegrasyonu için gerekli tasarım ve üretim aktivitelerinin gerçekleştirilmesi.
 • T-129 ATAK Helikopteri konfigürasyonuna ulaşılmasına yönelik Test ve Kalifikasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, bu kapsamda:
 • Fonksiyonel Kabul Testleri
 • EMI/EMC Testleri
 • Yer Testleri
 • Uçuş Testleri
 • Performans ve Uçuş Mekaniği Analizleri.
 • Yapısal Modifikasyon.
 • Uçuşa Elverişlilik ve Kalifikasyon İşlemleri.
 • ASELSAN’ın tasarlayacağı sisteme yönelik olarak operasyonel, sistem/alt sistem ve fonksiyonel tanımlamaları.
 • Elektrik ve Grup-A Kiti Modifikasyonu.
 • SEL Kabul Testleri, yer, uçuş ve EMI/EMC Testleri.
 • AgustaWestland ve ASELSAN’dan aldığı ELD Veri Paketi modüllerini (bakım ve pilotel kitapları v.b) birleştirerek, nihai T-129 ATAK Helikopteri’nin ELD Veri paketini hazırlayacak.
T-129 Silah Sistemi
 • Air-to-air missiles (Stinger or Mistral)
 • Antitank missiles (TOW or Hellfire) 12.7 mm machine gun-pod 70/81 mm rocket launcher 20 mm turreted gun
 • Integrated helmet (IHADSS)
 • Helicopter IR navigation system (HIRNS)
 • Observation and targeting sight (DVO - TV - FLIR)
 • Video tape recorder
 • Radar altimeter
 • Radar doppler Air data system ADF AHRS/GPS
 • Integrated multiplex system with AFCS HF N° 2 V/UHF U/VHF tactical radio
 • ICS IFF Equipment EW 1553B processor and display
 • Chaff and flare dispenser
 • Infrared suppressor
 • Laser warning
 • Missile approach warning system
 • Radar warning
 • IR jammer
İlk Model Olan A-129 ‘ un Gelişimi


İlk olarak İtalyada A129 ismiyle üretilmiştir. Agusta SpA şirketi yaptığı çalışmalarla A-129 saldırı helikopterinin taktik kabiliyetini geliştirdi. Agusta AR-GE Grubu çalışmaları 4 konu üzerinde yoğunlaştı.Bunlar Hellfire yükünü 8′den 12′ye çıkartılması, mevcut 4 adet silah paylonuna ek olarak, kanat uçlarına Stinger için birer paylon takılması, helikopterin IGE ve OGE havir değerlerinin yükseltilmesi, mast üzerine radar takılmasıydı. Helikopter’in IGE ve OGE havir değerlerin yükseltilmesi konusunda çalışmalar AR-GE faaliyetlerinin en zor ve detaylı bölümünü oluşturdu ve pal dizaynında bazi değişikleri gerektirdi.

Sonuçta, pal uçlarında yapılan aerodinamik şekillendirme sayesinde helikopterlerin IGE ve OGE havir değerleri yaklaşık yüzde 20 arttı. A-129′un taktik kabiliyetini geliştiren diğer bir gelişme, helikoptere mast radarının takılması olarak gösterilebilir.Son yapılan çalışmalarla Longbow radarı yerine IAI/ELTA şirketinin F-4 uçaklarına evvelce takmış olduğu arama ve hedefleme radarı (Surveillance and Targeting Radar) her yönüyle A-129 için uygun görüldü. Seçilen radar ISAR ve SAR kabiliyetli olup hem kara hem deniz hedefleri nitelik ve koordinatlarnını en az 30 km mesafeden saptayabiliyor.

Sistemin Türkiyede üretilmesiyle birlikte, helikopterde Roketsan tarafından da üretilen Hydra füzelerininde sorunsuz olarak kullanılması planlanmaktadır. Ayrıca 20 MM ‘lik Top mermisi de daha önce Cobralara üretildiği haliyle yine aynı şekilde, Roketsan tarafından üretilecektir.

İlk Model A-129 (İtalya) Teknik Verileri

Fiziksel Özellikler

Ağırlıkyüksüz → 2,530 kg((5,580 lb), yüklü → kg?Uzunluk12.62 m

Genişlikrotorla → 11,9 m , rotorsuz → ?

