AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > GeneL Forum > Tarih

Tarih Tüm Dünya tarihi buraya

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30-05-2006, 08:40 PM   #1 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart 2003 YILIN ÖNEMLİ OLAYLARI

İÇ OLAYLAR

1 OCAK:
- Yeni Türk Medeni Yasası'nın yürürlüğe girdiği tarihten önce evli olanların mal rejimini seçmesi için tanınan süre sona erdi.
- YSK ara seçim sürecini 90 güne çıkaran Anayasa değişikliğinin 9 Şubat'ta yapılacak Siirt seçimini etkilemeyeceğini açıkladı.
- Klasik Türk Müziği'nin ünlü bestecisi Yusuf Nalkesen İzmir'de öldü.
2 OCAK:
- İşadamı Fadıl Akgündüz hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan 494 yıl ile 1235 yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle dava açıldı.
- Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, kapatılan RP ve FP kararlarına atıfta bulunarak, AK Parti dahil bütün partilerin seçim faaliyetlerinin incelenmeye başlandığını açıkladı.
3 OCAK:
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarının ziyaret süresi tartışmalara neden olan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Orgeneral Özkök'e iade-i ziyarette bulundu.
6 OCAK:
- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Neşter Operasyonu çerçevesinde SSK'ya 1992 yılından itibaren iyileştirici tıbbi malzeme alımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiası çerçevesinde İstanbul'da 15 kişi gözaltına alındı.
7 OCAK:
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3 Kasım seçimin devamı olduğu gerekçesiyle Siirt seçiminde aday olamayacağını söyledi.
8 OCAK:
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iade ettiği, ancak olduğu gibi yeniden kabul edilen Mali Milat uygulamasını kaldıran yasayı onayladı.
- Bağ-Kur sigortalılarından yaşadıklarını kanıtlamaları için Yaşam Belgesi istenmesi uygulamasından tepkiler üzerine vazgeçildi.
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, gazetecilere verdiği resepsiyonda, ''Herkesin dini inancına ve bunları özel yaşamlarında ifade etme tarzına saygı duyarız. Ancak bunların, özellikle türbanın mevzuata, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına aykırı olarak siyasi bir dayatma ve cumhuriyet geleneklerini aşındırma sembol ve eylemi olarak kullanılması beklenmemelidir'' dedi.
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, ''28 Şubat süreci devam ediyor mu? Türkiye'de irticai süreç devam ediyorsa, o süreç devam ediyor'' diye konuştu.
- THY'nin İstanbul-Diyarbakır seferini yapan RC-100 tipi uçağı Diyarbakır'a inişi sırasında düştü, 74 kişi öldü, 3 kişi yaralı kurtuldu.
- Susurluk skandalı sonrasında eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 10 polis hakkında açılan ''kayıp silahlar'' davası zaman aşımına uğradı.
- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca SSK'ya iyileştirici tıbbi malzeme alımına ilişkin yürütülen ''Neşter Operasyonu'' soruşturması kapsamında 10 kişinin yurtdışına çıkışına yasak konuldu.
9 OCAK:
- Malatya'da Erhaç üssü yakınlarında, eğitim uçuşu yapan R-F4 tipi iki keşif uçağı düştü, 4 pilot şehit oldu.
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davada esas hakkındaki görüşünde, Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanlık görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesi isteminin ''ivedilikle'' sonuçlandırılmasını istedi.
10 OCAK:
- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Ömer Suha Aldan, SSK'ya iyileştirici tıbbi malzeme alımına ilişkin yürütülen ''Neşter Operasyonu'' kapsamında sevkedilen 29 kişiden 11'ini tutuklama istemiyle yedek hakimliğe gönderdi.
- Başbakan Abdullah Gül, ABD'nin, liman ve üslerde inceleme yapmasına izin verildiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı da ABD silahlı kuvvetlerinden 150 kişilik heyetin Türkiye'ye gelerek 13 Ocak'tan itibaren bazı üs ve limanlarda incelemelerde bulunacağını bildirdi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Rüşvet Verilmesinin Önlenmesi İçin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ile Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili adaylığına da olanak sağlayan AB Uyum Paketi'ni onayladı.
11 OCAK:
- ABD'nin Irak'a olası müdahalesine karşı, bazı kentlerde eylemler yapıldı.
- ANAP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa Ali Talip Özdemir seçildi.
- SSK'ya iyileştirici malzeme alımlarıyla ilgili ''Neşter Operasyonu'' kapsamında DGM Yedek Hakimliği'ne sevk edilen 11 kişiden 5'i tutuklandı.
12 OCAK:
- LDP 3. Olağan Kongresi'nde genel başkanlığa Ercan Çalı seçildi.
13 OCAK:
- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nı ayrı ayrı ziyaret etti. Baykal, ziyaretlerinin amacını, ''Türkiye'nin bu kritik dönemde askeriyle siviliyle bütün anayasal kuruluşlarıyla birbirini doğru anladığı, ülke sorunlarını doğru değerlendirdiği bir net siyaset çizgisine girmesini gerçekleştirmek'' diye açıkladı.
- Sümerbank soruşturması kapsamında gıyabi tutuklu olan eski Genel Müdür İsmail Emen, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.
- Başbakan Gül ve Genelkurmay Başkanı Özkök, Başbakanlık Merkez Binası'nda biraraya geldi. Görüşmede, Irak'taki gelişmeler değerlendirildi. Görüşmenin ardından ''Devletin tüm organlarında savaşsız çözüm için tam bir mutabakat olduğu'' vurgulandı.
15 OCAK:
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, trafik kazalarının önlenmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu'na ''bilinçli taksir'' kavramını ekleyerek, verilecek cezaları üçte bir oranında artıran kanunu onayladı.
- Türkiye, idam cezasını kaldıran Avrupa Sözleşmesi'ni imzaladı.
- ABD'li uzmanlar İstanbul Kurtköy'deki Sabiha Gökçen Havalimanı'nda incelemelerde bulundular.
16 OCAK:
- Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu'na motorlu taşıtlardan alınan vergileri 20 katına kadar artırma yetkisi veren yasa hükmünü iptal etti, yürürlüğünü durdurdu.
- ABD'li uzmanlar Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki Yenice Tren İstasyonu'nda incelemelerde bulundu.
17 OCAK:
- Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer'in Başkanlığında Irak konulu zirve yapıldı. Zirveye Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ile bazı bakanlar katıldı. Zirvede, ABD'nin Irak'a olası askeri operasyonu konusunda Türkiye'ye ilettiği talepler gözden geçirildi. Belirlenen yanıtlar ABD'ye iletildi.
- Başbakan Abdullah Gül, parlamento dışı partilere dış politika konusunda bilgi verdi.
- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Ankara'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmelerde bulundu.
- Ankara Savaş Karşıtları Platformu'na üye 500 kişilik grup ABD Büyükelçiliği önünde ''Savaşa Hayır'' gösterisi yaptı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Basın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesini öngören yasayı'' iade etti. Sezer, aile mahkemelerinin kurulması ve MGK yasasında değişiklik içeren yasaları ise onayladı.
18 OCAK:
- Başbakan Gül, ABD Başkanı Bush'a mektup göndererek Irak krizine barışçıl bir çözüm bulunmasını istedi.
- ABD'li uzmanlar Çorlu Havaalanı ve İskenderun Limanı'nda inceleme yaptı.
19 OCAK:
- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, 2003-2004 yılından başlamak üzere ilk etapta ilköğretim , sonra da tüm eğitim kurumlarına ders kitaplarının ücretsiz dağıtılacağını söyledi.
- Çeşitli kentlerde Irak'ta savaşa karşı protesto gösterileri düzenlendi.
20 OCAK:
- Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) projesi Cumhurbaşkanı Sezer'in katıldığı törenle hizmete girdi. Proje kapsamında her vatandaşa bir kimlik numarası verildi.
- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 9 Mart'ta Siirt'te yapılacak seçimde bağımsız aday olmak isteyen Fadıl Akgündüz'ün başvurusunu reddetti.
- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Hamza Keleş, Fethullah Gülen'in ''Anayasal sistemi değiştirerek yerine İslami esaslara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı terör örgütü kurarak faaliyette bulunduğu'' iddiasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.
- Eski Sümerbank Genel Müdürü İsmail Emen, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. 21 OCAK: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında Mavi Akım Projesi'nde, Samsun-Ankara Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin fizibilite etüdünün yapılması ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle dava açtı.
- AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, haksız malvarlığı edindiği iddiasıyla yargılandığı davada suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.
22 OCAK:
- Yargıtay binası önünde servis araçlarının arasına konulan bomba patladı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
- Anayasa Mahkemesi, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın genel başkanlık yetkilerinin tedbiren önlenmesi istemi konusunda ''karar verilmesine yer olmadığına'' hükmetti. Yüksek Mahkeme, Erdoğan'ın ''kurucu üyelikten ayrılmış olmakla genel başkanlığının da sona erdiğini'' kararına gerekçe gösterdi. Başkanvekili Haşim Kılıç, Erdoğan'ın bundan sonra başkanlık yetkilerini kullanamayacağını belirtti.
- AK Parti MKYK, Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık görevini sona erdirdi.
23 OCAK:
- Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanlığı'na yeniden seçildi.
- 3 Kasım seçimleri öncesinde, partiyi, teşkilatlanmasını tamamlamış gibi gösterdikleri iddiasıyla DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu ve 26 parti yöneticisi hakkında ''resmi belgede sahtecilik'' suçundan dava açıldı.
- İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Sir Micheal Boyce, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ü ziyaret etti. Boyce, İncirlik Üssü'nde de incelemelerde bulundu.
- Başbakan Gül, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'i kabul etti.
24 OCAK:
- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James L. Jones, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.
- ''Cemaat Vakıflarının Taşınmaz Edinmeleri, Bunlar Üzerinde Tasarrufta Bulunmaları ve Tasarrufları Altında Bulunan Taşınmaz Malların Bu Vakıflar Adına Tescil Edilmesi Hakkında Yönetmelik'' Resmi Gazete'de yayınlandı. Faaliyette bulunan cemaat vakfı sayısı 160 olarak tespit edildi.
- Genç Parti ve İP, 3 Kasım'da yapılan milletvekili genel seçimine AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adının birleşik oy pusulasına yazılmasının ''yasal anlamda yok hükmünde'' olduğunu savunarak, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle iptali için YSK'ya başvurdu. YSK istemleri reddetti.
25 OCAK: - Eski Devlet Bakanı Aysel Baykal, vefat etti.
- Eski Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında usulsüz kredi verdikleri iddiasıyla 7 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. - ÖDP Genel Başkanlığı'na Hayri Kozanoğlu seçildi.
27 OCAK:
- AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 9 Mart'ta Siirt'te yapılacak seçimde milletvekili adayı olacağını açıkladı.
- Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nde 6.5 büyüklüğünde deprem oldu. Bazı yerleşim yerleri kullanılamaz hale geldi. 1 kişi öldü.
29 OCAK:
- Bölgesel güvenlik konusunda muhtemel gelişmelere önceden hazırlıklı olmak için 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki birliklere teçhizat ve malzeme takviyesine başlandı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, kamuoyunda vergi barışı olarak bilinen kanunu bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.
30 OCAK:
- Aralarında eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın da bulunduğu 38 kişi hakkında mahkeme kararı olmadan telefon dinledikleri iddiasıyla açılan dava beraatle sonuçlandı.
31 OCAK:
- AK Partili Mervan Gül, Siirt'te 9 Mart'ta yapılacak seçimde adaylıktan çekildi. Böylece, Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'a listede birinci sırada yer alma yolu açıldı.


EKONOMİ
1 OCAK:
- Asgari ücret brüt 306 milyon, net 225 milyon 999 bin lira olarak açıklandı.
2 OCAK:
- Türkiye'nin 2002 ihracatı, 36.2 milyar dolar oldu.
3 OCAK:
- SSK emeklilerinin aylıklarına 75 milyon lira, Bağ-Kur emeklilerin aylıklarına 75-100 milyon lira zam yapılacağı, yaşlılık aylığı alanların da aylıklarının yüzde 100 artırılacağı açıklandı.
- 2002 yılında TEFE yüzde 30.8, TEFE ise yüzde 29.7 oldu.
8 OCAK:
- Tütün mamulleri ve alkollü içkilerden alınan ÖTV artırıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, mali milat uygulamasını kaldıran yasayı onayladı. Hazine'de ''hükümet-sendikalar'' zirvesi yapıldı.
10 OCAK:
- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, 315 kişilik işadamı heyetiyle savaş öncesi Irak'a gidişi basında eleştirilere neden oldu.
11 OCAK:
- Çeşitli kamu kuruluşlarına ÖTV gelirlerinden pay verilmesi uygulaması durduruldu.
13 OCAK:
- Başbakan Yardımcısı Şener, 2003 yılı özelleştirme hedefini şimdiye kadar yapılanların yarısı kadar (4 milyar dolar) olarak açıkladı.
15 OCAK:
- Meclis lojmanları, Milli Emlak Genel Müdürlüğü''ne devredildi.
16 OCAK:
- Vergi barışı tasarısı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.
17 OCAK:
- Hazine, 500 milyon euro tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdi. BDDK, 1998 yılındaki bazı kredilere ilişkin, Pamukbank ve Etibank arasında, ''karşılıklı kredi kullanımıyla Pamukbank'ın zarara uğratıldığı'' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
20 OCAK:
- Başbakan Abdullah Gül, 149 katrilyon lira dolayındaki bütçenin küçültülmesini istedi. PETKİM'de ilana çıkıldı.
24 OCAK:
- Pamukbank'ın ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi, eski sahiplerine devredildi. Fiat'ın efsanevi başkanı Giovanni Agnelli öldü.
27 OCAK:
- BDDK, Pamukbank'ın ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin fon uhdesinde kalacağını açıkladı.
29 OCAK:
- Cumhurbaşkanı Sezer, kamuoyunda vergi barışı olarak bilinen kanunu, bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye geri gönderdi.
- Çukurova Grubu, Pamukbank'ın TMSF'ye devrine ilişkin BDDK kararının iptali istemiyle açtığı davadan feragat etti.
30 OCAK:
- America On Line (AOL) ve ortağı kablu TV şirketi Time Warner, 2002 yılında yaklaşık 100 milyar dolar zarar ettiklerini açıkladılar.

DIŞ
1 OCAK:
- Brezilya'da ilk kez bir solcu devlet başkanı olan Luiz Inacio Lula da Silva, göreve başladı.
5 OCAK:
- Tel Aviv'de 2 intihar komandosunun düzenlediği saldırıda 23 kişi öldü.
10 OCAK:
- Kuzey Kore Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı.
18-19 OCAK:
- Avustralya'da orman yangınları 4 kişinin ölümüne yol açtı. Yangınlarda 400 ev yandı. 20 OCAK:
- BM Güvenlik Konseyi kimyasal, biyolojik ve nükleer maddelerin teröristlerin eline geçmesini önleyecek bir karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.
20 OCAK:
- Libya, BM İnsan Hakları Komisyonu başkanlığına seçildi. ABD bu seçime karşı çıktı.
30 OCAK:
- Ayakkabısına yerleştirdiği patlayıcıyla Paris'ten Miami'ye giden American Airlines şirketine ait uçağı havaya uçurmayı planlamakla suçlanan Richard Reid, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.


