AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > MüZiK Dünyası > Müzik Türleri & Enstrümanları & Dersleri

Müzik Türleri & Enstrümanları & Dersleri Gitar, Akustik Gitar, Elektro Gitar, Org, Piyano, Keman vs. Nasıl çalınır? Nerden alınır? Akorları nasıl yapılır? Bakımı nasıl yapılır? Müzisyen olmak isteyenler için temel bilgiler.A'dan Z'ye Butun Türkçe şarkı sözleri paylasim alani

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-08-2009, 03:52 AM   #1 (permalink)
 
PoSTaCı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Bulunduğu yer: MisTanbUL
Mesajlar: 32,032
PoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to behold
Standart Elektronik Müzik Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Tarihi,Türevleri,Vs.)

ELEKTRONİK MÜZİK NASIL ORTAYA ÇIKTI

Müzik kültüründe ki en son buluşlardan biri 1960'larda ilk elektronik klavyenin doğuşuyla hayat buldu.Borulu elektronik enstrümanlar bunlar içinde ilk önce belirip,yaygın olarak kullanılmaya başlandı.(Voxes, Hammonds, Farsifas) Bunları elektrikle amplifike edilmiş piyanolar izledi (Wurlitzer, Fender Rhodes, Clavinet) ve tabii ki Mellotron (öncü deneme cihazlarından biri).

Beatles (in the ""Strawberry Fields Forever"" intro), King Crimson, and Moody Blues gibi gruplar tarafından bunların içinde en sık kullanılanıydı. Elektronik olarak üretilmiş müzik,sound olarak ötekilerden ayırt edilebilmesine rağmen tam olarak ‘electronica’ olarak tanımlanamıyordu. Akustik,elektronik ve bas gitarla birlikte canlı davulun da yapılan müziklerde baskın öğeler olması bu müziğin Elektro Akustik müzik olarak sınıflandırılmasına sebep oldu.


İlk elektronik ve elektro akustik müziğin öncülerinden biri Jean Michel Jarre idi.Jarre 1968'de,Paris'te ki GRM Müzik Araştırma Grubuna katılarak elektro-klasik müziği incelemeye başladı.1971'de bestelediği bale,Opera De Paris'te sahnelendi.Bu elektro-akustik müziğin halkla ilk buluşmasıydı.Jarre daha sonra çıkardığı diğer bir başarılı albüm ve bestelediği film müziklerinden sonra Paris'te inanılmaz bir performans sergiledi.Bu çok özel şovu yaklaşık bir milyon kişi izledi ve Jarre,lazerler,animasyonlu ışıklandırmalar ve dev bir ses sistemiyle bu şovu görsel bir şölene çevirdi. Jarre'nin kulladığı bu elementler daha sonra günümüz rave partilerinin,pop konserlerinin ve nihayetinde house kültürünün vazgeçilmez birer parçası haline geldiler.

1964'te Robert Moog ilk analog sentezleyicilerden birini piyasalara sürdü-The Moog Synth.Bu buluş teknolojiyi daha kolay kullanılabilir,kitlelere ulaşabilir hale getirdi ve 70'lerin sonunda,80'lerin başında yeni bir müzik soundu olan ‘electronica’ yı doğurdu.

ELECTRONICA KAVRAMI

Electronica,elektronik enstrümanlar kullanılarak yaratılan ve elekronik soundun baskın olduğu bir müzik türü olarak tanımlanabilir.Aynı zamanda yapısındaki melodik,harmonik dans ritmleri ve bas çizgileriyle de karakterize edilebilir.Electronica tutkunları bile Progressive,Synthpop, Techno, House, Acid Jazz / Fusion, Trance, Drum and Bass, Jungle, Industrial, Dance gibi tarz ayrımlarını yapmakta çoğu zaman zorlanırlar.Bunun sebebi her müzisyenin ciddilik, derinlik, liriksel ya da enstrümental içerik gibi kıstaslara dayanarak kendine has bir tarz ortaya çıkarmasıdır.

The Human League, Depeche Mode, Eurythmics, Pet Shop Boys, Alphaville, Erasure, ve Duran Duran ve de bu tarzda ki diğer bir çok ünlü grup ve sanatçıyı, synthpop( sentez-pop) un yada daha bilindik adıyla New Wave'in adı altında anmak mümkün.Synthpop genellikle güçlü lirik ve melodik/harmonik yapıda bir müzik türü olarak bilinir.İlgi şarkıcının üzerindedir ve şarkıcı grubun ve şarkıların içeriğini yansıtacak imajı sunar. Şarkı sözleri genellikle hafiftir, derinlere inmez buna rağmen zaman zaman çok duygusal,ciddi, karanlık hatta politik temaları olabilir.