Yükseklik3.35 m

Mürettebat2; pilot, silahçı (aynı zaman yardımcı pilot)


Performans

Motor2× LHTEC-CTS800-2 turboşaft motoru , 946 kW (1,270 SBG) eachHız278 km/s (150 knots, 172 mph)

En Yüksek Kalkış Ağırlığı5,100 kg (11,000 lb)Menzil560 km (300 nm, 350 mi)

Hizmet Tavanı4,725 m (15,500 ft)

Güç/Ağırlık Oranı?Şu anki A-129 Silah Sistemleri
 • 1x 20 mm-Gatling-Topu (üçnamlulu)
 • 1xLucas Chin turret mounting a 12,7 mm machine-gun.
 • 4x TOW (Tanksavar)
 • 8x HOT(Tanksavar)
 • 8XAIM-9 Sidewinder, Mistral veya FIM-92 Stinger (AAM)
 • 38X Sura D 81mm rockets.
 • 38X Snora 81mm rockets.
 • 76X Hydra 70 rockets.
Kullanıldığı Muharebeler (A-129)
 • Somali
 • Angola
 • Irak Savaşı
 • Afganistan Savaşı
Kullanılacak(T-129) - Kullanan(A-129) Ülkeler
 • Türkiye(51 adet sipariş-41 adet opsiyon)İtalya savunma bakanlığı Yeni anlaşmayı onaylarsa 4.3 milyon Dolarlık yeni 100 adet Atak Helikopteri T-129 olarak TAİ tesislerinde üretilip Türk Ordusuna katılacak.
 • Vlag van Italië İtalya(60) (A-129)
  Alıntı ile Cevapla
Alt 23-07-2009, 03:07 PM   #8 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart25/06/2008 / 12:44

Türk Taarruz-Taktik/Keşif helikopteri (ATAK) projesi sözleşmesi dün resmen yürürlüğe girdi. İşte yeni helikopterimiz...Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen resmi törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile İtalya'yı temsilen de İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini katıldı.


Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan 50 adet kesin, 41 adet ise opsiyonel Taktik-Taarruz/Keşif helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetlerine milli imkanlarla kazandırılması amaçlayan ATAK projesi çerçevesinde tamamiyle milli imkanlar kullanılarak oluşturulacak olan T129 helikopterleri TUSAŞ'ın Ankara'daki tesislerinde üretilecek.

Nisan 2007'de TUSAŞ, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Aselsan ile İtalya'nın AgustaWestland arasında müzakerelerine başlanan ATAK projesine ilişkin sözleşme 7 Eylül 2007 tarihinde imzalanmıştı.


Dün TUSAŞ'ta düzenlenen törenle yürürlüğe giren projede TUSAŞ ana yüklenici olurken Aselsan ve AgustaWestland firmaları da TUSAŞ'ın alt yüklenicileri olarak belirlendi. T129 ATAK helikopterlerinde yüksek performanslı yeni helikopter motoru, otomatik uçuş kontrol sistemi ve hava aracı durum izleme sistemi AgustaWestland firması tarafından entegre edilecek.

Geliştirme aşamasında milli kuruluşlar ile işbirliği içerisinde tamamen Türk endüstrisinin hakimiyeti altında egemen bir ürün yaratılacak ve helikopterlerin yaklaşık 30 yıl olan kullanım ömrü boyunca istenilen kapsamda modernizasyon yapılma olanacağı sağlanacak.

ATAK programının toplam proje süresi sözleşmelerin yürürlüğe girmesinden itibaren 114 ay olup, bu süre içerisinde 60'ıncı ayda ilk T 129 ATAK helikopterinin teslimatı gerçekleştirilecek.


TUSAŞ T129 ATAK helikopterinin fikri mülkiyetine ortak olmanın yanı sıra tüm dünya ülkelerine yapılacak olan satışlarda aynı iş payını gerçekleştirme ve tüm dünya ülkelerine doğrudan satış ve pazarlama hakkına sahip olacak.