SPOR
2-5 OCAK:
- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki Avrupa (B) Kategorisi Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda milli takım, 3 galibiyet ve 2 yenilgi alarak 2. oldu ve (A) Kategorisi'ne yükseldi.
7-12 OCAK:
- İzmir, Aydın ve Denizli'deki 2. Uluslararası Ege Kupası (B) Gençler Futbol Turnuvası'nda, finalde Çek Cumhuriyeti'ni 1-0 yenen Türkiye şampiyon, Belçika'yı 3-2 yenen Fransa da 3. oldu.
8-12 OCAK:
- Erkeklerde Almanya'nın Heidelberg, bayanlarda da Rusya'nın başkenti Moskova'daki Avrupa Yıldızlar Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, bayanlarda 2., erkeklerde de 3. olarak finallere kalamadı.
11-12 OCAK:
- Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Avrupa Bayanlar Masa Tenisi İkinci Ligi müsabakalarında Türkiye, 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olarak birinci lige çıkamadı.
12 OCAK:
- Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nın 3. turunda Kastamonu Gençlik Merkezi, İsveçli rakibine 2 maçta da yenilerek elenirken, Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turunda Yunanlı rakibine elenerek mücadelesini EHF Kupası'nda sürdüren TMO, bu kupada da 2. turda Sloven rakibini elemesine karşın, 3. turda İspanyol rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
16 OCAK:
- Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası'nda Yeşilyurt ve Karşıyaka, eleme gruplarında ilk sırayı alıp 3. tura çıkmalarına karşın, bu turda İtalyan ve İspanyol rakiplerine elendiler.
18 OCAK:
- Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da BUSKİ Spor kazandı.
- 6. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 5 galibiyet, 1 yenilgi, 10 puan ve averajla grup birincisi olup play-off'a yükseldi.
1-19 OCAK:
- 25. Uluslararası Paris-Dakar Rallisi'nde birincilikleri, otomobilde Japon Hiroshi Masouka, Mitsubishi, motosiklette de Fransız Richard Sainct, KTM marka araçlarıyla kazandılar.
18-19 OCAK:
- Fransa'daki Uluslararası Paris Açık Karate Turnuvası'nda Türkiye, artı 60 kiloda Meral Ölmez ile 1 birincilik, ayrıca 1 ikinci, 2 de üçüncülük elde etti.
19 OCAK:
- Sevilla kentindeki 21. Uluslararası İspanya Kros Yarışmaları'nda, Türk atleti Elvan Abeylegesse, Etiyopya ve Kenyalı atletlerin ardından 3. oldu.
22 OCAK:
- Voleybolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde erkeklerde Erdemirspor ve Ankara SSK Spor, gruplarında 1'er galibiyet, 5'er yenilgi ve 7'şer puanla, bayanlarda da Eczacıbaşı, 6 yenilgi ve 6 puanla sonuncu, Vakıfbank Güneş Sigorta ise 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 3. olarak elendi.
25 OCAK:
- 33. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası yarı final elemelerinde Türkiye, grubunda 7 galibiyet, 3 yenilgi ve 17 puanla, 19 puanlı Litvanya'nın ardından 2. olarak finallere kaldı.
13-26 OCAK:
- Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan 91. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde ABD'li Andre Agassi 4., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, ilk kez kazandı. (Melbourne)
16-26 OCAK:
- İtalya'nın Tarvisio kentindeki 21. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Rusya, 11 altın, 10'ar gümüş ve bronz madalyayla birinciliği, Ukrayna, 7 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla 2.liği, Çin Halk Cumhuriyeti de 6 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla 3.lüğü aldı.
19-26 OCAK:
- Avustralya'nın Tasmanya adasındaki Hobart kentindeki Dünya Dragon Sınıfı Yelken Şampiyonası'nda Alman ve Avustralya ekipleri ilk 3 sırada yer alırken, Türk ekibi ise 19. sırada kaldı.
20-26 OCAK:
- İsveç'in Malmö kentindeki Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak en başarılı ülke olurken, bayanlarda Rus Irina Slutskaya, 5. Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Türk sporcu Tuğba Karademir ise bayanlarda 26. sırayı aldı.
21-26 OCAK:
- İzmit'teki Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori müsabakalarında Türkiye, 2 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olup 2. kategoriye çıkamadı. Güney Kore ise 4 maçını da kazanarak 1. Kategori'ye yükseldi.
25-26 OCAK:
- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 1. Uluslararası BDT Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, erkekler 80 kiloda Ali Özen ile 1 birincilik, ayrıca 3 üçüncülük kazandı.
29 OCAK:
- Ümit Milli Futbol Takımı, İsrail ile Antalya'da yaptığı özel maçı 1-0 galip bitirdi.
28 ve 30 OCAK:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Rusya ile Alanya'da golsüz, Serik'te ise 1-1 berabere kaldı.
28-31 OCAK:
- Macaristan'ın Debrecen kentindeki uluslararası boks turnuvasında Türkiye, bayanlar 52 kiloda Sümeyya Kaya ile 1 birincilik, ayrıca 2 ikincilik ve 3 de üçüncülük kazandı.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:40 PM   #2 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 ŞUBAT:
- Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı'nda bulunan dünyaca ünlü top model Adriana Karembeu'nun bikinili fotoğrafının yer aldığı panonun üzeri Hac dönemi boyunca kapatıldı.
3 ŞUBAT:
- Zonguldak açıklarında Rus bandıralı Strelets adlı kuru yük gemisi battı. 8 mürettebat öldü.
- Başbakan Abdullah Gül, Irak konusundaki gelişmeler hakkında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı bilgilendirdi.
4 ŞUBAT:
- Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde, din hizmeti çalışmaları ve araştırmalarını çağın gereklerine uygun şekilde sürdürmek amacıyla Araştırma Merkezi kuruldu.
- Eski DEP milletvekilleri Hatip Dicle, Leyla Zana, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın avukatı, 2. Uyum Paketi'nin yürürlüğe girmesiyle yeniden yargılanma için Ankara DGM'ye başvurdu.
- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Türkiye'ye geldi.
5 ŞUBAT:
- Askeri üs ve tesisler ile limanlarda gerekli yenileştirme, geliştirme, inşaat ve tevsi çalışmaları ile ilgili olarak ABD'ye mensup teknik ve askeri personelin Türkiye'ye gelmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
6 ŞUBAT:
- AK Parti, Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Siirt seçiminde 1. sıra milletvekili adayı olarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirdi.
- TBMM, kapalı oturumda, Türkiye'deki askeri üs ve tesisler ile limanlarda gerekli yenileşme, geliştirme, inşaat ve tevsi çalışmalarıyla ilgili olarak ABD'ye mensup teknik ve askeri personelin üç ay süreyle Türkiye'de bulundurulmasına, bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'ni kabul etti.
- Başbakan Gül, Irak sorunun barışçı yollardan çözümü konusunda Suriye, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve İran'ın Ankara büyükelçileri ile bir araya geldi.
- Olası Irak savaşını protesto amacıyla İngiltere'den yola çıkan ABD, İngiltere ve İtalya vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 38 kişilik grup, Edirne İpsala sınır kapısından Türkiye'ye girdi.
- Greenpeace üyeleri İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin tepesinden iplerle sarkarak, ''Savaşa Hayır'' yazılı pankart astılar.
7 ŞUBAT:
- 37 ile yeni vali atandı, 22 valinin yeri değiştirildi.
- THY'nin Ankara-İstanbul seferini yapan ve Atatürk Havalimanı'na inen yolcu uçağında bir kişi iki mürettebat ile bir yolcuyu rehin aldı. Ali İlker Urbak adlı kişinin eylemi operasyonla sona erdirildi.
8 ŞUBAT:
- Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bazı bakanlar ve bürokratlar Irak sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere Başbakanlıkta bir araya geldi.
Gül, ''Ulusa Sesleniş'' programında, ''Irak'taki herhangi bir savaş Türkiye'nin savaşı olmayacaktır'' dedi.
9 ŞUBAT:
- Kızılay, Irak'a olası müdahalede Türkiye'ye gelecek sığınmacılar için Silopi'deki ana deposuna 100 bin kişilik çadır ve malzeme gönderdi.
10 ŞUBAT:
- Irak'a karşı olası askeri müdahalede canlı siper olmak için kendilerini ''canlı kalkan'' olarak adlandıran yabancı grup ile bir grup Türk İstanbul'dan yola çıktı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, basın yayın yoluyla işlenen suçların dava ve cezaların ertelenmesine dair kanunda değişiklik yapılmasına dair kanunu onayladı.
15 ŞUBAT:
- Başbakan Gül'ün başkanlığında yapılan toplantıda, Irak'tan gelebilecek göç hareketine karşı alınacak önlemler gözden geçirildi.
- Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonu'nca düzenlenen ''Savaşa Karşı Bir Dakika Karanlık'' eylemi, İstanbul ve Ankara'da ışıklar bir dakika söndürülerek yapıldı.
16 ŞUBAT:
- Başbakanlık'ta Başbakan Gül ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve bazı bakanların katıldığı Irak konulu toplantı yapıldı.
- 12 Mart muhtırası döneminin komutanlarından emekli Orgeneral Faik Türün, öldü.
17 ŞUBAT:
- ABD Heyeti, üs ve limanların modernizasyonu çerçevesinde Mersin ve İskenderun limanlarında incelemelerde bulundu.
18 ŞUBAT:
- Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK Kanunu'nda değişikliği öngören taslağı tartışmaya açtı.
19 ŞUBAT:
- ABD heyeti, Sabiha Gökçen uluslararası havaalanında incelemelerde bulundu.
- Giresun'un Görele ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, 17 kişi yaşamını yitirdi.
20 ŞUBAT:
- Başbakanlık'ta, Başbakan Gül'ün başkanlığında Irak sorunu ile ilgili toplantı yapıldı.
- ABD'li heyetler Mardin ve Batman'da incelemelerde bulundular.
- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İşçi Partisi ve bazı vatandaşların Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın Siirt'ten milletvekili adaylığına karşı itirazlarını oybirliğiyle reddetti.
21 ŞUBAT:
- Cumhurbaşkanı Sezer, Joel Hafley Başkanlığındaki ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyelerini kabul etti. Sezer, kabulde, Anayasa'nın yabancı silahlı kuvvetlerin ülkeye kabulü konusunda tek yetkili organ olan TBMM'nin karar alabilmesi için uluslararası yasallık koşulunun yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Heyet, Başbakan Gül ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi.
- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM kararı olmadan yabancı ülke muharip unsurlarının (birlik, tank, top, savaş uçağı gibi) Türkiye topraklarına kabulünün söz konusu olmadığını bildirdi.
- ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Burwell Bell, Mersin'de incelemelerde bulundu.
23 ŞUBAT:
- Kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 5 yıllık siyasi yasağı sona erdi.
- Genç Parti 1. Olağan Kongresi yapıldı. Genel Başkanlığa Cem Uzan seçildi.
24 ŞUBAT:
- Greenpeace üyesi bir grup, TBMM önünde olası Irak harekatını protesto amacıyla eylem yaptı.
- HADEP 2. Olağan Kongresi toplandı. Genel Başkanlığa Ahmet Turan Demir seçildi.
- İskenderun Limanı'na yanaşan Ro-Ro gemisi araç ve mühimmat boşaltmaya başladı.
- Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve Türkiye'nin yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.
25 ŞUBAT:
- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Hükümete sesleniyorum: Sizden tezkere değil, 2003 bütçesini bekliyoruz'' dedi.
- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, ''Tezkerenin uluslararası meşruiyeti yok. Tezkerenin geçmemesinde yarar var. Geçmez ise demokrasi güçlenir'' dedi.
- AK Parti İstanbul Milletvekili Göksel Küçükali, Irak ilgili tezkerelere yönelik eleştirilerinin ardından partiden kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi.
- İskenderun Limanı'na ABD donanmasına ait kargo gemisi yanaştı.
- TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması konusunda hükümete yetki veren Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ye sunuldu.
26 ŞUBAT:
- Yazar Onat Kutlar ile arkeolog Yasemin Cebenoyan'ın da yaşamlarını yitirdiklerini çok sayıda bombalama eylemini gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan 3 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
- NATO savunma planlaması çerçevesinde Awacs tipi erken uyarı uçaklarından ilk ikisi Konya'ya geldi. Hollanda'dan da Patriot hava savunma sistemleri geldi.
27 ŞUBAT:
- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in, TBMM'nin ''Türkiye'nin ulusal çıkarlarını gözetecek biçimde ve Anayasa'nın gereği olan uluslararası yasallık koşulunu saptamak suretiyle en doğru kararı vereceğine inandığını'' bildirdi.
28 ŞUBAT:
- Ankara 1 No'lu DGM, kapatılan DEP'in 4 eski milletvekilinin yeniden yargılanma talebini kabul etti.
- MGK toplantısında ABD'nin Irak'a olası askeri müdahalesi konusunda ABD ile yapılan müzakerelerde ulaşılan sonuçlar değerlendirildi.


EKONOMİ
4 ŞUBAT:
- Turkcell, Pamukbank'a ait olan Turkcell hisselerinin, önce TMSF tarafından satın alınacağını, daha sonra da bu hisselerin Çukurova Grubu'na satılacağını duyurdu. Maliye Bakanı, 2002 yılı bütçesinde harcamaların 115.5, bütçe açığının 39.1, faiz dışı fazlanın ise 12.8 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Zorunlu Tasarruf kesintilerinin ödenmesine ilişkin takvim açıklandı.
6 ŞUBAT:
- TBMM Adalet Komisyonu, Çek Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısını ikinci kez alt komisyona sevk etti.
8 ŞUBAT:
- ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ile heyetlerarası çalışmalar sonucunda, muhtemel bir Irak operasyonunda Türkiye'nin zararlarının tazmin edilmesi konusunda mutabakata varıldı.
- Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü'ne Aziz Ahmet Kacar atandı.
12 ŞUBAT:
- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Devlet Bakanı Ali Babacan, görüşmelerde bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a gitti.
14 ŞUBAT:
- BM, savaş sonrası Irak'ın yeniden inşası için görev gücü kurdu. TAI, ABD firması Boeing ile 500 milyon dolarlık yeni bir üretim programını üstlendi.
15 ŞUBAT:
- The Washington Post gazetesi, ABD ile Türkiye'nin, ekonomik destek paketinin boyutu konusunda anlaşmaya varamadığnı yazdı. ABD'nin Türkiye'ye ekonomik yardım olarak 6 milyar dolarlık hibe ve 20 milyar dolar kredi garantisi önerdiği iddia edildi.
17 ŞUBAT:
- THY'nin Genel Müdürlüğü'ne Abdurrahman Gündoğdu atandı.
19 ŞUBAT:
- Boğaz köprüleri ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapıldı.
- Sümer Holding Genel Müdürlüğü'ne Ahmet Kara atandı.
20 ŞUBAT:
- IMF heyeti, ekonomi yetkilileriyle krizlerin durumunu ele aldı.
23 ŞUBAT:
- Türkiye ile Yunanistan arasında doğalgaz hattı anlaşması imzalandı.
26 ŞUBAT:
- ÖYK, otoyolların işletmeye açık kesimleri ile boğaz köprülerinin özelleştirme kapsamına alınmasına karar verdi.
- Pamukbank ve bazı iştiraklerinin elinde bulunan Yapı Kredi Bankası ile Turcell hisseleri bir protokol kapsamında TMSF'ye devredildi.
27 ŞUBAT:
- Vergi Barışı Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DIŞ
1 ŞUBAT:
- Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), uzay mekiği Columbia, atmosfere girerken, 62 km yükseltide parçalandı, mekikteki 7 astronot öldü.
4 ŞUBAT:
- Yugoslav parlamentosu, yaptığı tarihi toplantıda, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırdı, Sırbistan-Karadağ birliğini oluşturan anlaşmayı onayladı.
5 ŞUBAT:
- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Güvenlik Konseyi'nde Irak ile ilgili yaptığı sert konuşmada, Bağdat yönetiminin kitle imha silahlarına sahip olduğunu reddederek savaşa davetiye çıkardığını söyledi ve Irak'ı El Kaide terör örgütüyle ilişkide bulunmakla suçladı.
- 7'si NATO'ya aday 10 Doğu Avrupa ülkesi ABD'nin Irak politikasına destek veren bir mektuba imza koydu. Girişim 17 Şubat'ta Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından eleştirildi.
10 ŞUBAT:
- Fransa, Almanya ve Rusya ile birlikte, Irak'ta silah denetimlerinin devamından yana ortak bir tavır alıp, savaşı engellemek için ''barış cephesi'' oluşturdu. Chirac, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkını kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.
Bu teklif, Türkiye'ye NATO desteğini isteyen ABD'nin talebinin Fransa, Almanya ve Belçika tarafından reddiyle Washington ile ilişkilerde krizin patlak verdiği döneme rastladı.
11 ŞUBAT:
- El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin, El Cezire'de yayınlanan bir ses bandıyla, Irak rejimine destek çağrısında bulundu.
14 ŞUBAT:
- BM Güvenlik Konseyi, BM silah denetçilerinin yeni raporunun ardından çoğunluğu Irak'ta silah denetimlerinden yana olduğunu açıklarken, ABD azınlıkta kaldı. Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin, ''Bugün güce başvurmayı haklı çıkaracak bir gerekçe yok'' derken oturumlarda yasak olmasına karşın alkışlandı.
- Kuzey Kore ile Güney Kore 50 yıldır ilk kez turistlerin geçişi için kara sınırını açtı.
- Kopya koyun Dolly, kopyalanmasından 6 yıl sonra uyutuldu. Bu olayın ardından kopya hayvanların sağlık sorunları tartışması başladı.
15 ŞUBAT:
- Başta Avrupa'da olmak üzere dünyada yaklaşık 10 milyon kişi savaşa karşı gösteri düzenledi.
19 ŞUBAT:
- Faslı Münir El Mutasaddık 11 Eylül 2001'deki saldırılardan yargılanan ilk kişi oldu ve yataklık yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapse mahkum oldu.
- İran'ın güneydoğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'dan Kirman'a giden Rus yapımı İlyuşin-76 tipi uçak Kirman'a inmeye hazırlanırken düştü. Kazada 275 Devrim Muhafızı öldü.
- Güney Kore'deki Daegu kentinde kundaklama sonucu çıkan yangında 200 kişi öldü.
27 ŞUBAT:
- Eski Bosna Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Bilyana Plavsiç, Lahey savaş suçları mahkemesince 11 yıl hapse mahkum edildi.
28 ŞUBAT:
- Çek Cumhuriyeti'nin liberal başbakanı Vaclav Klaus Vaclav Havel'in yerine Cumhurbaşkanı oldu.
- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk uluslararası sözleşme niteliğini taşıyacak olan ''Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'' nihai metni üzerinde mutabık kaldı.