TECHNO'NUN GELİŞİMİ

Techno enstrümental bir müzik dalıdır ama bazen filmlerden, televizyondan,radyodan ya da diğer sanatçıların çalışmalarından lirikler alınarak, vokallerle zenginleştirilir.808 State, Fluke, Orbital, Crystal Method, ve Chemical Brothers techno kategorisi altına düşen gruplar arasında yer almaktadır. Synthpop ve Techno'nun Avrupa'da doğmuş müzik türleri olduğu düşünülmektedir.İlk köklerinin,Germany's Kraftwerk isimli elekronik tarzda bir grup tarafından atılıp, Parliament Funkadelic, Inner City, ve Grandmaster Flash gibi Amerikalı sanatçıların rehberliğinde Hip-hop ve Rap tarzının ilk kalıntılarıyla birlikte geliştirilerek bugüne getirildiği düşünülür.

VE HOUSE...

Hip-hop ve Rap'in Avrupa Techno müziğiye sentezlenmesi sonucu Amerikan House müziği ortaya çıkar.House,70'lerin topluluk ruhu üzerine kurulmuş, ve yine 70'lerin Rock, Disco izlerini, Jazz ve Rhythm&Blues dokunuşlarını taşıyan bir müzik türüdür.Bu yüzden Fusion ve Acid Jazz, House müziğin sub-kategorileri altında yer almaktadır.Towa Tei, Dee-Lite, ve The Chemical Brothers house müziğin ünlü isimlerindendir.

Elektronik müziğin sınırları içerisinde gidip gelen ve tam olarak tarzını söylemenin mümkün olmadığı gruplar bulunabilir.The Chemical Brothers son albümünde ki house- techno mixleri ve de önceki albümlerinde ki trance- drum&bass karışımlarıyla şüphesiz bu duruma en iyi örnek olarak gösterilebilecek isimlerden biridir.The Prodigy'de önce ki çalışmalarında gözlemlenebilecek drum&bass- trance geçişleri ve yer yer jungle etkileriyle bu tezi kanıtlayan diğer bir grup olarak anılabilir.
__________________
~ Aslında biz ne yaptıysak kendimiz yaptık. Çünkü ufacık bir ilgiyi aşk, iki kelime edeni kendimize dost sandık".

"O bir mesaj atar sen 30 defa okursun"
- Niye mi ?
- çünkü sen Av CısıN
PoSTaCı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-08-2009, 03:52 AM   #2 (permalink)
 
PoSTaCı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Bulunduğu yer: MisTanbUL
Mesajlar: 32,032
PoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to behold
Standart

Elektronik müzik tarzları
Elektronik Müzik Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Tarihi,Türevleri,Vs.) resimleri , Elektronik Müzik Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Tarihi,Türevleri,Vs.) izle
HOUSE :
Adını Frankie Knuckles’ın Chicago’da ilk mixlerini yaptığı “The Warehouse” adlı gece klübünden alan house,dip bas’lar ve 4/4 (ölçü) vuruşluk sample'lardan oluşur.Akıcı,kulağa hoş gelen,düzenli ve elektronik müzik dinleyen kitlenin çoğunluğu tarafından benimsenen bir çizgiye sahiptir.Bu özellik o*nu gece kulüplerinin vazgeçilmez tarzları arasına katmıştır. Plastikman,Armand Van Helden,Sven Vath,Josh Wink ve daha birçok isim bu tarzın gelişiminde pay sahibi olmuştur. .

TECHNO :
90’ların sonlarına doğru Acid House’un,Büyük Britanya’yı kasıp kavurmasının ardından,geniş dinleyici kitlesi daha sert ve kural tanımaz temalar istemiştir. Bu ortam zaten patlamak için fırsat kollayan Techno için bulunmaz bir fırsat olmuştur.Acid House’a göre daha hızlı bpm’lere (beats per minute / dakikadaki vuruş sayısı) ve daha agresif bir yapıya sahip olan Techno,arayışta olan kitleye gereğinden çok daha güzel (doyurucu) bir şekilde cevap vermiştir.Günümüzde trendi yakalamış olan Techno,en hızlı gelişen modern müzik türlerinin başında yerini almıştır.Eat Static,Derrick May,Juan Atkins,Kenny Larkin ve daha sayılmayan bir çok isim,bu tarzı günümüzde başarı ile temsil etmektedir.