Başbakan Erdoğan, ATAK helikopterlerinin üretileceği tesisleri gezdi

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için üretimi planlanan Taarruz / Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Programı Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin imzalanması nedeniyle düzenlenen törenin ardından helikopterlerin üretileceği tesisleri gezdi. Türkiye ATAK programı kapsamında imzalanan işbirliği anlaşması ile helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.


İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI

Bu arada törende bir konuşma yapan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, bu sözleşmenin yürürlüğe girme törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İtalya'nın bu programda Türkiye ile işbirliği yapmasından şeref duyduğunu söyledi.

TAI ile işbirliğinin, özel operasyonel bağlantıların ne kadar önemli seviyeye geldiğini gösterdiğini ifade eden Frattini, ikili ilişkilerin güçlenmesinden de büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkiye ve İtalya'nın çok başarılı bir şekilde güçlü ekonomik ortaklık geliştirdiğini kaydeden Frattini, İtalya'nın en önemli şirketlerinin Türkiye'deki stratejik sektörlerde önemli roller oynadığını anlattı. Frattini, 630'dan fazla İtalyan şirketin Türkiye'de yatırım kararı aldığını bildirdi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin de gelişme gösterdiğini belirten Frattini, İtalya'nın Türkiye'nin üçüncü büyük ticari ortağı haline geldiğini ve iki ülke arasındaki ticaret haciminin 14 milyar avroya ulaştığını söyledi.

İki ülke arasındaki siyasi işbirliğine de değinen Frattini, Türkiye'nin İtalya ve Avrupa'nın çok önemli bir ortağı olarak Balkanlar, Kafkasya, Afganistan, Orta Asya ve özelikle Orta Doğu'da çok önemli rolleri yerine getirdiğini kaydetti.

Suriye-İsrail aracılı görüşmeleri örnek vererek Türkiye'nin Orta Doğu barış sürecinde de kilit bir rol oynadığına dikkati çeken Frattini, Türkiye ile önemli çıkarları paylaştıklarını ifade etti.

Türkiye'nin AB sürecinden de bahseden Frattini, İtalya'nın bu süreci başından beri desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini vurgulayarak, bu desteğin İtalyan dış politikasının çok önemli bir boyutu olduğunu belirtti.

Törende konuşan Finmeccanica Yönetim Kurulu Başkanı Francesco Guarguaglini de, Türkiye ile AgustaWestland arasındaki ilişkinin 60'lı yıllara kadar uzandığını ve şimdi ATAK projesiyle bu işbirliğinin daha da ileri götürüleceğini söyledi.

Bu projedeki işbirliğinin katettiği başarıdan gurur duyduklarını ifade eden Guarguaglini, bu işbirliğinin İtalyan ve Türk savunma sanayi ilişkilerinin, aynı zamanda Türkiye-İtalya ve Türkiye-Avrupa ilişkilerinin gelişimine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 29-09-2009, 10:09 AM   #9 (permalink)
BeRLiNDeN
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Görev bilgisayarını Türkler geliştirdi
T-129 ilk taklayı attıTSK için İtalyan AgustaWestand’la ortaklaşa geliştirilen T-129 Atak helikopterinin ilk prototipi, dün Vergiate’de test uçuşu yaptı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de aralarında bulunduğu davetliler, havada 10 dakika kalıp taklalar atan T-129’u alkışladı.
TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyacı için İtalyan AgustaWestand ile ortaklaşa geliştirilen T-129 Atak helikopter prototipi ilk sınavını dün verdi. Milano yakınlarındaki Vergiate tesislerinde yeni motoru ile havalanan helikopter Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın önünde yeteneklerini sergiledi. Yaklaşık 10 dakika havada kalan helikopter attığı taklalar ve dönüşlerle ilgi çekti.

Yeni motor, yeni helikopter

İtalyan ordusunun kullandığı A-129 motorlarını Türkiye şartları için yetersiz bulan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) talebi doğrultusunda helikopterlere CTS8004A tipi kuvvetli bir motor takıldı. ABD’nin ölü doğan Commanchi helikopter projesi için üretilen kısa adıyla T-800 motor helikoptere yeni bir kimlik kazandırdı. Helikopter için Türk mühendisler tarafından görev bilgisayarının geliştirilmesi ile eskiden Agusta’nın “A”sını taşıyan helikopter modeli Türkiye’nin “T”sine döndü ve T-129 adını aldı.