SPOR
20 OCAK-2 ŞUBAT:
- Portekiz'deki 18. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda, finalde Almanya'yı 34-31 yenen Hırvatistan ilk kez şampiyon, İspanya'yı 27-22 yenen Fransa da 3.lüğü aldı.
1-2 ŞUBAT:
- İsveç'in Trelleborg kentindeki Uluslararası İsveç Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 9 birincilik, 5 ikincilik ve 3 üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.
8 ŞUBAT:
- Ağır sıklet Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam, Almanya'nın başkenti Berlin'deki unvan maçında, İngiliz rakibi Denny Williams'ı 5. raundda nakavtla yenerek unvanını korudu.
5-9 ŞUBAT:
- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori (B) Grubu müsabakalarında Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi alıp, 2 puan ve averajla 2. oldu ve elendi.
9 ŞUBAT:
- ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) geleneksel olarak düzenlenen 52. Doğu-Batı karmaları (All Star) maçında Batı, Doğu'yu 2. uzatmada 155-145 yenerek 20. galibiyetini aldı. Maçta Kevin Garnett da ''en değerli oyuncu'' seçildi.
11 ŞUBAT:
- Erkek Masa Tenisi Milli Takımı, Avrupa Birinci Ligi'ndeki son maçında Portekiz'e deplasmanda 3-0 yenilerek ikinci lige düştü.
11-12 ŞUBAT:
- (A) Milli Futbol Takımı, özel maçta Ukrayna ile İzmir'de golsüz berabere kalırken, ümit milliler de İzmir'de rakiplerini 4-2 yendi.
12 ŞUBAT:
- Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon Kupası'nda Ziraat Bankası, eleme grubunda 1. olup çıktığı 3. turda Belaruslu rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, çeyrek finalde İtalyan rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
15 ŞUBAT:
- Almanya'nın Leipzig kentindeki 1. Avrupa Kupası Salon Atletizm Yarışmaları'nda erkeklerde İspanya 56, bayanlarda da Rusya, 60 puanla birincilikleri kazandı.
3-16 ŞUBAT:
- İsviçre'nin Saint Moritz Kayak Merkezi'ndeki 27. Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Avusturya, 3 altın, 5 gümüş ve 1 bronz ile birinciliği, Hırvatistan, 3 altınla 2.liği, ABD de 2'şer altın, gümüş ve bronz madalyayla 3.lüğü aldı.
13-16 ŞUBAT:
- Almanya'nın Mönchengladbach kentindeki Dünya Milli Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Yunanistan'ı yenerek şampiyonluğu kazandı.
14-16 ŞUBAT:
- Teniste 14 ve 16 yaş grubu erkekler ve bayanlar Avrupa Kış Kupası Takım Şampiyonası eleme gruplarında Türkiye, dereceye giremeyerek elendi.
16 ve 20 ŞUBAT:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Burdur'da Ukrayna ile 1-1 berabere kalırken, Antalya'da Almanya'ya 2-0 yenildi.
22-23 ŞUBAT:
- Almanya'nın Hamburg kentindeki Uluslararası Otto World Cup Judo Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde artı 100 kiloda Selim Tataroğlu, bayanlarda da 48 kiloda Neşe Şensoy ile 2 ikincilik kazandı.
23 ŞUBAT:
- Hentbolda Bayanlar Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda Anadolu Üniversitesi, 3. turda İsrailli rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, 4. turda Rumen rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
- 23. Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Rus Yuri Tchisov, bayanlarda da Türk Ebru Kavaklıoğlu kazandı.
17-24 ŞUBAT:
- İtalya'nın Caserta kentindeki 3. Avrupa Salon Futbolu Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Ukrayna'yı 1-0 yenen İtalya, ilk kez kazandı.
25 ŞUBAT:
- (A)2 Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçta İskoçya ile 1-1 berabere kaldı.
20 ve 27 ŞUBAT:
- Futbolda UEFA Kupası 4. turunda Denizlispor, Portekiz'in FC Porto takımına 6-1 ve 2-2'lik sonuçlarla elenirken, Beşiktaş ise Çek rakibi SK Slavia Prag'ı 0-1 ve 4-2'lik skorlarla eleyerek bu kupada ilk kez çeyrek finale çıktı.
26-27 ŞUBAT:
- Bursa'daki 20. Uluslararası Uludağ Çocuk Kupası Kayak Yarışmaları'nda İngiltere, 4 birincilik, 2 ikincilik ve 1 üçüncülükle en başarılı ülke olurken, Türkiye de 1'er birincilik ve ikinciliğin yanısıra 3 de üçüncülük elde etti.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:41 PM   #3 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 MART:
- TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesine, yabancı silahlı kuvvetler unsurlarının 6 ay süreyle Türkiye'de bulunmasına izin verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan kapalı oturumda, kabul edilmedi.
2 MART:
- Başbakan Abdullah Gül, Türk-Amerikan ilişkilerinin karşılıklı dostluk ve anlayış içerisinde devam edeceğini, bunu sadece tezkereye bağlamamak gerektiğini söyledi.
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakanlık'ta Başbakan Gül ile görüştü.
Başbakan Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile telefonda görüştü. Görüşmede, tezkere oylamasının sonuçları değerlendirildi.
3 MART:
- Başbakan Gül, düzenlediği basın toplantısında, ''TBMM'nin verdiği karara söyleyecek bir şey yok. Her şey demokratik bir süreç içinde gerçekleşti'' dedi.
- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Siyaseten doğru olan şey, bu tezkerenin tekrar aynı şekilde meclise gelmemesidir'' dedi.
- Tezkerenin reddedilmesinin ardından, ABD, Türkiye'deki üs ve limanlarda başlattığı modernizasyon çalışmalarını askıya aldı.
4 MART:
- Diyarbakır DGM, kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki mahkumiyet hükmünün kaldırılması ve adli sicil kaydının silinmesi talebini reddetti.
5 MART:
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, tezkerenin kabulü için herhangi bir baskıda bulunmadıklarını söyledi. Orgeneral Özkök, Kuzey Iraklı liderlere hitaben, ''Onların en sıkıntılı günlerinde yanlarında olduk. Yanıltmadık, yalan söylemedik. Dünü unutanlar, geleceğin kötü mimarları olacaktır'' dedi.
6 MART:
- Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında; KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın katıldığı Kıbrıs Zirvesi düzenlendi. Zirveden sonra yapılan açıklamada, Annan Planı'nın mevcut haliyle Türk tarafının temel kaygı ve beklentilerini karşılamaktan uzak olduğu bildirildi.
- KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap etti ve Annan Planı'nın kabulü için büyük ölçüde tadilat yapılması gerektiğini söyledi.
- TBMM'den KKTC'ye destek deklarasyonu yayınlandı. Deklarasyonda, Kıbrıs sorununa çözümün tarafların eşit statüsü ve eşitliğine ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.
7 MART:
- Cumhurbaşkanı Sezer, çek ve ödemeleri düzenleyen ve karşılıksız çekte hapis cezasını suçun tekrarı esasına bağlayan yasayı onayladı.
9 MART:
- Siirt'te milletvekilli yenileme seçimi yapıldı. AK Parti'nin 3 milletvekilinin 3'ünü de aldığı seçimde, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM'ye girdi.
10 MART:
- Fetullah Gülen'in anayasal sistemi değiştirerek yerine ''İslami esaslara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu'' iddiasıyla yargılandığı davanın kesin hükme bağlanması, Şartla Salıverilmeye Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca ertelendi.
- Erman Film'in kurucusu ve sinema yapımcısı Hürrem Erman, vefat etti.
- Yargıtay, Adalet Bakanlığı'nın, Korkut Eken'in yeniden yargılama istemini reddeden yerel mahkemenin kararının yazılı emir yoluyla bozulması istemini reddetti.
11 MART:
- Başbakan Gül, 58. Hükümet'in 3 aylık çalışmalarını düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Gül, 58. Hükümet'in acil eylem planında 39 icraatın yapılmasını öngördüğünü, bunların 32'sinin gerçekleştirildiğini söyledi.
- Siirt'ten milletvekili seçilen AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.
- Başbakan Gül, Cumhurbaşkanı Sezer'e 58. Hükümet'in istifasını sundu.
- Sezer, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı hükümeti kurmakla görevlendirdi.
12 MART:
- ABD'nin askeri yığınak yaptığı İskenderun Limanı'nda, Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Akın Birdal'ın da aralarında bulunduğu bir grup gösteri yapmak istedi. Türk askeri havaya ateş açtı. Göstericiler gözaltına alındı.
13 MART:
- Cumhurbaşkanı Sezer, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapan Kanunu onayladı.
- Anayasa Mahkemesi, HADEP'i kapattı.
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, DEHAP'ın temelli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
- 1998 yılından beri tadilat gören Etnografya Müzesi, yeniden açıldı.
- Başbakan Gül ve 59. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ile Başbakanlık'ta biraraya geldi.
14 MART:
- Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Hükümeti, Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kuruldu. Bakanlık sayısı, 25'ten 23'e indirildi.
15 MART:
- İş Güvencesi Yasası yürürlüğe girdi. İşveren, işçi çıkarmayı geçerli bir nedene dayandıracak. Sendikal faaliyetlerden ötürü işçinin iş akdi feshedilemeyecek.
- Başbakan Erdoğan, görevi Abdullah Gül'den devraldı.
- İskenderun Limanı'ndan vagonlara yüklenen askeri araç ve malzemelerin demiryolu ile sevkıyatına başlandı.
17 MART:
- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ''siyasi takdire dayalı olarak görevinden ayrıldığını'' açıkladı.
- Cumhurbaşkanı Sezer'in başkanlığında; Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün de katıldığı Ira k konulu toplantı, Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, toplantı sonrasında, ''Hükümetimizin öncelikle Türkiye'nin ulusal çıkarlarını koruyacak önlemleri alması hususunda tam bir görüş birliğine varılmıştır'' dedi.
19 MART:
- Bakanlar Kurulu, Türk askerinin Kuzey Irak'a gönderilmesi ve ABD uçaklarının Türk hava sahasından geçişlerine izin verilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresini TBMM'ye gönderdi.
- Eski AB Komisyonu Temsilcisi Karen Fogg'un e-maillerini açıkladığı için yargılanan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, beraat etti.
20 MART:
- ABD'nin Irak operasyonu, Bağdat'ı bombardıman ile başladı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, Irak konusunda uluslararası yasallık ile ilgili görüşlerinde değişiklik olmadığını belirterek, ABD'nin tek taraflı davranışını doğru bulmadığını söyledi.
- Türk askerinin Kuzey Irak'a gönderilmesi ve ABD uçaklarının Türk hava sahasından geçişlerine izin verilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM'de kabul edildi.
21 MART:
- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Beyaz Enerji Davası'nın temyiz başvurularını sonuçlandırdı. Yüksek mahkeme, bazı sanıklar hakkında verilen beraat kararlarını onayladı, bazı sanıklar hakkındaki mahkumiyet kararlarını lehte ve aleyhte bozdu.
- Necmettin Erbakan, SP'ye katılarak aktif siyasete döndü.
- Başbakanlık'ta, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla Irak konulu toplantı yapıldı.
22 MART:
- Hakkında üç ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunan ve ABD'den dönen İşadamı Halil Bezmen, cezaevine konuldu.
- Opera sanatçısı Suna Korad vefat etti.
23 MART:
- TRT Genel Müdürü Yücel Yener, görevinden istifa etti.
- Başbakan Erdoğan'ın kurduğu 59. Hükümet, güvenoyu aldı.
24 MART:
- Başbakan Erdoğan'a, Genelkurmay Karargahı'nda brifing verildi.
- ABD birlikleri, Mardin Nusaybin'deki lojistik destek merkezini boşalttı.
25 MART:
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü açıklamalarda bulunurken, yasalarda yapılan değişiklikten sonra AK Parti'nin kapatılması yerine Hazine yardımından yoksun bırakılmasını talep ettiğini bildirdi.
- Başbakan Erdoğan, daha önce Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı şikayet başvurularını geri çekti.
26 MART:
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, Diyarbakır'da 7. Kolordu Komutanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, ''İstikrarsızlık en önemli güvenlik mülahazalarımızdır. Tehdit ve tehlikelerin ortaya çıkması ve halen orada olan kuvvetlerin buna mani olamayacağının anlaşılması durumunda, TSK'nın Kuzey Irak'a ilave kuvvet göndermesine karar verilebileceğini değerlendiriyorum'' dedi.
- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan HADEP'in 35 belediye Başkanı, DEHAP'a geçti.
28 MART:
- Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın Ankara 1. No'lu DGM'de yeniden yargılanmalarına başlandı. Mahkeme, sanıkların tahliye taleplerini reddetti.
- İP Olağan Kongresi'nde, Genel Başkanlığa Doğu Perinçek seçildi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, devlet memurlarında zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e düşüren yasayı iade etti.
- MGK, Türkiye'nin, Irak'taki askeri operasyonun kısa sürede bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini etkileyecek bir ortamın oluşmasına ve daha fazla can kaybına yol açmayacak biçimde sona ermesini dilediğini bildirdi.
- THY'nin İstanbul-Ankara seferini yapan Ergene adlı yolcu uçağı, Özgün Gençaslan adlı kişi tarafından kaçırıldı. Uçak, Atina'ya indirildi. AK Parti milletvekilleri Vahit Erdem, Turan Çömez ve Ali Rıza Alaboyun'un da içinde bulunduğu uçak kaçırma eylemi, olaysız sona erdi.
29 MART:
- Adana'da bir maya fabrikasının kazan dairesindeki patlama sonucu 2 katlı bina çöktü. 9 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
31 MART:
- Cumhurbaşkanı Sezer, İş Güvencesi Yasası'nın uygulama tarihini 30 Haziran 2003 olarak değiştiren yasayı iade etti.


EKONOMİ
1 MART:
- Anayasa'da öngörülen ''salt çoğunluk'' sağlanamadığı için asker göndermeye ve asker kabulüne ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Meclis'te reddedildi.
3 MART:
- Borsa, teskerenin kabul edilmeyişinin ardından son 2 yılın en büyük düşüşünü yaşadı. Başbakan Abdullah Gül, ''Tasarruf ve Gelir Artırıcı Tedbirler'' paketini açıkladı. Tezkerenin kabul edilmemesi faizleri de yükseltti.
4 MART:
- Beko elektronik, Grundig'i satın almak için niyet mektubu verdi.
8 MART:
- IMF, Türk yetkililer ile 4. gözden geçirmenin niyet mektubu üzerindeki tüm ana unsurlar üzerinde anlaşmaya varıldığını açıkladı.
10 MART:
- Türk makarna pazarında en büyük paya sahip Filiz Gıda'nın tamamı İtalyan Barilla'ya geçti. Orim Cam Hollandalı Schott Glaverbel'e satıldı. Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ''Dünya Bankası, Ak Parti hükümetinin bu bütçesine destek vermeyecek'' dedi.
11 MART:
- ABD'ye gitmek için yola çıkan Chhibber, İstanbul'dan Ankara'ya döndürüldü. Chhibber'in yaptığı açıklamanın yer aldığı bant Washington'daki Dünya Bankası merkezinde incelemeye alındı.
13 MART:
- Cumhurbaşkanı Sezer, tüketici kredileri ile kredi kartları borçlularına uygulanan temerrüt faizlerini, sözleşmede yer alan faiz oranın yüzde 50'si ile sınırlandıran yasayı onayladı.
15 MART:
- İş Güvencesi Yasası yürürlüğe girdi.
16 MART:
- Meclis, İş Güvencesi Yasası'nın uygulama tarihini 30 Haziran 2003'e erteledi. 146.9 katrilyon lira olarak öngörülen 2003 yılı bütçesi, Komisyon'da 147.2 katrilyon liraya çıkartıldı.
17 MART:
- Irak'a savaş olasılığının güçlenmesi nedeniyle borsa düştü, dolar ise serbest piyasada 1 milyon 715 bin liradan işlem gördü. Devlet tahvili faizi 6 puan birden yükseldi. Borsa'daki şirketlerin bir günlük kaybı 4 milyar dolar oldu.
18 MART:
- Uluslararası petrol şirketleri, ''petrol karşılığı gıda'' programının askıya alınmasından sonra Irak petrolü alımlarını durdurdu.
19 MART:
- Devlet Bakanı Ali Babacan, 6 milyar dolarlık paketin şu an için geçerli olmadığını söyledi.
20 MART:
- Irak savaşı başladı. Merkez Bankası, Irak'a yönelik askeri operasyonun piyasalara olumsuz yansımasının en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.
24 MART:
- Borsa, 8,892.65 puandan günü kapatarak, yılın en düşük seviyesine indi. THY, Ağrı, Erzincan, Batman ve Muş seferlerini, ticari nedenlerle geçici olarak durdurdu.
25 MART:
- Dışbank Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İcra Başkanlığı'na Tayfun Bayazıt seçildi. ABD Başkanı Bush'un Irak Savaşı ile ilgili bütçesinde Türkiye'ye doğrudan kredi ya da kredi garantisi olarak 8.5 milyar dolar destek önerdiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kredinin ''kuzey cephesi''nin açılmasıyla ilgili olmadığını söyledi. Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve TL cinsinden notlarını ''B''den B eksiye düşürdüğünü açıkladı.
26 MART:
- Özelleştirme İdaresi, Maliye Bakanlığı'na bağlandı.
27 MART:
- Gelirler Genel Müdür Vekili Arıoğlu, yeni vergi düzenlemeleriyle getirilecek sistemde, emeklilerin yılda 1 defa fatura ve fiş vereceğini, ancak 3 ayda bir avans niteliğinde iade olacağını bildirdi. Orman arizilerinin satışına ilişkin Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu'ndan geçti.
28 MART:
- Kamu bankaları ortak yönetim Kurulu Başkanlığı'na Zeki Sayın, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne de Can Akın Çağlar getirildi. Halk Bankası Genel Müdürlüğü'ne ise Tevfik Bilgin atandı.
31 MART:
- DİE, Türkiye ekonomisinin 2002 yılında yüzde 7.8 büyüdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Sezer, İş Güvencesi Yasası'nın uygulama tarihin ertelenmesine ilişkin yasayı TBMM'ye geri gönderdi.

DIŞ
1 MART:
- 11 Eylül saldırılarının ''beyni'' olarak bilinen ve El Kaide örgütünün üçüncü adamı Halid Şeyh Mohammed İslamabad'da yakalandı.
7 MART:
- Yeni Sırbistan-Karadağ devletinin parlamentosu Svetozar Maroviç'i ilk devlet başkanı olarak seçti.
12 MART:
- Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç, Belgrad'daki hükümet binasının girişinde uğradığı suikast sonucu öldü. Cinciç, 50 yaşındaydı. Suikastın ardından başlatılan 42 günlük olağanüstü hal uygulaması sonucu mafya karşı benzersiz bir savaş başlatıldı.
- Dünya Sağlık Örgütü, Akut Solonum Yetmezliği Sendromu (SARS) yüzünden uluslararası uyarı yayınladı. SARS 5 Temmuz'da kontrol altına alınıncaya kadar 30 ülkede etkili oldu. 9 bin kişiyi etkileyen SARS yüzünden 900'den fazla kişi hayatını kaybetti.
15 MART:
- Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin yerini Hu Jintao'ya bıraktı.
- Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bungui'ye tamamen hakim olan isyancı general François Bozize, kendisini Devlet Başkanı ilan etti ve geçiş hükümeti kurdu.
17 MART:
- 16 Mart'ta İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile Azor Adaları'nda bir araya gelen ABD Başkanı George Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve oğullarının sürgüne gitmesi için 48 saatlik ültimatom verdi.
- İspanyol adaleti Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütünün siyasi kanadı Batasuna'yı kanun dışı ilan etti. Batasuna, 7 Mayıs'ta da ABD tarafından terörisdt örgütler listesine alındı.
20 MART:
- Irak savaşı başladı. Amerikan-İngiliz koalisyonu güneyden Irak'a girerken, başkent Bağdat havadan bombalanmaya başladı.
- Saddam Hüseyin, televizyondan direniş çağrısında bulundu.
23 MART:
- Çeçenistan'da halkın anayasanın onaylanması ve devlet başkanlığı ile genel seçimlerin düzenlenmesinden yana olup olmadığını göstereceği anayasa referandum yapıldı. Seçmenlerin yüzde 90'ı ''Evet'' oyu kullandı. Referandum birçok kuruluş tarafından sert dille eleştirildi. 5 Ekim'de yapılan seçimlerde de Moskova yanlısı Ahmed Kadirov'ın iktidarı meşrulaştı.