TRANCE :
Techno’yla benzerlikler gösteren Trance farklı olduğunu bpm’leri, kulağa hoş gelen melodileri ve 4/4lük vuruş stiliyle belli eder.Techno’yla birlikte anılmasına (Techno&Trance şeklinde) rağmen tizlere verdiği önem ve yoğunluk,o*nun agresiflikten öte üretken bir şekil almasını sağlar.Tüm dünyada ilgi ile dinlenen Trance’in akla ilk gelen isimlerinden bazıları: Astral Projection,Rabbit In The Moon,Electric Skychurch...

DRUM & BASS :
Drum&Bass‘ın jump-up ve intelligent gibi birçok türü(ucu) olmasına rağmen gövdeden (main genre drum’n bass) ayrılmadıkları kesin bir çizgi vardır... Drum vuruşlarının dip bas(sub-bass)lar ile süslendiği ve dakikada 160 vuruşluk bir tempoya sahip olan drum’n bass, 90’lı yılların başında Büyük Britanya’da çok önemli gelişmeler kaydederek elektronik müzik’in temel dalları arasındaki sarsılmaz yerini yaratmıştır.Omni Trio,Photek, Squarepusher akla ilk gelen isimlerdir.

DANCE :
Elektronik müziğinin en popüler kolu olarak kabul edilen Dance’de track'ler genel olarak bir vokalist eşliğinde ve House Music benzeri bir formda yapılandırılır.Günümüzde Sash,bu tarzın en önde gelen isimlerinden birisidir.

CHILLOUT :
1990’ların başları ve ortalarına doğru,zamanın elektronik müzik prodüktörleri tarafından üretilen,yavaş tempolu ve hafif müziğe verilmiş olan genel isim…

İsimlerinde “chillout” ismi geçen albümler ilk olarak 90’ların ortalarına doğru yayınlanmaya başlanmıştı.Bu “chillout” ismi altında yayınlanan müzik, “downtempo” ve “trip hop” tan ayrı bir tarzdı.Fakat,bu,diğer türlerle beraber de çalınabiliyordu.Sonuçta genel “sound” u belli olan,hafif tempolu bu tür zamanın ilerlemesi ile git gide daha çok kendi karakteristik özelliklerini kazanmaya başladı. 2000’lerin başlarında artık chillout müzik kendi içinde dallara ayrılan genel bi tarz görüntüsü almıştı.Bu kendi içinde yeni türemiş olan tarzlarların en önemlileri “Chill-house” , “Nu-jazz” ve “Lounge” olarak adlandırılabilir..
Buddha Bar ve Nirvana Lounge serileri Chillout tarzın en popüler örnekleridir.

ACID JAZZ :
Jazz’ı geleceğe taşıyan ve bu aşamada Jazz üzerine çeşitli elektronik ses modifikasyonlarının gerçekleşmesi ile ortaya çıkmış olan önemli bir biçimdir. Özetlemek gerekirse temalar jazz üzerine kurulu,destekler ve enstrümanlar elektronik ağırlıklıdır.Sonuç : Etkileyici ! Modaji,United Future Org.,Gotan Project,Ian O’Brein ve Fauna Flash önemli isimler arasında yer almaktadır.Bu türler elektronik müziğin ana kollarıdır.Her birinin kendine göre alt kolları vardır.Örnek olarak Trance ana başlığı altında,Vocal Trance,Uplifting Trance,Hard Trance gibi kollara dağılırlar.Gerekirse bu kolların detaylarınıda aktarabilirim.
__________________
~ Aslında biz ne yaptıysak kendimiz yaptık. Çünkü ufacık bir ilgiyi aşk, iki kelime edeni kendimize dost sandık".

"O bir mesaj atar sen 30 defa okursun"
- Niye mi ?
- çünkü sen Av CısıN
PoSTaCı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-08-2009, 03:53 AM   #3 (permalink)
 
PoSTaCı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Bulunduğu yer: MisTanbUL
Mesajlar: 32,032
PoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to beholdPoSTaCı is a splendid one to behold
Standart

DJ Nedir ? Kimdir ? Ne İş Görür?
Elektronik Müzik Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Tarihi,Türevleri,Vs.) resimleri , Elektronik Müzik Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Tarihi,Türevleri,Vs.) izle
Dj Kavramı

DJ,Disc Jockey,yani diski kontrol eden,diskin hakimi anlamına gelir.Dj'lik tanımı esas olarak bir klüpte,bir festivalde ya da herhangi bir ev partisinde setup kullanıp karşısındaki insanları eğlendiren kişiler için söylenmiştir.
Setup = CD Player,Mixer ve kulaklıktan oluşan kurulum.Cd Player dışında usta Dj'ler Turntable(pikap)'da kullanırlar.