Ordunun gözbebeği

Deneme uçuşunda manevraları alkışlayan ve pilotları tebrik eden Bakan Gönül gazetecilere, “Prototip olmasına rağmen bu hareketler yapıldı. TSK’nın bu alandaki ihtiyacını karşılayacağına inanıyorum. Seri üretimde başarı ile gerçekleştirilecek ve başarı çok daha ileri bir noktaya taşınacak. Silahla donandığı zaman sahip olduğu üstün özelliklerle ordumuzun gözbebeği olacak” dedi.

Manevrası Cobra’lardan iyi

Deneme uçuşunda görev yapan TAİ test pilotu Gökhan Korkmaztürk ise, helikopterin manevra yeteneğinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Güneydoğu’da görev yapan Cobra helikopterlerle de uçtuğunu belirten Korkmaztürk, “Başarılı bir uçuş oldu. Elimizdeki helikopterlerle bu hareketleri yapmamız mümkün değil. Türkiye için en iyi seçim olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

3 milyar dolarlık helikopter

KKK’nın talebi olan 50 adet helikopterin yaklaşık 3 milyar dolara mal olması planlanıyor. Helikopterin üretimi sona erdiği zaman Türkiye, T-129 helikopterlerinin kaynak üretici ülkesi haline gelecek ve üçüncü ülkeler üretim Türkiye’den sağlanacak. Daha önce Pakistan, Malezya ve Ürdün’ün de Türkiye’nin üreteceği saldırı helikopterlerine ilgi duyduklarını açıklamıştı. Helikopterin üçüncü ülkelere satışı doğrudan Türkiye’den geçecek.
TUSAŞ, Aselsan ve Roketsan da T-129 projesinde kritik sorumluluklar üstlendi. Aselsan 700 milyon dolarlık, TUSAŞ 556 milyon dolar iş payı aldı. Helikopterlere Roketsan üretimi güdümlü füzeler takılacak. Ar-Ge 2004 projesi kapsamında helikopterin görev bilgisayarı ve yazılımları ise milli olacak.

Yeni Atak daha atak

T-129, 12 adet Hellfire adlı havadan karaya anti-tank füzesi taşıyacak, uçaksavar füzesi Stinger atabilecek. Yeni geliştirilen radarı ile hem kara hem deniz hedeflerini en az 30 kilometre mesafeden saptayacak. Roketsan üretimi Cirit anti-tank füzeleri de helikopterde kullanılacak.

Motorun değişimi ile yaşanacak sorunları gülümseyerek yanıtsız bırakan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın rahatlığının nedeni de belli oldu. İngiltere’nin aynı helikopterlerden sipariş verdiği ve yeni motorla uçacağı öğrenildi. Türkiye bu nedenle yeni motor için geliştirme sorunları yaşamadı.

İngiliz ve Türk helikopterlerinin yeni motorla çok daha başarılı olduğunu kabul eden İtalyan Hava Kuvvetlerinin de elindeki helikopterleri yeni motorla değiştirmeyi planlandığı öğrenildi.

Programda gecikme yok

TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, helikopter prototipinin planlanandan erken uçuşa hazır hale getirildiğini belirterek, “Temmuz 2013’te ilk teslimat yapılacak. Programda gecikme yok ve planlandığı şekilde bitirilecek” dedi.

hurriyet.com.tr
Özgür EKŞİ/MİLANOT129'UN İLK UÇUŞUNDAN KARELERTSK için İtalyan AgustaWestand’la ortaklaşa geliştirilen
T-129 Atak helikopterinin ilk prototipi,
dün Vergiate’de test uçuşu yaptı.
YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


T-129 İLK UÇUŞUNU YAPTI !!! (ATAK PROJESİ)
YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.Konu BeRLiNDeN tarafından (29-09-2009 Saat 01:13 PM ) değiştirilmiştir.
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
atak, helikopteri, ilk, ortak, t120, türkiyenin, yerli

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:26 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314