SPOR
18 ŞUBAT-2 MART:
- İtalya'nın Val Di Fiemme kentindeki 27. Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Norveç, 5 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla birinciliği, Almanya da 3 altın ve 5 gümüş madalyayla 2.liği aldı.
27 ŞUBAT-2 MART:
- Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası'nın bir ayağına 3. ayağına ilk kez Antalya'nın Kemer İlçesi'nde evsahipliği yaptı ve Türkiye Rallisi'ni, İspanyol sürücü Carlos Sainz kazandı.
28 ŞUBAT-2 MART:
- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 14. Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve gümüşün yanısıra 5 de bronz madalya kazanarak takım halinde 3. sırayı alırken, Almanya ise 4'er altın ve bronzun yanısıra 2 de gümüş madalyayla takım birinciliğini elde etti.
- Ankara'daki 31. Uluslararası Yaşar Doğu Büyükler Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 3'er birincilik, ikincilik ve üçüncülük, bayanlarda da 2'şer birincilik ve ikinciliğin yanısıra 3 de üçüncülük kazanarak takım halinde erkeklerde ve bayanlarda birinciliği aldı.
1-2 MART:
- Romanya'nın Pnadel kayak merkezindeki Balkan Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türkiye, Sabahattin Oglago ile 1 altın, Kelime Aydın ile de 1 gümüş madalya kazandı.
- Macaristan'ın Szombathely kentindeki Uluslararası Macaristan Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2 adet 4.lük kazanırken, Rusya ise takım birinciliğini aldı.
- İtalya'nın Gioia Tauro kentindeki 3. Avrupa Atmalar Kış Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 1034 puanla 16., erkeklerde de 3 bin 853 puanla 7. olurken, erkeklerde Almanya 8 bin 402, bayanlarda da Rusya, 8 bin 238 puanla birincilikleri elde etti.
2 MART:
- 43. İngiltere Lig Kupası'nı, Galler'in Cardiff kentindeki finalde Manchester United'ı 2-0 yenen FC Liverpool, 7. kez kazandı.
4 MART:
- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 10. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları, 1 Türkiye rekoru kırıp, 3'er gümüş ve bronz madalya kazandılar.
3 ve 5 MART:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile deplasmanda yaptığı özel maçlarda 0-0 berabere kaldı ve 1-0 galip geldi.
8 MART:
- Hentbolda Avrupa Erkekler Çalenç Kupası'nda Beşiktaş, 3. turda Kıbrıs Rum Kesimi, 4. turda da Polonyalı rakiplerini elemesine karşın, çeyrek finalde Yunanlı rakibine sayı averajıyla elendi.
6-9 MART:
- Fransa'nın Nimes kentindeki 7. Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, büyük bayanlar olimpik yay takım müsabakalarında 1 gümüş madalya kazanırken, en başarılı ülke ise 6 altının yanısıra 2'şer de gümüş ve bronz madalya elde eden ABD oldu.
8-9 MART:
- Bursa Uludağ'daki Balkan Kupası Kayaklı Koşu Yarışmaları'nda Türkiye, 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.
- Hollanda'nın Rotterdam kentindeki Uluslararası Hollanda Açık Karate Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik, 1 ikincilik ve 4 de üçüncülük aldı.
- Voleybolda Bayanlar Avrupa ''Top Teams'' Kupası'nda şampiyonluğu, İsviçre'nin başkenti Bern'deki finalde Zeiler Köniz'i (İsviçre) 3-0 yenen RC Villebon 91 (Fransa), 3.lüğü ise Arke Pollux Oldenzaal'ı (Hollanda) 3-2 yenen Eburon Tongeren (Belçika) kazandı.
İtalya'nın Perugia kentindeki Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası finalinde ise İspanyol Hotel Contur Las Palmas'ı 3-0 yenen İtalyan Asytel Volley Novara şampiyonluğu, İspanyol Caja De Avila'yı 3-0 yenen İtayan Pallavolo Sirio Perugia da 3.lüğü elde etti.
9 MART:
- Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki 48. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkekler takım dalında 1 altın, ayrıca 3 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti.
11 MART:
- 20 Yaşaltı Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Ukrayna'ya 2-0 yenildi.
11 ve 13 MART:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki 2 özel maçta da Rusya ile golsüz berabere kaldı.
- (B) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda İsviçre'yi Akhisar'da 2-1, Manisa'da da 3-1 yendi.
13-16 MART:
- Masa tenisinde Türkiye Kupası'nı, erkeklerde TED Kolejliler ve Gürhan Yaldız, bayanlarda da Anadolu Üniversitesi ve Nevin Mutlu kazandı.
- Romanya'nın başkenti Bükreş'deki Balkan Gençler ve Yıldızlar Eskrim Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er gümüş ve bronz madalya aldı.
- İstanbul'daki Uluslararası Mithat Hantal Sutopu Turnuvası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olurken, Romanya, 5 galibiyetle birinciliği, Kanada da 4 galibiyet ve 2 yenilgiyle 2.liği elde etti.
14-16 MART:
- İngiltere'nin Birmingham kentindeki 9. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türk atletleri başarılı olamazlarken ABD, 10 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla 1., Rusya, 5 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla 2. ve İsveç de 4 altın madalyayla 3. oldu.
15-16 MART:
- Voleybolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, Polonya'nın Pila kentindeki finalde Rus Uralochka Ekaterinburg'a 3-1 üstünlük sağlayan Fransız RC Cannes, üçüncülüğü ise 2 İtalyan takımından Volley Modena'yı 3-1 yenen Foppapedretti Bergamo kazandı.
- Erkekler ''Top Teams'' Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Ukrayna'nın Lokomotiv Harkov takımını 3-1 yenen Hollanda'nın Piet Zoomers Apeldoorn, 3.lüğü ise Ukrayna'nın Azot Cherkasy takımını 3-1 yenen Hollanda'nın Omniworld Almere takımı aldı. (Apeldoorn-Hollanda)
Erkekler Avrupa Konfederasyon Kupası'nda ise finalde 2 İtalyan takımından Sisley Treviso, Lube Banca Macerata'yı 3-0 yenerek şampiyon, Rus Iskra Odintsovo da Fransız Tourcoing Lille Metropole'u 3-0 yenerek şampiyon oldu. (Jeselo-İtalya)
13 ve 20 MART:
- Futbolda UEFA Kupası çeyrek finalinde Beşiktaş, İtalyan SS Lazio Roma'ya 0-1 ve 1-2'lik skorlarla elendi.
19-22 MART:
- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 7. Uluslararası Anwar Chowdry Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 ikincilik ve 4 de üçüncülük kazanırken, en başarılı ülke 8 birinciliğin yanısıra 2'şer de ikincilik ve üçüncülük elde eden Azerbaycan'dı.
16-23 MART:
- Rusya'nın Khanty Mansiysk kayak merkezindeki Dünya Biatlon Şampiyonası'nda Almanya, 3 altın 2'şer gümüş ve bronz, Norveç de 3 altın ve 1'er de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular.
22-23 MART:
- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki uluslararası tekvando turnuvasında Türkiye, 8 birincilik, 3 ikincilik ve 1 üçüncülük kazanarak, 10'ar birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 2 de üçüncülük elde eden evsahibi Hırvatistan'ın ardından 2.liği aldı.
- Voleybolda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, İtalya'nın Milano kentindeki finalde İtalyan Kerakoll Modena'yı 3-0 yenen Rus Lokomotiv Belgorod kazanırken, 3.lüğü ise Fransız Paris Volley'e 3-0 üstünlük sağlayan Polonya'nın Mostostal Azoty Kedzierzyn elde etti.
23 MART:
- Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu TMO, 32 puanla ve yenilgisiz kazandı.
- Kayakta 37. Dünya Kupası'nda bu sezonun şampiyonluklarını, alp disiplini bayanlarda 1570 puanla Hırvat Janica Kosteliç, erkeklerde 1333 puanla Avusturyalı Stephan Eberharter, kuzey disiplini bayanlarda Norveçli Bente Skari, erkeklerde de İsveçli Mathias Fredriksson elde etti.
25-30 MART:
- ABD'nin başkenti Washington'daki 93. Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 1'er altın ve bronzun yanısıra 3 de gümüş madalya kazanarak en başarılı ülke olurken, bayanlarda ABD'li Michelle Kwan, 5. kez Dünya Şampiyonu oldu. Türk sporcu Tuğba Karademir de elemeleri geçerek kısa programda yarıştı ve 30. oldu.
26-30 MART:
- Bandırma'daki uluslararası yıldız erkekler basketbol turnuvasında Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi, 9 puan ve averajla şampiyonluğu kazanırken, yine 9 puanı bulunan Sırbistan-Karadağ 2.liği aldı.
28-30 MART:
- İstanbul'daki 21. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 5 birinciliğin yanısıra 3'er ikincilik ve üçüncülük kazanarak 68 puanla takım birinciliğini elde etti.
29-30 MART:
- İsviçre'nin Lozan kentindeki 31. Dünya Kros Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Etiyopya ve Kenya da 6'şar altın, 5'er gümüş ve 3'er de bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular.
- Belarus'un başkenti Minsk'deki Uluslararası Büyükler Alexander Medved ''Grand Prix'' Serbest Güreş Turnuvası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, Rusya ise takım birinciliğini elde etti.
29-31 MART:
- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Dünya Kupası Aerobik Cimnastik müsabakalarında Türkiye, trio dalında 5.liği kazandı, evsahibi Bulgaristan ise birinciliği elde etti.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:42 PM   #4 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 NİSAN:
- Anayasa Mahkemesi, elektrik abonelerinden ''güç bedeli'' adı altında sabit ücret alınmasını öngören yasa hükmünü iptal etti.
- Yüksek Mahkeme, iki kez seçime katılmama durumunda partinin kapatılmasını öngören Siyasi Partiler Yasası'nın ilgili maddesini de iptal etti.
2 NİSAN:
- Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde konuşlandırılan ABD askerleri kentten ayrılmaya başladı.
- Sedat Bucak'ın Susurluk davası bağlantılı üç ayrı suçlamaya ilişkin İstanbul'da Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.
- Gaziantep Havalimanı'nda bekletilen ABD'ye ait askeri araç ve malzemeler İncirlik ve İskenderun'a götürüldü.
4 NİSAN:
- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Manisalı gençlere işkence davasında biri baş komiser 10 polisin 60 ile 130 arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı onadı.
- İşadamı Halil Bezmen, tahliye edildi.
7 NİSAN:
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine girme gibi bir amacının söz konusu olmadığını söyledi.
9 NİSAN:
- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan RP'nin Hazine yardımı ile ilgili olarak SP Genel Başkanı Recai Kutan'ın da aralarında bulunduğu dönemin 5 parti yöneticisi hakkında sahtecilik ve Siyasi Partiler Yasası'na aykırılık suçlarından dava açtı.
10 NİSAN:
- Eski Bakan Eyüp Aşık, çıkar amaçlı suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı ile telefon görüşmeleri yaptığı iddiası üzerine çete mensubuna yardım etmek suçundan yargılandığı davada delil yetersizliğinden beraat etti.
- AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali hakkında iki ay süreyle geçici ihraç cezası verdi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, Vergi Barışı Kanunu'nun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.
- İzmir ve çevresinde, 5.6 büyüklüğünde deprem oldu.
11 NİSAN:
- Başbakanlık'ta Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı, Dışişleri, Milli Savunma Bakanları ile bazı bürokratların katılımı ile Irak Zirvesi yapıldı.
- Hakkari Bağımsız Milletvekili Mustafa Zeydan ANAP'a katıldı.
16 NİSAN:
- Jandarma Çocuk Suçlarını Önleme Merkezi, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur tarafından açıldı.
17 NİSAN:
- İskenderun Limanı'ndan ABD teçhizat, malzeme ve gereçleri ile helikopterlerin yüklendiği ''Cape Vincent'' adlı gemi ayrıldı.
- Radyo ve Televizyonların Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı. RTÜK'e radyo ve televizyonlara para cezası uygulama olanağı tanındı.
- CHP, memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren yasanın bazı maddelerinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
18 NİSAN:
- Cumhurbaşkanı Sezer, seçilme yaşını 25'e indiren, devletin ormanları işlettirmesine, 31 Aralık 1981 tarihinden önce orman sınırları dışına çıkarılmış yerlerin devri, tahsisi, kiraya verilmesi ve satışına olanak sağlayan Anayasa değişikliğini iade etti.
20 NİSAN:
- Eski Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, vefat etti.
21 NİSAN:
- Eski Orman Bakanı İsa Bingöl, vefat etti.
22 NİSAN:
- RTÜK, TRT Genel Müdürlüğü için Şenol Demiröz, Ruhi Şirin ve Mehmet Nuri Şahin'i aday gösterdi.
24 NİSAN:
- YTP Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekili Hüsamettin Özkan, partisinden istifa etti.
25 NİSAN:
- Uzak Doğu ülkelerini etkisi altına alan SARS hastalığının Bulgaristan'da da görülmesi üzerine Kapıkule'de sağlık önlemleri alındı.
26 NİSAN:
- Jandarma İnsan Hakları İhlallerini İnceleme ve Değerlendirme Merkezi açıldı.
- Kızılay Kongresi'nde Ertan Gönen genel başkanlığa yeniden seçildi.
28 NİSAN:
- Kızılay'ın Irak'a gönderdiği 7 TIR ve dört ambulanstan oluşan konvoy, Habur sınır Kapısı'ndan çıkış yaptı.
29 NİSAN:
- Anayasa Mahkemesi, TBMM İçtüzüğü'nün, temel kanunların görüşme usul ve esaslarını düzenleyen maddesini iptal etti, yürürlüğünü durdurdu.
- Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Erkan Mumcu atandı, Güldal Akşit Devlet Bakanı oldu.
- Cumhurbaşkanı Sezer, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Nuri Ok'u seçti.
- Eğirdir yakınlarında askeri helikopter düştü, 3 subay ve 1 astsubay şehit oldu.
30 NİSAN:
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, RTÜK'ün TRT Genel Müdürlüğü için aday gösterdiği Mehmet Nuri Şahin'in BBP üyesi olduğunu açıkladı.
- MGK toplantısından sonra yayınlanan bildiride, toplantıda devletin temel niteliklerinden olan laiklik ilkesinin önemi ve titizlikle korunmasının vurgulandığı bildirildi.


EKONOMİ
1 NİSAN:
- Elektrikte 150 kwh'i aşan, her kwh için yüzde 50 zamlı tarife uygulamasına son verildi.
- THY Yönetim kurulu Başkanlığı'na Genel Müdür Abdurrahman Gündoğdu getirildi.
3 NİSAN:
- Ek motorlu taşıtlar ve ek emlak vergisi alınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda bir madde eklenerek kabul edildi.
- TMSF, Pamukbank'ı yeniden satışa çıkardı.
6 NİSAN:
- Görev zararlarının tespit usulü hakkında yönetmelik çıktı.
- BDDK kararıyla, Finansbank ve Fiba Bank genel kurullarının devre dair kararlarının tescil edilmesine onay verilmesi uygun görüldü.
- Aria, Telekomünikasyon Kurumu'nun sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle tahkime başvurup Türkiye'den 2.5 milyar dolar tazminat istedi.
7 NİSAN:
- Ankaralı müteahhit Cemil Özgür, ödeyeceği 6 trilyon 11 milyar liralık gelir vergisi ile Türkiye rekortmeni oldu.
8 NİSAN:
- SARS virüsü, Uzakdoğu ekonomilerini vurmaya başladı. Morgan Stanley, ''Dünyada SARS durgunluğu olabilir'' uyarısı yaptı.
10 NİSAN:
- Meclis lojmanlarının satışı için de Emek İnşaat ile bir protokol yapıldı.
- Tütün mamulleri ile ilgili fabrikaların kurulması ve bu mamullerin üretimine, iç ve dış ticareti ve denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar ile ilgili olarak yönetmelik çıkarıldı.
11 NİSAN:
- Ek motorlu taşıtlar vergisi ve ek emlak vergisi alınmasına dair kanun yürürlüğe girdi.
17 NİSAN:
- SSK primine esas kazancın alt ve üst sınırları, 1 Nisan 2003 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 20 oranında artırıldı.
Yönetmelik ile devlet memurlarının özel sağlık kurumlarında tedavi görebilmelerine imkan sağlamak için ilk adım atıldı.
- Emekli Sandığı kanununda yapılan değişikle, kesenek oranları yüzde 15'ten yüzde 16'ya yükseltildi.
18 NİSAN:
- IMF İcra Direktörleri Kurulu, 4. gözden geçirmeyi sonuçlandırılarak, yaklaşık 701 milyon dolar tutarında yeni kredi dilimin serbest bıraktı.
- Hazine Müsteşarı Öztrak 21 Nisan Pazartesi günü itibariyle görevinden istifa etti.
19 NİSAN:
- Irak savaşı nedeniyle Habur Sınır Kapısı'nda durdurulan transit araç geçişlerine yeniden başlandı.
21 NİSAN:
- Vergi barışı başvuru dönemi sona erdi.
- İstanbul serbest piyasada dolar 1.6 milyon doların altına geriledi.
22 NİSAN:
- Türkiye, mukavele şartları yerine gelmediği için Bulgaristan'dan elektrik ithalatını durdurdu.
25 NİSAN:
- Merkez Bankası, gecelik borçlanma ve borç verme faizlerini 3 puan indirdi.
26 NİSAN:
- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını ve ay sonunda özelleştirilme kararı alınacağını söyledi.
28 NİSAN:
- Kamu kuruluşlarına ait kamp ve diğer sosyal tesislerin satışı başladı.
29 NİSAN:
- Çalışanların tasarruflarını teşvik hesabının tasfiyesi ve bu hesaptan yapılacak ödemelere dair kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
30 NİSAN:
- Elektrik borçlarını ödeme kolaylığı uygulamasında, 30 Nisan'da son olan süre 20 Mayıs'a kadar uzatıldı.
- Zorunlu Tasarruf ödemeleri başladı.
- Şeker pancarı üretimi kotalarının daraltılmasıyla oluşacak alanlarda alternatif olarak mısır, ayçiçeği, soya fasulyesi ve yem bitkisi ekimi yapan üreticilere bir defaya mahsus olmak üzere, telafi edici ödeme yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı.

DIŞ
3 NİSAN:
- Küba'da Castro hükümeti, muhaliflere karşı kampanya başlattı. 75 muhalif çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Bu da dünyada tepkiyle karşılandı.
8 NİSAN:
- Bağdat'ta Filistin oteline isabet eden Amerikan top mermisi, üç gazetecinin ölümüne yol açtı.
9 NİSAN:
- Bağdat düştü.
Amerikan askerlerinin Bağdat'a girmesi üzerine, birçok mahallede yağma ve talan başladı.
Iraklılar, Amerikan askerlerinin yardımıyla dev Saddam heykelini yıktı, halk heykelin üzerinde tepindi.
16 NİSAN:
- 10 ülke, Atina'da AB ile genişleme antlaşmasını imzaladı. AB, 1 Mayıs 2004'de 25 üyeli olacak.
10 aday ülke, (Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Litvanya, Letonya, Estonya, Malta ve Kıbrıs Rum kesimi) AB üyeliklerini yıl içinde onayladı.
30 NİSAN:
- 2005'e kadar bağımsız Filistin devleti kurulmasını öngören Ortadoğu ''yol haritası'' resmen yayınlandı. Filistinliler planı hemen onayladı, İsrail ise onaylamak için 25 Mayıs'ı bekledi.