Peki Dj'liğe nasıl başlanır ? Nereden başlamak lazım ? Bunun için en başta muazzam bir müzik bilgisi gerekmektedir.Müzik kulağı,müzik tarihi,elektronik müzik tarihi konularında bilgi birikimine sahip olmalısınız.Ve de insan sarraflığı doğuştan içinizde olmalı ! Günümüzde birçok kişi yalnızca bilgisayar başında oturarak (özellikle yaşça küçük arkadaşlarım) 1-2 program yardımı ile vasatın altında Remix denemeleri yapıp,kendilerine Dj sıfatını yakıştırıyor.Dj,açılımında olduğu gibi Disc Jockey,yani diski kontrol eden demektir.. Cd ve plaklara dokunmadan hiç kimse Dj olamaz.. Bu yazımı okuyan herkesin bu konuda duyarlı olmasını beklerim açıkçası.

Yine de bu işi yapmaya gönüllü iseniz,size,10 yıllık deneyimime dayanarak bazı tavsiyelerde bulunabilirim.Gerçek Dj Nasıl Olunur ?

Bu,başka insanların kayıtlarını yorumlamadır.
Dj'ler müzikteki güzelliğin izini sürerler ve yoğunlaştırıp bir araya getirirler.Turtası için her ağacın en mükemmel en olgun kirazını toplayan aşçı gibi ,bir dj'de yoğunlaştırılmış performansı için yüzlerce müzisyenin yeteneğini ve çalışmasını harmanlar.Gerçek Dj'ler bir yığın güzel parçayı ulu orta sermezler.. Zamanı,yeri ve önlerindeki kitleyi düşünerek en uygun seti ortaya koyarlar.

İşte bu gerçek Dj'lik şeklidir ve oluşması hiç kolay değildir.Müzik bilgisi,müziği anlamak ve setup kullanımı yıllarınızı alır bir defa başladınız mı da sonu yoktur.Dj'in asıl işi sahne arkasındadır.Plak dükkanlarında araştırma yapmak,sonsuz listeleri ve korku verici plak ve CD yığınlarını yalayıp yutmak,ve içlerinde ki bilinmeyen harikaları sezmek.. Onları çalabilmek işin nadiren zor kısmıdır.Araştırma yapmak ve bu araştırma için malzeme toplamak işin asıl yükünü oluşturur.

Bir başka zor görev ise önünüzdeki insanları tanımaktır.Kendi müzik zevkinizi zaten biliyorsunuz,bu defa herkesin müzik zevkini öğrenmek durumundasınız.Onları neyin mutlu ettiğini,neyin dans ettirdiğini,neyin çılgına çevirdiğini... Bu da zaman ve deneyim gerektirir.Örnek olarak ben,işin bu kısmını 2 yıldan fazla sürede aşabildim.Kimi deneyimli Dj'lerde bu süre uzayabilir bile.

İyi bir gitarist hangi notaların nerede olduğunu bilir,iyi bir Dj'de hangi parçaların insanların kendilerini kaybetmelerine sebep olduğunu bilir.Bir müzisyen ne kadar efsanevi olursa olsun,enstrümanın limitleriyle sınırlıdır.Fakat bir Dj iseniz,kaydedilmiş ses bakımından koca bir tarihe sahipsiniz.30 yıl arayla yapılmış iki şarkıyı yanyana koyup zekice düzenleyebilirsiniz.Ortalama bir müzisyenin ortalama bir Dj'den daha yetenekli olduğunu inkar edemem ancak hiç şüphesiz ki bir Dj,bir müzisyenden çok daha fazla müzikal güç sahibidir.

Kabaca bir anlatımla bildiklerimin bir kısmını paylaşmak istedim sizinle.. Sanıyorum bu yazıyı okuduktan sonra bu işle alakası olmayan,sadece zevk için isminin başına Dj sıfatını koyan arkadaşlarım bir kez daha düşüneceklerdir.DJ.. Bu iki harfin altında gerçekten saygı gösterilmesi gereken bir olgu yatmaktadır.Saygılarımla...

__________________
~ Aslında biz ne yaptıysak kendimiz yaptık. Çünkü ufacık bir ilgiyi aşk, iki kelime edeni kendimize dost sandık".

"O bir mesaj atar sen 30 defa okursun"
- Niye mi ?
- çünkü sen Av CısıN
PoSTaCı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilinmesi, elektronik, gerekenler, hakkında, müzik, tarihi, türevleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:17 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314