SPOR
1 ve 2 NİSAN:
- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 4. maçında, Sunderland kentinde İngiltere'ye 2-0 yenildi, ümit milliler ise 1-1 berabere kaldı.
29 MART-6 NİSAN:
- İtalya'nın Courmayeur kentindeki 24. Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 30., bayanlarda ise 34. olurken Belarus, 3 altın ve 1 gümüş, Romanya da 2'şer altın ve bronz madalyayla dikkati çekti.
5-6 NİSAN:
- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 42. Uluslararası Dan Kolov Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 55 kiloda Ramazan Demir ile 1 birincilik, ayrıca 2 ikincilik ve 1 de üçüncülük kazandı.
- Özbekistan'ın Termez kentindeki 6. Uluslararası Termez Kuraş Turnuvası'nda ağır sıklette Selim Tataroğlu 2. oldu.
6 NİSAN:
- 23. Uluslararası Berlin Yarı Maratonu'nda Türk atleti Serap Aktaş, 4. sırayı aldı.
- Basketbolda 11. Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Çanakkale'deki finalde Erdemirspor'u 75-69 yenen BOTAŞ Spor, üstüste 2. kez kazandı.
- 33. Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu, Arçelik 3. kez kazandı. Geçen sezonun şampiyonu Erdemirspor ise 2. sırayı aldı.
- Bulgaristan'ın Rusçuk kentindeki Balkan Yürüyüş Şampiyonası'nda Türk atletleri, 3 Türkiye Rekoru kırarak 3 bronz madalya kazandı.
6-7 NİSAN:
- 65. ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu, New Orleans'daki finalde Kansas Üniversitesi'ni 81-78 yenen Syracuse Üniversitesi ilk kez aldı.
9-12 NİSAN:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, Portekiz'in Nelas kentindeki Uluslararası Real Wisew Turnuvası'nda, 2 galibiyet ve 1 beraberlik elde ederek şampiyonluğu kazandı.
10-12 NİSAN:
- Yunanistan'ın Amyntaro ve Lechova kentlerindeki Balkan Gençler Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda Makedonya'nın ardından 2., erkeklerde ise evsahibi Yunanistan ve Makedonya'nın ardından 3. oldu.
11-13 NİSAN:
- Basketbolda 45. Bayanlar Avrupa Ligi'nde şampiyonluğu, Fransa'nın Bourges kentindeki finalde, evsahibi ülkeden US Valenciennes Olympic'i 82-80 yenen Rus UMMC Ekaterinburg ilk kez kazanırken, Fransız Cercle Jean Mace Bourges'i 93-54 yenen Çek Gambrinus JME Brno da üçüncülüğü aldı.
12-13 NİSAN:
- Hırvatistan'daki Uluslararası Zagreb Kürek Yarışmaları'nda Türk sporcuları, 2 birincilik, 3 de ikincilik kazandı.
13 NİSAN:
- Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu'nu, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu sporculardan erkeklerde Etiyopyalı Gezahegne Abera, bayanlarda da İngiliz Paula Radcliffe kazanırken, Radcliffe, yarışta maratonda dünyanın en iyi derecesini elde etti.
13-15 NİSAN:
- Yunanistan'ın Amyntaro ve Lechova kentlerindeki Balkan Büyükler Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 3 galibiyet, 6 puanla ve yenilgisiz şampiyon, erkeklerde ise 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla evsahibi Yunanistan'ın ardından 2. oldu.
16 NİSAN:
- Basketbolda Erkekler Avrupa Ligi'nde Türk takımlarından Ülkerspor, ilk turda grupta 10 galibiyet, 4 yenilgi ve 24 puanla 2., Efes Pilsen de 8 galibiyet, 6 yenilgi ve 22 puanla 2. tura çıktı. Bu turda Efes Pilsen, 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2., Ülkerspor da 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla sonuncu olup maçlarını tamamladı.
15-20 NİSAN:
- İstanbul'daki 18. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 3 birincilik, 1 ikincilik ve 4 üçüncülük, bayanlarda da 7 birincilik, 6 ikincilik ve 4 üçüncülükle en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
- Yunanistan'ın Loutraki kentindeki Avrupa 82. Erkekler ve 16. Bayanlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 12 altın, 7 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak takım halinde bayanlarda 521 puanla şampiyonluğu, erkeklerde de 533 puanla, 553 puanlı Rusya ve 544 puanlı Bulgaristan'ın ardından 3.lüğü elde etti.
18-20 NİSAN:
- Erkeklerde Ankara, bayanlarda da Polonya-Gdansk'taki 14. Dünya Gençler Hentbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, erkeklerde 3 maçını da yitirerek sonuncu, bayanlarda ise 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olup elendi.
19-20 NİSAN:
- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 1. Azerbaycan Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Kupası Karate Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik, 1'er de ikincilik ve üçüncülük kazandı.
- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 41. Uluslararası Nikola Petrov Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 1'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 2 de ikincilik aldı.
- Ankara'daki 10. Uluslararası 23 Nisan Ümitler Judo Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 9'ar birincilik ve ikinciliğin yanısıra 7 üçüncülükle en başarılı ülke olurken, erkeklerde derece alamadı.
17-21 NİSAN:
- Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ndeki 17. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası Yarı Final Eleme Grubu'ndaki 4 maçını da kazanan milli takım, finallere yükseldi.
23 NİSAN:
- Futbolda 41. Türkiye Kupası'nı, Antalya'daki finalde Gençlerbirliği'ni 3-1 yenen Trabzonspor, 6. kez kazandı.
24 NİSAN:
- Basketbolda bu sezon ilk kez düzenlenen ULEB Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Sloven KRKA Novo Mesto'ya 90-78 ve 78-76'lık skorlarla üstünlük sağlayan İspanyol ekibi Pamesa Valencia aldı.
25-27 NİSAN:
- Basketbolda 18. Erkekler Türkiye Kupası'nı, Ankara'daki finalde Türk Telekomspor'u 79-63 yenen Ülkerspor ilk kez kazandı.
26-27 NİSAN:
- Voleybolda 9. Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Bolu'daki finalde Türk Telekomspor'u 3-0 yenen Eczacıbaşı, 5. kez kazandı. Üçüncülüğü ise Galatasaray'ı 3-1 yenen Beşiktaş elde etti.
- Basketbolda 29. Bayanlar Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, Rusya'nın Samara kentindeki finalde, İspanyol Caja Rural Las Palmas'ı 80-71 yenen Fransız Aix En Provence BB takımı kazanırken, Rus VBM SGAU Samara da Yunan Ano Liosia Basket'i 84-70 yenerek 3.lüğü aldı.
- Almanya'nın Bonn kentindeki uluslararası tekvando turnuvasında Türkiye, 4'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 3 de ikincilik kazanarak, takım halinde evsahibi Almanya'nın ardından 2.liği elde etti.
27 NİSAN:
- Profesyonel boksta ağır sıklet Avrupa Şampiyonluğu unvan maçında Sinan Şamil Sam, İngiliz Julius Francis'i 7. raundda nakavtla yenerek unvanını korudu. (Schwerin-Almanya)
28-30 NİSAN:
- Teniste Portekiz'in Estoril kentindeki Bayanlar Federasyon Kupası Avrupa-Afrika 2. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, grupta Norveç'i yenip, evsahibi Portekiz'e yenildi ve 2. olarak elendi.
29 NİSAN:
- Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu ASKİ Spor, 4 puanla ve puan kayıpsız 4. kez üstüste ve toplamda da 5. kez kazandı.
29 ve 30 NİSAN:
- (A) Milli Futbol Takımı, Teplice kentindeki özel maçta Çek Cumhuriyeti'ne 4-0 yenilirken, ümit milliler rakipleriyle Adapazarı'nda 1-1 berabere kaldı. (A)2 Milli Futbol Takımı da Ankara'daki özel maçta Almanya ile golsüz berabere kaldı.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:42 PM   #5 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR
1 MAYIS:
- Bingöl'de 6.4 büyüklüğünde deprem oldu; 176 kişi öldü, 521 kişi yaralandı.
- Kuzeyden Keşif Harekatı, İncirlik Üssü'nde düzenlenen törenle sona erdi.
- TRT Genel Müdürü adaylarından Mehmet Nuri Şahin'in BBP'li çıkması üzerine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''gerçeğe aykırı belge düzenledikleri'' gerekçesiyle Şahin ve BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.
2 MAYIS:
- Bingöl'de deprem yardımlarının dağıtımı sırasında olaylar çıktı. Bir polisin aracını vatandaşların üzerine sürmesinin ardından, Bingöl Emniyet Müdürü Osman Nuri Özdemir görevinden alındı.
3 MAYIS:
- İstanbul'da Miniatürk adıyla Türkiye'deki ve dünyadaki önemli yapıtların maketlerinin yer aldığı park, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
5 MAYIS:
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 3 ayı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı cezalar ile hapis cezalarının para cezalarına dönüştürülmesine ilişkin yasayı onayladı.
7 MAYIS:
- ''Neşter operasyonu'' soruşturması kapsamında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derviş Oral ile SSK eski Sağlık İşleri Daire Başkanı Ertan Rifat Telhan tutuklandı.
8 MAYIS:
- Anayasa Mahkemesi, CHP'nin, memurların emeklilik yaşının 65'ten 61'e indirilmesini öngören düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemini kabul etti. Yüksek mahkeme, Emekli Sandığı Kanunu'nda yapılan değişiklikle, memur maaşlarından yapılan emeklilik kesintisini yüzde 1 oranında artıran düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemini ise reddetti.
- Çevre ve Orman Bakanlığı'na Osman Pepe atandı. Kürşad Tüzmen ise Devlet Bakanlığı'na getirildi.
9 MAYIS:
- Kamu personelinin 1 Haziran'dan itibaren özel sağlık kurumlarına sevk edilebilmesine olanak sağlayan protokol, Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalandı.
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, F-16 savaş uçağı ile uçtu.
11 MAYIS:
- SP 1. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlığa Necmettin Erbakan seçildi.
13 MAYIS:
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Conrad Adenauer Vakfı Derneği ile arasındaki ilişki kapsamında yürütülen soruşturma sonucu, ANAP hakkında temelli kapatma davası açılmasına yer olmadığına karar verdi.
- Milli Eğitim Bakanlığı, fakir öğrencilerin özel okullara alımıyla ilgili esasları belirledi. Özel okullara alınacak öğrencilerin, 23 Ağustos'ta sınava girmeleri kararlaştırıldı.
17 MAYIS:
- Türk-İş, TBMM'de görüşülen yeni iş yasası tasarısını protesto amacıyla Tandoğan meydanında miting düzenledi.
- Başbakan Erdoğan, Kıbrıs Rum kesimi vatandaşlarının 22 Mayıs'tan itibaren Türkiye'ye vizesiz giriş yapabileceklerini açıkladı.
20 MAYIS:
- Ankara'da Kızılay'da sabah saatlerinde bir kafede terör örgütü DHKP/C üyesi Şengül Akkurt, üzerindeki bombayı patlattı. Akkurt, olay yerinde öldü.
- Yazar Orhan Pamuk, ''Benim Adım Kırmızı'' adlı romanıyla dünyanın en büyük edebiyat ödüllerinden ''İmpac-Dublin''e layık görüldü.
21 MAYIS:
- Ankara DGM'de, ''Neşter Operasyonu'' çerçevesinde 59 sanık hakkında 1 yıl 64 yıl 6 ay arasında değişen ağır hapis istemiyle dava açıldı.
22 MAYIS:
- Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimi vatandaşlarına vizesiz giriş hakkı tanımasının ardından, sağlık personelinden oluşan turist grubu İstanbul'a geldi.
25 MAYIS:
- Türkiye, Letonya'nın Başkenti Riga'da yapılan 48. Eurovison Şarkı Yarışması'nda Sertab Erener'in İngilizce olarak seslendirdiği Every Way That I Can adlı parçayla birinci oldu.
- Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak adlı filmi, 56. Cannes Film Festivali'nde Elephant filmiyle birlikte en iyi film seçildi.
En iyi erkek oyuncu ödülünü ise bir süre önce vefat eden Mehmet Emin Toprak ile aynı filmde rol alan Muzaffer Özdemir paylaştı.
26 MAYIS:
- Ukrayna Havayolları'na ait uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçaktaki 62 asker, 13 mürettebat öldü.
27 MAYIS:
- Anayasa Mahkemesi, şartla salıverilme yasasının tutuklama veya mahkumiyet kararı bulunup firarda olanların, yasanın yayımı tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurmaları halinde yasadan yararlanacaklarına ilişkin düzenlemeyi iptal etti.
- RTÜK, Mehmet Nuri Şahin'in TRT Genel Müdürlüğü adaylığının devamına ve durumun Başbakanlığa bildirilmesine karar verdi.
28 MAYIS:
- MGK toplantısında, kurula sunulan ''Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri ve Yeni Katılım Ortaklığı Belgesi'' hakkında genel bir değerlendirme yapıldı ve önümüzdeki dönemde AB ile gerçekleştirilecek çalışmalar üzerinde duruldu, Kıbrıs ve Irak'taki son gelişmeler değerlendirildi.
- Yasadışı DHKP/C örgütü elebaşılarından Ercan Kartal, Sabancı suikastı ve Kenan Evren'e suikast girişiminin de aralarında bulunduğu çeşitli eylemlerden sorumlu olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada, müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı.
29 MAYIS:
- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Küreselleşme ve Ulusal Güvenlik Sempozyumu''nda yaptığı konuşmada, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, AB karşıtı olamaz. Çünkü, AB, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk toplumuna gösterdiği çağdaşlaşma hedefinin, jeopolitik ve jeostratejik açıdan zorunluluğudur'' dedi.
- CHP, ''Ekonomik İstikrarı Sağlamak İçin Ek Vergiler Alınmasına İlişkin Yasa''nın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
30 MAYIS:
- Diyanet İşleri Başkanlığı'na, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu getirildi.


EKONOMİ
3 MAYIS:
- Hazine Müsteşarlığı'na İbrahim Halil Çanakçı atandı.
6 MAYIS:
- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'ye geldi.
7 MAYIS:
- Bulgaristan Telekomünikasyon Kurumu (BTK) ihalesinde, özelleştirme ajansı 2. sıradaki Koç Holding-Türk Telekom Konsorsiyumu'nu görüşmeye çağırdı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, BTC Projesi'nde son bir yılda çıkan vergilendirme ve atamalarla ilgili sorunların çözüldüğünü bildirdi.
10 MAYIS:
- EPDK, kendi adına sözleşme yapmadan daha önce aynı adreste ikamet eden müşteriler adına düzenlenen faturaları ödeyerek doğalgaz kullanan tüketicilere bu usulsüzlüklerin giderilmesi için 31 Aralık 2003 tarihine kadar süre tanıdı.
11 MAYIS:
- Başbakan Erdoğan, kişi başına milli gelirin 1500 doların altında olan illerde vergi, SSK primi muafiyeti ve arazi tahsisi yapacaklarını söyledi.
12 MAYIS:
- İstanbul serbest piyasasında dolar 1 milyon 500 bin liranın altına geriledi. Merkez Bankası döviz kurlarında gözlemlenen dalgalanmayı önlemeye yönelik döviz piyasasına ''alım'' yönünde doğrudan müdahale etti.
13 MAYIS:
- Aria ve Aycell'in birleştirilmesiyle ilgili bir ön anlaşma yapıldı.
14 MAYIS:
- ABD, ilk kez yeşil dışında renklerin de kullanıldığı 20 dolarlık banknot basarak halka tanıttı. THY, Çin'in Pekin ve Şanghay şehirlerine yaptığı uçak seferlerini 15 Haziran'a kadar durdurdu.
15 MAYIS:
- Savaştan sonra yağmalanan Bağdat ticaret müşavirliği yeniden açıldı. Maliye Bakanı Unakıtan, Vergi Barışı nedeniyle 3 milyon 475 bin başvuru yapıldığını ve başvuruların değerinin ise 7.9 katrilyon lirayı bulduğunu bildirdi.
19 MAYIS:
- Çeşitli işlemler karşılığında vatandaştan topladığı paralarla trilyonlarca liralık güce ulaşan 4 kamu vakfı, Maliye müfettişlerince incelemeye alındı.
20 MAYIS:
- TÜSİAD, Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesinin, Kopenhag siyasi kriterleri çerçevesinde, tümüyle yürürlükten kaldırılmasını önerdi.
21 MAYIS:
- IMF heyeti, 5. gözden geçirme görüşmelerine başladı. Merkez Bankası, döviz piyasasına ''alım'' yönünde müdahalede bulundu.
22 MAYIS:
- Hükümet, bazı mal ve hizmetlerdeki KDV oranlarında, indirime gitti. Buna göre, insan ve hayvan sağlığı için kullanılan kan ve kan komponentleri ile cenaze hizmetleri yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV'ye tabi oldu. İnsan gıdası olarak kullanılan mamalar ile anti serum ve aşılardaki KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü.
23 MAYIS:
- Adidas, Uzakdoğu'da ortaya çıkan Sars hastalığı nedeniyle Hong Kong'da üretmeyi planladığı siparişlerinden ilk büyük partiyi Türkiye'ye kaydırdı.
27 MAYIS:
- Tekel ürünlerinin fiyatlarına, tütün mamullerinde ortalama yüzde 9, alkollü içkilerde ise ortalama yüzde 10 oranında artış yapıldı.
28 MAYIS:
- Türk sanayiinin, Avrupa Havacılık Sanayiine entegrasyonu yönünde atılan en önemli adımı oluşturan geleceğin büyük nakliye uçağı A400m projesine ilişkin ilk sözleşme, Almanya'nın Bonn kentinde imzalandı.
29 MAYIS:
- Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatı yüzde 7.5 indirimle 288 bin liraya, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatı ise yüzde 8 oranında indirimle 261 bin 303 liraya düşürüldü.
30 MAYIS:
- Dolar serbest piyasada 1 miyon 420 bin liraya düştü. Sivil toplum örgütleri Merkez Bankası'nın dövize müdahale etmesini istedi.Bakan Babacan, hükümet olarak Merkez Bankası'nın bağımsız olarak alacağı faiz kararına herhangi bir müdahalede bulunmak istemediklerini bildirdi.

DIŞ
1 MAYIS:
- Başkan Bush, Irak'ta savaşın bittiğini açıkladı. Bush, ''Savaşı kazandık, terörle mücadele ise devam ediyor'' dedi.
7 MAYIS:
- Dünya Ticaret Örgütü, AB'ye, Amerikalı ihracatçılara vergi avantajı sağlamaktan vazgeçmedği için ABD'ye yılda 4 milyar dolarlık ticari yaptırım uygulama yetkisi verdi.
12 MAYIS:
- Riyad'da düzenlenen üç intihar saldırısında 35 kişi öldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı.
-Çeçenistan'ın kuzeybatısındaki Znamenskoye'de düzenlenen intihar eyleminde 60 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı. Saldırıyı Şamil Basayev üstlendi.
-ABD, Paul Bremer'ı Irak'a ''vali'' atadı.
16 MAYIS:
- Fas'ın Kazablanka kentinde yabancıların gittiği otel ve lokantalara saldırılar düzenlendi. Bilanço MAYIS: 45 ölü, 100 kadar yaralı.
21 MAYIS:
- Cezayir'de 6.8'lik deprem oldu. Başkent ve civarını vuran depremde 2280 kişi öldü, 10 bin kişi yaralandı.
22 MAYIS:
- BM Güvenlik Konseyi, 13 yıldır Irak'a uygulanan yaptırımları kaldırdı.
23 MAYIS:
- Nepalli dağcı, Everest'in doruğuna 12 saat 45 dakikada tırmanarak rekor kırdı.


SPOR
29 NİSAN-4 MAYIS:
- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki 30. Avrupa Erkekler Bahar Kupası Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, 6 galibiyet ve 1 yenilgi alırken, finalde Macaristan'a 3-2 yenilerek 2. oldu.
1-4 MAYIS:
- Letonya'nın başkenti Riga'daki Avrupa 46. Erkekler ve 10. Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Arif Kama ve 96 kiloda Fatih Çakıroğlu ile 2 gümüş, ayrıca 1 bronz madalya kazanarak, takım halinde 59 puan toplayan ve 3 altın ile 2 bronz madalya elde eden Rusya'nın ardından 41 puanla 2. oldu.
Türkiye, bayanlarda dereceye giremezken, takım klasmanında Almanya birinciliği elde etti.
- Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki 60. Avrupa 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Hollandalı, Belçikalı ve İtalyan sporcular ilk 3 sırada yer aldı.
2-4 MAYIS:
- Basketbolda 37. Avrupa Erkekler Şampiyonlar Kupası'nda şampiyonluğu, Yunanistan'ın Selanik kentindeki finalde, Yunan Aris BSA Selanik, Polonya'nın Prokom Trefl Sopot takımını 84-83 yenerek kazanırken, Letonya'nın BK Ventspils takımı da Sırp ekibi KK Hemofarm Vrsaç'ı 91-90 yenerek 3. oldu.
4 MAYIS:
- Hentbolda Erkekler Avrupa kupalarında şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi'nde Fransız Montpellier HB, İspanyol Portland San Antonio'ya 19-27 ve 31-19, EHF Kupası'nda İspanyol FC Barcelona, Rus Lukoil Dinamo Astrahan'a 35-23 ve 33-26, Kupa Galipleri Kupası'nda İspanyol ADC Ciudad Real, İsveçli Redbergslids IK'ya 33-27 ve 24-24, Çalenç Kupası'nda da Danimarkalı Skjern Handball, Yunan Filippos Verias'a 27-30 ve 35-25'lik skorlarla üstünlük sağlayarak kazandılar.
26-11 MAYIS:
- Finlandiya'daki 68. Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, finalde İsveç'i 3-2 yenen Kanada, 3. kez şampiyon, Çek Cumhuriyeti'ni 4-2 yenen Slovakya da 3. oldu.
7-11 MAYIS:
- Romanya'nın Baia Mare kentindeki Uluslararası Altın Kemer Boks Turnuvası'nda Türkiye, 64 kiloda Mustafa Karagöllü ile 1 birincilik, ayrıca 1 üçüncülük ve 2 de ikincilik kazandı.
9-11 MAYIS:
- Almanya'nın Bremen kentindeki 38. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar kumite 55 kiloda Gülderen Çelik ve artı 60 kiloda Yıldız Aras ile 2 altın, ayrıca 1'er de gümüş ve bronz madalyayla 5. olurken, en başarılı ülke ise 5 altın, 4 gümüş ve 1 bronz madalyayla İspanya'ydı.
- 23. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası 4. Eleme Grubu'nun İstanbul'daki 2. devre mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da yitirerek grup sonuncusu oldu ve elendi.
- Bursa'daki 6. Uluslararası Zafer Kupası Erkekler ve Bayanlar Yıldızlar Serbest ve Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkekler grekoromende 91, bayanlarda da 83 puanla 1., erkekler serbestte de İran'ın ardından 74 puanla 2. oldu.
- Basketbolda 46. Erkekler Avrupa Ligi'nde şampiyonluğu, İspanya'nın Barcelona kentindeki finalde, İtalyan UC Benetton Basket Treviso'yu 76-65 yenen İspanyol FC Barcelona ilk kez kazanırken, Ergin Ataman'ın çalıştırdığı İtalyan Montepaschi Siena da Rus USH CSKA Moskova'yı 79-78 yenerek 3.lüğü aldı.
11 MAYIS:
- Hentbolda Türkiye Kupası'nı, erkeklerde finalde Çankaya Belediyesi'ni 30-23 yenen lig şampiyonu ASKİ Spor, bayanlarda da finalde lig şampiyonu TMO'yu 27-17 yenen Üsküdar Belediyesi kazandı. (İzmir)
- Kosova'nın başkenti Priştine'deki 3. Uluslararası Barış ve Tolerans Yarı Maratonu'nda, bayanlarda Türk atleti Türkan Bozkurt 2. oldu.
14 MAYIS:
- Ümit Milli Futbol Takımı, Danimarka ile Aalborg kentinde yaptığı özel maçı, Semih'in attığı gollerle 2-0 kazandı.
11-17 MAYIS:
- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki 30. Avrupa Bayanlar Bahar Kupası Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, finalde evsahibi Çek Cumhuriyeti'ni 3-0 yenerek yenilgisiz şampiyon oldu.
- Macaristan'ın Pecs kentindeki 2. Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 48 kiloda Hülya Şahin ve 70 kiloda Nurcan Çarkçı ile 2 altın, ayrıca 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak takım halinde 21 puanla, 3'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla 27 puan toplayan Rusya'nın ardından 2.liği aldı.
16-18 MAYIS:
- Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki 6. Uluslararası Gençler Serbest ve Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde grekoromende 3'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 2 ikincilik ve 71 puan, serbestte de 6 birincilik, 5 ikincilik, 3 de üçüncülük ve 78 puanla birinciliği alırken, bayanlarda da 4'er ikincilik, üçüncülük ve 46 puanla Almanya'nın ardından 2.liği elde etti.
17-18 MAYIS:
- Almanya'nın Badorb kentindeki Uluslararası Hassenpokal Bedensel Engelliler Atıcılık Şampiyonası'nda Korhan Yamaç, birinci olarak turnuvanın en iyi sporcusu seçildi.
Yamaç ayrıca 25-27 Mayıs tarihleri arasında Hollanda'nın Apeldoorn kentindeki uluslararası müsabakalarda da 2 birincilik elde etti.
18 MAYIS:
- Rusya'nın Cheboksary kentindeki 5. Avrupa Yürüyüş Kupası'nda Türkiye, 1 adet 10.luk elde ederken, evsahibi Rusya, 6 birincilik, 4 ikincilik ve 3 de üçüncülükle en başarılı ülke oldu.
- Hentbolda bayanlar Avrupa kupalarında şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi'nde İspanyol El Osito Leliana Valencia'yı 27-30 ve 36-28'le geçen Sloven Krim ETA N.Roberts Ljubljana, EHF Kupası'nda Macar Dunaferr SE'yi 22-27 ve 27-20'yle geçen Danimarkalı Slagelse FH, Çalenç Kupası'nda Rumen HC Selmont Baia Mare'yi 24-16 ve 21-27 ile geçen Alman Borussia Dortmund, Kupa Galipleri'nde de Ukraynalı Spartak Kiev'i 27-30 ve 20-15'le geçen Fransız ESBF Besancon kazandı.
16-19 MAYIS:
- Almanya'nın Düsseldorf kentindeki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalyayla takım halinde 19. olurken, Rusya da 3'er altın ve gümüş madalyayla birinciliği aldı.
21 MAYIS:
- Futbolda 45. UEFA Kupası'nı, İspanya'nın Sevilla kentindeki finalde, İskoç Celtic Glasgow'u uzatmada 3-2 yenen Portekiz'in FC Porto takımı ilk kez kazandı.
19-25 MAYIS:
- Fransa'nın başkenti Paris'teki 47. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Çin Halk Cumhuriyeti, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 6 bronz madalya kazandı. Avusturya da 66 yıl aradan sonra ilk altın madalyasını aldı.
23-25 MAYIS:
- Erkeklerde Slovakya'nın Kösice, bayanlarda da İstanbul'daki 12. Dünya Gençler Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, bayanlarda 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2. olup finallere kalırken, erkeklerde ise 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olup elendi.
- Macaristan'ın Szombathely kentindeki 28. Uluslararası Bayanlar Savarina Kupası Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 5 puan ve averajla şampiyon oldu.
- Sırbistan-Karadağ'ın başkenti Belgrad'daki 50. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er altın ve bronz madalya (66 kilo Şeref Eroğlu ve 74 kilo Serkan Özden) kazanarak 36 puanla takım halinde 4. oldu. 1 gümüş madalya alan ve 50 puan toplayan Belarus birinciliği, 2'şer altın ve gümüş madalyası bulunan Rusya da 44 puanla ikinciliği aldı.
24-25 MAYIS:
- İzmir'deki Avrupa Büyük Bayanlar Vücut Geliştirme, Fitness, Body Fitness ve Erkekler Fitness Şampiyonası'nda 2'şer altın madalya alan Türkiye ve Litvanya, en başarılı ülkeler olarak dikkati çekti. Türkiye'ye altın madalyaları bayanlar vücut geliştirme 52 kiloda Aylin Akbal ve 57 kiloda Tülay Caner getirdi.
- Sırbistan-Karadağ'ın başkenti Belgrad'daki 18. Bayanlar Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (B) Grubu Atletizm Yarışmaları'nda ENKA Spor, 6 birincilik, 5 ikincilik, 4 üçüncülükle 122 puan topladı ve birinci olarak (A) Grubu'na yükseldi.
İspanya'nın Valencia kentindeki (A) Grubu yarışmalarında ise şampiyonlukları, erkeklerde ve bayanlarda Rus SC Luch Moskova aldı.
25 MAYIS:
- Türkiye Büyükler Badminton Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu, EGO Spor yenilgisiz kazandı.
19-28 MAYIS:
- İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'deki 11. Özel Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, 7'şer altın ve gümüşün yanısıra 6 da bronz madalya aldı.
21-28 MAYIS:
- İtalya'nın Sassai kentindeki Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 5 yenilgiyle 2. kategoriye düştü.
28 MAYIS:
- Futbolda 48. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, İngiltere'nin Manchester kentindeki finalde, 2 İtalyan takımından AC Milan, FC Juventus'u penaltılarla 3-2 yenerek 6. kez elde etti.
25-29 MAYIS:
- Macaristan'ın Slofok kentindeki Uluslararası Gençler Balaton Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2'şer birincilik ve ikinciliğin yanısıra 3 de üçüncülük alarak takım halinde 36 puanlı Romanya'nın ardından 34 puanla 2. oldu.
29 MAYIS:
- At yarışlarında 77. Gazi Kupası Koşusu'nu, Fikret Ceylan'ın ''Sufi'' isimli tayı, 2.28.32'lik derecesi ve jokeyi Bekir Gökçe ile kazandı.
25-30 MAYIS:
- Brezilya'daki Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası'nda erkeklerde Bursa Çınar Lisesi, 7 maçını da kazanarak ve finalde İspanyol temsilcisini 78-77 yenerek şampiyon olurken, bayanlarda İstanbul Özel Bilge Kağan Lisesi 6.lığı aldı.
28-31 MAYIS:
- İstanbul'daki Avrupa Kupası Senkronize Yüzme Yarışmaları'nda Rusya, 2'şer altın ve gümüş, Fransa da 1'er altın ve bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldu.
29-31 MAYIS:
- Ankara'daki 3. Uluslararası İsmet İraz Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 4 birincilik, 7 ikincilik, 10 da üçüncülük kazanarak, takım halinde genelde İspanya'nın ardından 2.liği, bayanlarda birinciliği, erkeklerde de 3.lüğü aldı.
31 MAYIS:
- 16. Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası Avrupa elemeleri play-off baraj mücadelesinde milli takım, Romanya'ya 2 maçta da farklı skorlarla yenilerek elendi.
- Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde KKTC Lefke Üniversitesi, bayanlarda da Çukurova Üniversitesi kazandı.
- Çim hokeyinde ilk kez düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda birincilikleri, erkeklerde Keçiören Belediyesi, bayanlarda da Ankara Karması aldı.
- 45. Birinci Süper Futbol Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu Beşiktaş, 85 puanla 10. kez kazanırken, Galatasaray 77 puanla 2., Gençlerbirliği de 66 puanla 3. oldu. Altay, Göztepe ve Kocaelispor lige veda etti, 24 gol atan Bursasporlu Okan Yılmaz da 2. kez gol krallığını elde etti.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:42 PM   #6 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

2 HAZİRAN:
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, İpekyolu-2003 General Amiral Semineri'nin açılışında, AB'nin KADEK'i terör örgütleri listesine almamasının uluslararası platformda terörizme karşı ortak anlayışın geldiği noktanın önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Orgeneral Özkök, bu durumun KADEK terör örgütünün bugüne kadar yaptığı terör eylemlerine destek anlamına geldiğini bildirdi. Orgeneral Özkök, Türkiye'nin Irak'ın yeniden yapılandırılmasına aktif olarak katılmak ve azami oranda katkıda bulunmak istediğini bildirdi.
3 HAZİRAN:
- Bakırköy'de bir üst geçidin altına konulan uzaktan kumandalı bomba, DGM cumhuriyet savcıları ve hakimlerini taşıyan servis minibüsü geçerken patlatıldı, 5 kişi yaralandı.
- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski dekanlarından Nusret Ekin vefat etti.
- Gazeteci Ercan Arıklı, geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.
5 HAZİRAN:
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, son depremler ile doğal afetlerde zarar görenlerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesine ilişkin düzenlemeler getiren yasayı onayladı.
6 HAZİRAN:
- Özgür Toplum Partisi kuruldu.
7 HAZİRAN:
- Erzincan-Sivas karayolunda bir yolcu otobüsü tünel girişindeki duvara çarptı, 27 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.
8 HAZİRAN:
- İstanbul Boğazı'nda tanker geçişlerini protesto için Türkiye Çevre Kozası İnisiyatifi'ne bağlı sivil toplum kuruluşlarınca eylem düzenlendi. Eylem sırasında Boğaz'daki transit gemi geçişleri durdu.
- Ankara-İstanbul hızlı tren projesi 1. etabının temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
10 HAZİRAN:
- Cumhurbaşkanı Sezer, Şenol Demiröz'ün TRT Genel Müdürlüğü'ne atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iade etti.
11 HAZİRAN:
- Adana'da ABD Konsolosluğu'na 2 adet el bombası atıldı. Bina bahçesine düşen bombalardan biri patladı, diğeri etkisiz hale getirildi. Olayda can kaybı olmadı, bombayı atan kişi yakalandı.
12 HAZİRAN:
- THK'ya ait yangın söndürme uçağı, İzmir'in Aliağa ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale sırasında düştü. Pilot şehit oldu.
- Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dönük sert eleştirilerde bulundu.
15 HAZİRAN:
- Televizyon ve radyolarda yayını durdurulan programların yerine RTÜK tarafından belirlenecek eğitim ve kültür konulu ''İkame Programları'nın reklamsız olarak yayınlanmasına Moviemax-2'de 178 dakika süreyle psikolojik destek adlı program serisinin yayınlanması ile başlandı.
17 HAZİRAN:
- Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyası Van'dan başlatıldı.
- Armatör Necdet Kalkavan, Levent'teki işyerinde silahla intihar etti.
- İstanbul'da Satanist cinayeti olarak bilinen olayda Şehriban Coşkun Fırat'ı öldüren üç kişi yeniden yargılanarak müebbet hapse mahkum oldu.
18 HAZİRAN:
- Başbakan Erdoğan, avukatı aracılığıyla, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde kendisine yönelik sert eleştirilerde bulunan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan hakkında suç duyurusunda bulundu.
- Prof. Dr. Akın İlkin, vefat etti.
19 HAZİRAN:
- Adalet Bakanlığı, Bursa'da düzenlenen mitingde Başbakan Erdoğan'a dönük sert eleştirilerde bulunan Genç Parti Genel Başkanı Uzan hakkında soruşturma yapılabilmesi için izin verdi. Soruşturma, ''Türklüğü, Cumhuriyeti, Büyük Millet Meclisi'ni, hükümetin manevi şahsiyetini, bakanlıkları, devletin askeri ve emniyet muhafaza kuvvetlerini ve adliyenin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif'' suçlaması çerçevesinde yürütülecek.
- CHP, Çevre ve Orman bakanlıklarının birleştirilmesi ve zorunlu tasarruf nemalarının ödenmesiyle ilgili kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
20 HAZİRAN:
- Kayseri'de bir yatılı kuran kursu binası çöktü. 10 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.
- Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Sinanpaşa Camii'nden çalınan ve İngiltere'de bulunan çiniler Türkiye'ye iade edildi. Konya Yusufağa Kütüphanesi'nden çalışan Muhyiddin El Arabiye'ye ait ''Kitab'ül Esfar''ın da iade edileceği bildirildi.
22 HAZİRAN:
- 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirildi.
25 HAZİRAN:
- İş ve İşçi Bulma Kurumu, Türkiye İş Kurumu olarak yeniden yapılandırıldı. Kanuna göre, özel istihdam büroları kurulabilecek.
26 HAZİRAN:
- Eski DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu ve 3 parti yöneticisi, 3 Kasım seçimi öncesi partiyi örgütlenmesini tamamlamış gibi göstererek resmi evrakta sahtecilik suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 11'er gün hapis cezasına mahkum edildi.
- Sedat Bucak, cürüm işlemek amacıyla çete kurmak suçundan beraat etti. ''Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak'' ve ''vahim nitelikte silah bulundurmak'' suçlamalarına ilişkin dava ise, Şartla Salıverilme ve Dava ve Cezaların Ertelenmesi Kanunu kapsamında ertelendi.
27 HAZİRAN:
- Yüce Önder Atatürk'ün emriyle açılan sınavı kazanarak yurtdışında eğitim gören Hacer Demoka, mirasını Milli Eğitim Vakfı'na bağışladı.


EKONOMİ
1 HAZİRAN:
- KÖY-TÜR'ün iflası mahkeme kararıyla bir yıl ertelendi.
2 HAZİRAN:
- İMKB Haziranın ilk iş gününü 11.579 puanla kapatırken, dolardaki düşüş devam etti.
3 HAZİRAN:
- Enflasyon, TEFE'de aylık bazda 1985 yılı Haziran ayından beri ilk defa -0.6 ile bu yılın Mayıs ayında eksiye düştü. Danıştay, HSBC'ye satılan Demirbank'ın TMSF'ye devrine ilişkin BDDK kararının iptali istemini reddetti.
4 HAZİRAN:
- Şirket kurarken karşılaşılan 19 bürokratik engel, 3'e indi. Bürokratik işlemlerin azaltılması ve işlemlerin kısaltılmasını düzenleyen tasarı, TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edildi. Merkez Bankası, 3 puanlık faiz indirimini yaptı. Hükümet Petkim'den sonra TÜPRAŞ'taki kamu hisselerinin de tamamını satma kararı verdi.
5 HAZİRAN:
- Yabancı yatırımın özendirilmesine ilişkin ''Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanun Tasarısı'' Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.
6 HAZİRAN:
- Ziraat Bankası tarafından gerçek ve tüzel kişilere, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaklarına kullandırılan takipteki ve ödeme planına bağlanmış tarımsal kredilerin ödenmesini yapılandıran tasarı yasalaştı. Petkim'in yüzde 88.86'lık hissesinin satışına dönük ihalede en yüksek teklifi, 605 milyon dolarla Standart Kimya verdi.
8 HAZİRAN:
- İstanbul-Ankara arısndaki mevcut demiryolunun rehabilite edilerek iki şehir arasındaki ulaşım süresinin 3 saat 10 dakikaya düşürecek hızlı tren projesinin birinci etap temeli Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.
9 HAZİRAN:
- Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Bulgaristan Bayındırlık Bakanı Valentin Tserafski ve Bulgaristan Enerji Bakanı Milko Kovacer arasında elektrik alımı ile ilgili görüşmeler tamamlanarak bir protokol imzalandı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, İş Kanunu'nu onayladı.
- Merkez Bankası, döviz kurlarına doğrudan alım yönünde müdahale etti.
- Rekabet Kurulu, Aria'nın başvurusu üzerine Turkcell'e 21.8 trilyon, Telsim'e de 8.5 trilyon lira para cezası verdi.
- ÖİB, TÜPRAŞ ile TEKEL'in bağlı ortaklıkları Alkollü İçkiler Sanayi ve Sigara San. İşletmeleri'nin özelleştirilmesi amacıyla ihale açtı.
10 HAZİRAN:
- Özelleştirme kapsamındaki SEKA'ya ait Balıkesir İşletmesi'nin satış sözleşmesi Albayrak A.Ş ile imzalandı. Hazine 2,5 yıl sonra bir yıldan uzun vadeli borçlanmalarındaki faiz oranını yüzde 50'nin altına indirdi.
12 HAZİRAN:
- Irak, ABD saldırısından sonra ilk kez petrol sattı.
- Enerji Bakanlığı, Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik'in imtiyaz sözleşmelerini fesh etti.
- Boğaz Tüp Geçit yapımı için Japon Finans kuruluşu JBIC'den beklenen ihale onayı geldi.
13 HAZİRAN:
- FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Cevat Aydın görevinden istifa etti.
14 HAZİRAN:
- 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girdi.
16 HAZİRAN:
- Enerji Bakanlığı'nca imtiyaz sözleşmesi iptal edilen ÇEAŞ ile ilgili şirket yetkililerinin ''tedbir'' talebine Adana 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, ''görevsizlik'' kararı verdi. ÖYK, SEKA'ya ait Akdeniz, Çaycuma ve Balıkesir İşletmeleri ile Sümer Holding'e ait Sakarya Traktör Sanayii İşletmesi ve Taksan'ın blok satışını onayladı.
17 HAZİRAN:
- Benzindeki dağıtım payı, litrede 9 centten 11 centte, motorinde ise 7 centten 9 cente yükseltildi. Bakanlar Kurulu'nun ÇEAŞ ve Kepez'e verdiği 70 yıllık imtiyazları yürürlükten kaldırma kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
22 HAZİRAN:
- BOTAŞ'ın Ceyhan-Yumurtalık tesislerinde TÜPRAŞ tarafından satın alınan ilk parti Irak petrolü Türk bandralı tankere yüklendi.
24 HAZİRAN:
- Kepez Elektrik'in kasaları açıldı.
25 HAZİRAN:
- Aycell ile Aria'nın birleşmesi ile ilgili prensip kararı, Bakanlar Kurulu'nda alındı.
- Bakanlar Kurulu, kan ürünlerinde KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdü.
26 HAZİRAN: - Anayasa Mahkemesi, nemaların her ay TÜFE'deki değişim ve ilave olarak yıllık yüzde 5 oranında değerlendirilmesini öngören hükmün yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti.
27 HAZİRAN:
- Rusya ile doğalgaz alımı konusunda mevcut sorunların giderilmesine ilişkin görüşmelere ara verildi.
30 HAZİRAN:
- Özelleştirme Yüksek Kurulu, PETKİM'in yüzde 88.86 oranındaki İdare hissesinin Standart Kimya A.Ş'ye satışını onayladı.
- Otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretleri, ortalama yüzde 25 oranında artırıldı.
- Türkiye ekonomisi, yılın ilk 3 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 oranında büyüdü.

DIŞ
1-2 HAZİRAN:
- G-8 ülkeleri, Evian'da yaptıkları toplantıda, terörle mücadele bayrağını yükseltmeyi kararlaştırdı.
1 HAZİRAN:
- Çin'de inşa edilen dünyanın en büyük barajı ''Üç Boğazlar'' su tutmaya başladı.
2 HAZİRAN:
- Avrupa Uzay Kurumu, Kazakistan'dan Mars'a uydu yolladı.
6 HAZİRAN:
- BM ve Kamboçya hükümeti, 1975-1979 arasında binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan eski Kızıl Kmer yetkililerini yargılamak üzere mahkeme kurulmasına ilişkin anlaşma imzaladı.
9 HAZİRAN:
- Kuzey Kore, nükleer silah üreteceğini ilk kez açıkladı.
12 HAZİRAN:
- NATO bünyesinde ''mukabele gücü'' oluşturulmasına ilişkin anlaşma sağlandı.
29 HAZİRAN:
- Dört Filistin örgütü geçici ateşkes ilan etti.
30 HAZİRAN:
- Pakistan'ın Karaçi kentinde Mayıs 2002'de bombalı saldırı düzenleyerek 14 kişinin ölümüne yol açan 3 dinci militan idam cezasına çarptırıldı.


SPOR
2-4 HAZİRAN:
- Yunanistan'ın Kilkis kentindeki uluslararası erkekler hentbol turnuvasında (A) Milli Takım, 3 maçını da yitirerek sonuncu oldu.
1-7 HAZİRAN:
- Meksika'nın Hermosillo kentindeki Dünya 29. Erkekler ve 9. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 1 altın, 6 gümüş ve 9 bronz, erkeklerde de 4 altın ve 1 bronz madalya kazandı.
6 ve 7 HAZİRAN:
- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 5. maçında, başkent Bratislava'da Slovakya'yı Nihat'ın golüyle 1-0 yendi. Ümit milliler de rakiplerine 1-0 üstünlük sağladı.
26 MAYIS-8 HAZİRAN:
- Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 102. Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Juan Carlos Ferrero, tek bayanlarda da Belçikalı Justine Henin-Hardenne ilk kez kazandı.
6-8 HAZİRAN:
- 6. Avrupa Yıldızlar Hentbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, bayanlarda Macaristan'ın Mohaç, erkeklerde de Almanya'nın Bernburg kentlerinde 1'er galibiyet ve 2'şer yenilgi 2'şer puanla 3. oldu ve elendi.
8 HAZİRAN:
- İstanbul'daki 58. Uluslararası Cezmi Or Atletizm Yarışmaları'nda Türkiye, erkeklerde 4 birincilik, 5 ikincilik ve 8 üçüncülük, bayanlarda da 3 birincilik, 7 ikincilik ve 6 üçüncülükle en başarılı ülke oldu.
10 ve 11 HAZİRAN:
- 12. Avrupa Futbol Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 6. maçında (A) Milli Takım, İstanbul'da Makedonya'yı Gökdeniz, Hakan Şükür ve Nihat'ın golleriyle 3-2 yendi. Ümit milliler de 3-0 galip geldi.
11 HAZİRAN:
- 37. Türkiye Basketbol Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu, final serisinde Ülkerspor'a 4-3 üstünlük sağlayan Efes Pilsen, 10. kez kazandı.
29 MAYIS-14 HAZİRAN:
- İstanbul'daki 4. Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası'nda Türk sporcular başarılı olamazlarken, erkeklerde Gürcü Zurab Azmaiparashvili, bayanlarda da İsveçli Pia Cramling, şampiyonluğu kazandı.
12-14 HAZİRAN:
- Fransa'daki Uluslararası Yıldızlar Saint Pres Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 7, bayanlarda 6 birincilik, ayrıca her 2 kategoride de 1'er ikincilik ve üçüncülük elde etti.
14 HAZİRAN:
- İstanbul'daki 8. Uluslararası Yılmaz Sazak Yaş Grupları Atletizm Yarışmaları'nda Türk sporcuları 5 Türkiye Rekoru kırdı.
11-15 HAZİRAN: - Letonya'nın Jurmala kentindeki Tenis Davis Kupası Avrupa-Afrika 3. Eleme Grubu müsabakalarında Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle 5. olup 3. Grup'ta kaldı.
14-15 HAZİRAN:
- Fransa'nın Ajaccio Corse kentindeki Avrupa Tekvando Poomse (Teknik) Şampiyonası'nda Türkiye, yıldız bayanlarda Selin Şengül ile 1 altın, ayrıca 4 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak takım halinde 4. oldu. İspanya ise 5 altın ve 2 bronz madalyayla birinciliği aldı.
11-16 HAZİRAN:
- Rusya'nın Nizhnyi Tagil kentindeki 1. Uluslararası Boris Yeltsin Bayanlar Voleybol Turnuvası'nda evsahibi Rusya şampiyonluğu kazanırken, Türkiye ise 1 galibiyet ve 4 yenilgiyle 7.liği elde etti.
16 HAZİRAN:
- ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA), 57. sezonunda şampiyonluğu, final serisinde New Jersey Nets'e 4-2'lik üstünlük sağlayan San Antonio Spurs, 2. kez kazanırken, bu takımdan Tim Duncan da 2. kez ''en değerli oyuncu'' seçildi.
20 HAZİRAN:
- Deplasmanlı Erkekler Sutopu Birinci Ligi'nde 2002-2003 sezonu şampiyonluğunu, final serisinde Heybeliada'ya 3-0 üstünlük sağlayan Galatasaray kazandı.
18-21 HAZİRAN: - Antalya'daki 16. Uluslararası Altın Ok ''Grand Prix'' Okçuluk Turnuvası'nda Türkiye, olimpik yay bayanlar takımda 1 üçüncülük elde ederken, en başarılı ülke ise 4 birincilik ve 1 üçüncülüğü bulunan Güney Kore oldu.
19-21 HAZİRAN:
- İstanbul'daki uluslararası ümit erkekler basketbol turnuvasında Rusya, 3 maçını da kazanarak birinci olurken, Türkiye ise 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2.liği elde etti.
20-21 HAZİRAN:
- Sırbistan-Karadağ'ın başkenti Belgrad'daki Balkan Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 66 kiloda Sezer Huysuz ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 6 da bronz madalya kazanarak takım halinde Yunanistan ile birlikte 3.lüğü paylaştı.
21 HAZİRAN:
- Profesyonel boksta dünya ağır sıklet şampiyonluğu unvan maçında İngiliz Lennox Lewis, Ukraynalı Vitaly Klitschko'yu 6. raundda nakavtla yenerek WBC ve IBO unvanlarını korudu.
- 6. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası elemeleri play-off baraj mücadelesinde Türkiye, İsviçre karşısında 25-26 ve 27-27'lik skorlarla elendi.
- Deplasmanlı Bayanlar Tenis Birinci Ligi'nde 2003 yılı şampiyonluğunu, İstanbul TED Kulübü kazanırken, ENKA Spor 2.liği, Ankara Tenis Kulübü de 3.lüğü aldı.
21-22 HAZİRAN:
- 12. Uluslararası İzmir Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Rusya, 5'er birincilik ve ikinciliğin yanısıra 3 üçüncülükle en başarılı ülke olurken, Türkiye ise Şükran Taşyuran ile 3 birincilik, ayrıca 3 üçüncülük ve 4 de ikincilik kazandı.
- İstanbul'daki Avrupa Uluslar Kupası 2. Lig (B) Grubu Atletizm Yarışmaları'nda Türkiye, toplam 5'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 4 de üçüncülük kazanarak, bayanlarda 203 puanla 2. olup 1. Lig'e yükseldi, erkeklerde ise 175.5 puanla 3. olarak 2. Lig'de kaldı.
- İtalya'nın Floransa kentindeki 18. Avrupa Kupası Atletizm Yarışmaları'nda, bayanlarda Rusya, 130 puanla ve 7. kez üstüste, erkeklerde de Fransa, 109 puanla ve ilk kez birinciliği elde etti.
27-28 HAZİRAN:
- İstanbul'daki 8. Dünya Liseler Atletizm Şampiyonası'nda, erkeklerde İzmir Çimentaş Lisesi, 600 puanla 7., bayanlarda da Ankara Yahya Kemal Beyatlı Lisesi, 544 puanla 8. oldu. Birincilikleri ise Alman Magdeburg SGM, bayanlarda 673, erkeklerde de 658 puanla aldı.
18-29 HAZİRAN:
- Fransa'daki 6. FIFA Konfederasyon Kupası'nda şampiyonluğu, başkent Paris'teki finalde Kamerun'u uzatmada 1-0 yenen evsahibi Fransa, 2. kez üstüste kazanırken, 3.lüğü ise Kolombiya'yı 2-1 yenen Türkiye elde etti. (A) Milli Takım, ilk kez katıldığı kupada grupta ABD'yi 2-1 yendi, Kamerun'a 1-0 yenildi, Brezilya ile 2-2 berabere kaldı ve 4 puan ve averajla 2. olup yarı finale çıktı. Türkiye, yarı finalde ise evsahibi Fransa'ya 3-2 yenildi.
22-29 HAZİRAN:
- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki 3. Dünya Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda Çetin Özdemir ile 1 gümüş madalya alırken Rusya, 4 altın ve 2 gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.
- İspanya'nın Malaga kentindeki Avrupa İşitme Engelliler Futbol Şampiyonası'nda Türkiye 9. olurken, Finalde İtalya'yı 2-0 yenen Almanya ise şampiyonluğu elde etti.
27-29 HAZİRAN:
- Uluslararası Ankara Bayanlar Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak birinciliği elde ederken, 2.liği Romanya, 3.lüğü de Sırbistan-Karadağ aldı.
- İstanbul'daki Uluslararası İspolo Gençler Sutopu Turnuvası'nda Rusya, 3 maçını da kazanarak şampiyon olurken, Türkiye ise 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2.liği elde etti.
- Edirne Sarayiçi'ndeki 642. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Şaban Yılmaz'ı yenen Kenan Şimşek ilk kez kazandı.
29 HAZİRAN:
- 10. Bayanlar Futbol Ligi'nde 2003 sezonu şampiyonluğunu, Bartın'daki finalde, Gazi Üniversitesi'ni 3-0 yenen Samsungücü kazandı, İskenderun Sanayispor da 3. oldu.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:43 PM   #7 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 TEMMUZ:
- Kamu sağlık kuruluşlarının ortak kullanımına yönelik ''Sağlık Bakanlığı SSK Ortak Sağlık Hizmetleri Protokolü'', Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu arasında imzalandı.
- Boğazlarda güvenli geçişi sağlamak üzere oluşturulan ve 45 milyon dolara mal olan ''Türk Boğazları Gemi Trafik ve Bilgi Yönetimi Sistemi'' hizmete girdi.
2 TEMMUZ:
Yönetmenliğini Ferzan Özpetek'in yaptığı ''Karşı Pencere'' adlı film, İtalya'daki Yabancı Basın Merkezi'nin ''Globo D'Oro'' adlı sinema ödüllerinden ''En İyi Film'' dahil 5'ini kazandı.
4 TEMMUZ:
- Süleymaniye'deki Türk Özel Timi Bürosu'nu basan 100 kadar ABD askeri, 3'ü subay, 8 astsubay olmak üzere 11 Türk askerini gözaltına alarak Kerkük'e götürdü. Olayın ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'i arayarak olayı protesto etti ve Türk askerlerinin serbest bırakılmasını istedi. Olay, Türkiye'de uzun süre tartışıldı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, olayın Türk ve ABD Silahlı Kuvvetleri arasında ''en büyük güven bunalımını'' yarattığını söyledi.
- RTÜK, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın Bursa'daki mitingde yaptığı konuşmasını naklen ve tekraren yayınlayan televizyon kanallarını birer ay süreyle kapattı.
- Yazar Tomris Uyar, vefat etti.
- Anıtkabir'in uygulama projelerinin çizimi ve uygulama kontrolörlüğünü yapan yüksek mimar, mühendis Prof. Dr. Ahmet Orhan Arda öldü.
5 TEMMUZ:
- Ankara İncesu'da bir benzinlikte otogaz dolumu sırasında patlama oldu. Çevreyi savaş alanına çeviren patlamada 100'ün üzerinde kişi yaralandı.
6 TEMMUZ:
- Süleymaniye'deki Türk Özel Timi Bürosu'nda ABD askerleri tarafından gözaltına alınan Türk askerleri serbest bırakıldı
- Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Çelik Gülersoy, vefat etti.
8 TEMMUZ:
- Tunceli Valisi Ali Cafer Akyüz'e Pülümür ilçesi yakınlarında silahlı saldırıda bulunuldu. Olayda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.
- Memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren öngören tasarı yasalaştı. Önceki yasa hakkında Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.
9 TEMMUZ:
Türk askerlerinin gözaltına alınmasına ilişkin Türk-ABD Komisyonu, Genelkurmay Başkanlığı'nda çalışmalarına başladı.
- ASELSAN'da modernize edilen Kara Şahin ve Süper Kobra helikopterleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.
- Üniversitelerarası Kurul'un olağanüstü toplantısından sonra yapılan açıklamada, ''Üniversitelerin kurumsal yapısı dışında bir Yükseköğretim Taslağı hazırlamanın akademik dünyanın bilinmeyen yerlere götürülmesi anlamına geleceği ve böyle bir durumun kabul edilemez olduğu'' bildirildi.
11 TEMMUZ:
- CHP, İş Yasası'nın 8 maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
14 TEMMUZ:
- Türk askerlerinin gözaltına alınmasına ilişkin Türk-ABD Komisyonu, çalışmalarını tamamladı.
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Susurluk davasında 6 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan İbrahim Şahin'in kalan cezasını Adli Tıp Kurumu'nun raporuyla saptanan sürekli hastalığı nedeniyle kaldırdı.
15 TEMMUZ:
- Türk askerlerinin gözaltına alınmasına ilişkin Türk-ABD Komisyonu'nun çalışmalarını tamamlamasının ardından yapılan açıklamada, her iki tarafın, müttefikler arasında vukuu bulan bu olayı ve Türk askerlerinin gözaltında maruz kaldıkları muameleyi üzüntüyle karşıladıkları belirtildi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'u Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçti.
16 TEMMUZ:
- Anayasa Mahkemesi, siyasi partilerin devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verilirken o yıl aldığı yardımın yarısından az olamayacağına ilişkin hükmü iptal etti.
17 TEMMUZ:
- Kızılay, ÖTV Kanunu ile röntgen filmi ve oyun kağıtlarından kesilen vergiden ayrılan payın kaldırılması üzerine, 22 bin fakir öğrenciye verdiği bursu durdurdu, 5 ayrı merkezdeki kamplarını kapattı.
- İçişleri Bakanlığı, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Yavuz Uzan ve İmar Bankası'nın eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu.
18 TEMMUZ:
- CHP, memurlara 61 yaşında emeklilik öngören yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
- Danıştay 8. Dairesi fakir öğrencilerin özel okullarda okutulmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı genel düzenleyici işleminin yürütmesini durdurdu.
- Cumhurbaşkanı Sezer, kaçakçılık suçları ile cezaların yanı sıra kaçakçılığı önleme, izleme, sorgulama ve yargılama usul ve esaslarını yeniden düzenleyen ''Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nu ile 6. Uyum Paketi'ni onayladı.
19 TEMMUZ:
- Kamu yönetimi reformu çalışmaları çerçevesinde kamu sektöründeki istihdamının rasyonalizasyonu amacıyla belirtilen atamalar dışındaki her türlü naklen ve açıktan personel atamaları durduruldu.
- Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmesi tartışma yaratan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, üyelikten çekildi.
20 TEMMUZ:
- BBP 5. Olağan Büyük Kurultayı'nda Muhsin Yazıcıoğlu yeniden Genel Başkan seçildi.
22 TEMMUZ:
, - Kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Ücretlerde ilk altı ay için 55 milyon lira seyyanen, ikinci altı ay için yüzde 9, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5 artış sağlandı.
23 TEMMUZ:
- Bakanlar Kurulu, Erzurum Kongresi'nin 84. yıldönümünde Erzurum'da toplandı. Toplantıda 7. Uyum Paketi imzalanarak TBMM'ye sevk edildi.
- Anayasa Mahkemesi, bu yıl için motorlu taşıtlardan bir defaya mahsus ek vergi alınmasına ilişkin hükmü iptal etti, yürürlüğünü durdurdu.
- Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde Başbakan Erdoğan'a dönük sert eleştirilerde bulunan Genç Parti Genel Başkanı Uzan hakkında ''hakaret'' ve ''hükümetin manevi şahsiyetini tahkir'' suçlamalarıyla iki ayrı dava açtı.
28 TEMMUZ:
- Cumhurbaşkanı Sezer, Su Ürünleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı. Kanun, AB'ye uyum çerçevesinde hapis cezalarını kaldırıyor, para cezalarını ağırlaştırıyor.
29 TEMMUZ:
- RTÜK, TRT Genel Müdürlüğü için adaylık sürecini yeniden başlattı.
- Başbakan Erdoğan, Bayrampaşa Parkı'nın açılışında attan düştü.
30 TEMMUZ:
- YÖK Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, YÖK yasa taslağının siyasi amaçlı olduğu savunuldu.
- CHP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, partisinden istifa etti.
- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Türkiye Adalet Akademisi'' kurulmasına ilişkin kanunu onayladı.
31 TEMMUZ:
- CHP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu, partisinden istifa etti.
- Cumhurbaşkanı Sezer, Turizmi Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onayladı. Kanun tarihi ve kültürel değerlerin yoğun olduğu yerler veya turizm potansiyeli yüksek yerlerin, Bakanlar Kurulu kararıyla ''kültür ve turizm gelişim bölgesi'' ilan edilebilmesini öngörüyor. Bu bölgelerdeki taşınmazların yerli ve yabancı yatırımcılara tahsisi kolaylaştırılıyor.EKONOMİ
2 TEMMUZ:
- Bakanlar Kurulu, akaryakıt ürünlerin ÖTV tutarlarını yeniden düzenledi.
3 TEMMUZ:
- Bankalardaki mevduata, bir yıllığına tam güvence getirildi. BDDK, İmar Bankası yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi nedeniyle oluşan yönetim zafiyetinin giderilmesi için yeni atamalar yaptı. Türk Ticaret Bankası Emeklilik Sandığı Vakfı SSK'ya devredildi. DİE, Bu yılın Haziran ayında bir önceki aya göre TEFE'nin yüzde 1.9 TÜFE'nin ise 0.2 oranında gerilediğini açıkladı. TÜFE'de sıfırın altı 1985'ten beri ilk kez görüldü. Yıllık enflasyon yüzde 30'un altına indi.
4 TEMMUZ:
- BDDK tarafından alınan kararla İmar Bankası, tasfiye edilmek üzere TMSF'ye devredildi. BDDK, İmar Bankası'nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme iznini kaldırdı. Banka'nın yönetim ve denetimi de TMSF'ye geçti.
5 TEMMUZ:
- BDDK, İmar Bankası'nın mallarına ve banka hesaplarına ihtiyati tedbir kararı aldırdı.
8 TEMMUZ:
- Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattında hafta sonunda bir sabotaj düzenlendi.
9 TEMMUZ:
- BDDK, İmar Bankası'nın resmi muhasebe kayıtlarına ulaşılamadığını bildirdi. BDDK, bankadaki mevduatların tamamının hesap sahiplerine ödeneceğini, off-shoreların paralarının ise ödenmeyeceğini bildirdi.
10 TEMMUZ:
- İsviçre'de dünyanın ilk hisse senedi müzesi kuruldu.
- ÇEAŞ hukuk müşavirliği ihtiyati tedbir kararına uymadıkları iddiasıyla EPDK üyeleri, TETAŞ yöneticileri ile Enerji Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.
12 TEMMUZ:
- Elektrik bedellerine uygulanan gecikme faizini yüzde 7'den yüzde 5'e indirildi.
15 TEMMUZ:
- İstanbul serbest piyasada dolar, 1 milyon 379 bin lira satış fiyatı ile geçen yılın Mayıs ayındaki düzeyine geriledi.
17 TEMMUZ:
- Merkez Bankası'nın günlük döviz alım ihalelerinde 40 milyon dolar olarak belirlenen tutar, 50 milyon dolara çıkarıldı.
19 TEMMUZ:
- Bulgaristan Telekomünikasyon Kurumu'nun yüzde 65'inin satışı ile ilgili özelleştirme ajansı ile Koç Holding-Türk Telekom konsorsiyumu arasında anlaşma imzalandı. Ardından Ekim ayında Bulgar Yüksek İdare Mahkemesi, satış ile ilgili hükümet kararını iptal etti
20 TEMMUZ:
- IMF ile 5. gözden geçirme için mutabakata varıldığı açıklandı.
21 TEMMUZ:
- İmarbank off-shore Ltd. Şti'nde hesabı bulunanlara ödemeler başladı.
22 TEMMUZ:
- Türk Telekom ve Milli Piyango'yu özelleştirme kapsamına alan yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
23 TEMMUZ:
- Anayasa Mahkemesi ek taşıt vergisini iptal etti. Mahkeme, Ek Emlak Vergisi maddesinin iptali istemini ise reddetti.
- Uzan Grubu, PETKİM için yeni bir teklif verdi. Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü'ne Banka'nın Güney Orta Avrupa Direktörü Andrew Vorkink atandı.
24 TEMMUZ:
- Uzanların mal varlığına tedbir konulmasına yapılan itiraz Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından reddedildi. Bağ-Kur'un yeniden yapılandırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
25 TEMMUZ:
- 5. Gözden Geçirmeye ilişkin niyet mektubu gönderildi.
26 TEMMUZ:
- BDDK, Adabank yönetimini değiştirdi.
28 TEMMUZ:
- Standart&Poor's Türkiye'nin kredi notunu B (-) eksiden B'ye yükseltti.
29 TEMMUZ:
- Cumhurbaşkanı Sezer, İcra ve İflas Kanunu'ndaki değişikliği onayladı. BDDK üyeliğine Yusuf Tuna atandı.
30 TEMMUZ:
- 20 yaşın üzerindeki araçlarını hurdaya çıkararak yeniden araç alanlara ÖTV indirimi getiren yasa tasarısı, TBMM'de kabul edildi. Enerji Bakanı Güler, Mavi Akım konusundaki tahkim sürecinin askıya alındığını açıkladı.
31 TEMMUZ:
- Beyan edilen ile tespit edilen tasarruf mevduatı arasındaki fark için yaptırım getirildi. New York Federal Bölge Mahkemesi yargıcı, Uzan ailesinin Motorolla firmasına 4.26 milyar dolar ödemesine karar verdi. Şişli Cumhuriyet Savcılığı İmar Bankası eski yöneticilerine soruşturma açtı.DIŞ
1 TEMMUZ:
- Avrupa Konseyi, Avrupa'da savaş zamanında bile idam cezasını kınayan protokolü kabul etti. Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan dışındaki 41 üye protokolü imzaladı.
13 TEMMUZ:
- Irak'ta geçici yönetim konseyi kuruldu. ABD'nin gözetimindeki konsey; güvenliği sağlamak, ekonomiyi canlandırmak ve geçiş dönemini hızlandırmakla görevlendirildi.
15 TEMMUZ:
- Kolombiya'da aşırı sağcı milisler, 2005 sonuna kadar silah bırakacaklarını ve ateşkes yapacaklarını açıkladılar.
17 TEMMUZ:
- İngiliz hükümetini, savaşı meşrulaştırabilmek için Irak'ın silahlanması konusundaki raporu şişirmekle suçlayan Savunma Bakanlığı'nın silahlanma uzmanı David Kelly gizemli şekilde intihar etti.
18 TEMMUZ:
- AB Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard d'Estaing, AB anayasası taslağını dönem başkanı İtalya'ya sundu.
22 TEMMUZ:
- Saddam Hüseyin'in oğulları Uday'la Kusay, Musul'da Amerikan askerlerince öldürüldü.
31 TEMMUZ:
- Lahey'deki uluslararası mahkeme, Milomir Stakiç adlı Bosnalı Sırp doktora en ağır cezayı verdi ve doktor, Bosna savaşında insanlık suçu işlemekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

SPOR
2 TEMMUZ:
- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2010 yılında düzenlenecek 21. Kış Olimpiyat Oyunları'na, Kanada'nın Vancouver kentinin evsahipliği yapmasını kararlaştırdı.
3 TEMMUZ:
- Dünyaca ünlü dağcı Uğur Uluocak, Kırgızistan'da geçirdiği bir dağ kazası sonucu yaşamını yitirdi.
30 HAZİRAN-4 TEMMUZ:
- İstanbul'daki Uluslararası Afif Kayalı Ümit Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Rusya, 4 galibiyet ve 8 puanla yenilgisiz şampiyon olurken Türkiye, 2 galibiyet, 2 yenilgi, 6 puan ve averajla 2.liği elde etti.
23 HAZİRAN-6 TEMMUZ:
- Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 117. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer ilk, tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, 2. kez üstüste kazandı.
5-6 TEMMUZ:
- İstanbul'daki 17. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, 5 birincilik, 7 ikincilik ve 8 üçüncülük kazanarak, takım halinde bayanlarda 49 puanla birinci, erkeklerde de 8 puanla 3. oldu.
6 TEMMUZ:
- İtalya'nın Trento kentindeki 2. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezken, evsahibi İtalya, 3 altın ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
6-12 TEMMUZ:
- Tayland'ın başkenti Bangkok'daki 12. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Rusya, 3'er altın ve gümüş madalyayla birinciliği, Küba da 3 altın, 1'er gümüş ve bronz madalyayla da ikinciliği elde etti.
8-12 TEMMUZ:
- Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyet ve 1 yenilgi alarak 2. sırada yer alırken, Sırbistan-Karadağ da 5 galibiyetle yenilgisiz olarak şampiyonluğu aldı.
8-13 TEMMUZ:
- Voleybolda 14. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde, İspanya'nın başkenti Madrid'deki finalde Brezilya, Sırbistan-Karadağ'ı 3-2 yenerek 3. kez şampiyon, İtalya da Çek Cumhuriyeti'ni 3-1 yenerek 3. oldu.
9-13 TEMMUZ:
- Kanada'nın Sherbrooke kentindeki 3. Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcular dereceye giremezlerken ABD, 6 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği aldı.
- Çek Cumhuriyeti'nin Svitavy kentindeki 3. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2 galibiyet, 2 yenilgi aldı ve 6 puanla 3. olarak elendi.
10-13 TEMMUZ:
- İtalya'nın Pavia kentindeki 6. Dünya Üniversiteler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 1 altın, 7 gümüş ve 3 bronz madalya kazanırken Çin Halk Cumhuriyeti, 26 altın ve 4 gümüş madalyayla şampiyonaya damgasını vurdu.
11-13 TEMMUZ:
- Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki 6. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 4 gümüş ve 1 bronz madalya kazanırken, takım birinciliğini 8 altın madalyası bulunan Rusya kazandı.
12-13 TEMMUZ:
- Yunanistan'ın Thiva kentindeki 58. Balkan Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 4 gümüş, 5 bronz madalya ve erkeklerde 87, bayanlarda da 58 puanla 6. oldu. Şampiyonada takım birinciliklerini ise erkeklerde 167 puanla Yunanistan, bayanlarda da 155 puanla Romanya elde etti.
18-19 TEMMUZ:
- İstanbul'daki 6. Uluslararası Akdeniz Kupası Bowling Müsabakaları'nda Türk sporcuları bireysel dalda dereceye giremezlerken, kupada İtalya, İspanya ve Türkiye ilk 3 sırayı aldı.
10-20 TEMMUZ:
- Yunanistan'ın Selanik kentindeki 7. Dünya Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 8. olurken, finalde Litvanya'yı 126-92 yenen Avustralya şampiyon, Hırvatistan'ı 73-64 yenen evsahibi Yunanistan da 3.lüğü elde etti.
12-20 TEMMUZ:
- Sırbistan-Karadağ'ın Novi Sad kentindeki 46. Avrupa Gençler ve Yıldızlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er gümüş ve bronz madalya kazanarak 5. oldu ve şimdiye kadarki en başarılı sonucu aldı.
15-20 TEMMUZ:
- İzmir'in Çeşme İlçesi'ndeki Dünya Laser 4.7 Sınıfı Yelken Şampiyonası'nda, erkeklerde Onur Derebaşı, bayanlarda da Ayda Ünver altın madalya kazandı. Türkiye şampiyonada ayrıca 1 gümüş ve 2 bronz madalya aldı.
- ABD'nin New York kentindeki 42. Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, ABD ve Güney Kore, 3'er altın, 2'şer gümüş ve 1'er bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular.
17-20 TEMMUZ:
- Polonya'nın Bydgosvcz kentindeki Avrupa Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 5 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 1 altın, erkekler çekiç atmada Eşref Apak ile 1 gümüş, bayanlar gülle atmada da Filiz Kadoğan ile de 1 bronz madalya kazandı ve klasmanda 12. oldu. Rusya ise 7'şer altın ve gümüşün yanısıra 6 bronz madalyayla birinciliği aldı.
19-20 TEMMUZ:
- İstanbul'daki 1. Uluslararası Boğaziçi Kuraş Turnuvası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüş ve 9 bronz madalya kazanarak takım halinde birinciliği aldı.
4-27 TEMMUZ:
- Uluslararası 90. Fransa Bisiklet Turu'nda ABD'li Lance Amstrong, 5. kez üstüste birinci olarak, tarihte bu başarıya ulaşan 2. pedal oldu.
12-27 TEMMUZ:
- ABD ve Meksika'daki 7. Kuzey ve Orta Amerika Futbol Şampiyonası'nda, finalde Brezilya'yı 1-0 yenen Meksika, 4. kez şampiyonluğu alırken, Kosta Rika'yı 3-2 yenen ABD de 3.lüğü elde etti.
13-27 TEMMUZ:
- İspanya'nın Barcelona kentindeki 10. Dünya Büyükler Yüzme-Atlama-Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, ABD, 12 altın, 13 gümüş ve 6 bronz madayla birinci, Rusya, 10 altın, 5 gümüş ve 6 bronz madalyayla 2. ve Avustralya da 8 altın, 12 gümüş ve 6 bronz madalyayla 3. oldu.
18-27 TEMMUZ:
- Nevşehir'deki 15. Avrupa Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Belarus'u 73-61 yenen Sırbistan-Karadağ ilk kez şampiyon, İspanya'yı 89-67 yenen Ukrayna da 3. oldu. Türkiye, 3 galibiyet ve 4 yenilgiyle 11.liği aldı.
- İspanya'nın başkenti Madrid'deki 17. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Sırbistan-Karadağ'a 83-68 yenilerek 2. olurken, Rusya da İspanya'yı 92-70 yenerek 3.lüğü elde etti.
23-27 TEMMUZ:
- Aksaray'daki Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyetle ve 8 puanla yenilgisiz olarak şampiyonluğu kazanırken, Sırbistan-Karadağ 2.liği, Romanya da 3.lüğü aldı.
24-27 TEMMUZ:
- Finlandiya'nın Tampere kentindeki 17. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Almanya, 10'ar altın ve gümüşün yanısıra 7 bronz madalyayla birinci oldu. Türkiye ise bayanlar 3 bin metrede Binnaz Uslu'nun kazandırdığı 1 gümüş madalyayla 22. sırada kaldı.
29 ve 31 TEMMUZ:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Romanya'ya Kırklareli'nde 2-0 ve Lüleburgaz'da da 3-2 yenildi.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:44 PM   #8 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 AĞUSTOS:
-Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi bahçesinde bulunan şüpheli paket, görevlilerce yandaki boş binanın bahçesine atıldıktan sonra patladı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı. Aynı yere bırakılan 2. şüpheli çanta, emniyet görevlilerince incelenirken patladı. Patlamada 16 polis yaralandı. Bomba imha uzmanlarının, özel giysi olmadan olaya müdahalesi eleştirilere neden oldu.
- YAŞ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına atandı. Şurada, durumları değerlendirilen personelden 18'i disiplinsizlikleri nedeniyle TSK'dan uzaklaştırıldı.
4 AĞUSTOS:
- CHP, Hazine'ye ait taşınmazların satışını öngören yasa ile doğrudan yabancı yatırımların özendirilmesine ilişkin yasanın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
5 AĞUSTOS:
- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ''Eve Dönüş Yasası''nı onayladı.
6 AĞUSTOS: - Sivillerin de atanması yolu açılan MGK Genel Sekreterliği'ne, Orgeneral Şükrü Sarıışık atandı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, 4962 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Kanun'u onayladı. Yasa, otomotiv sanayiini canlandırmak ve çevreyi kirleten eski araçların yerine yeni araçların alımını teşvik etmek amacıyla 20 yaşın üzerindeki araçlarını hurdaya çıkararak yeni araç alanlara ÖTV indirimi getiriyor.
7 AĞUSTOS:
- Kamuoyunda 7. AB Uyum Paketi olarak bilinen Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa, yürürlüğe girdi. Yasaya göre, TCK'nın 159. maddesinde tanımlanan devletin ve devlet görevlilerin manevi şahsiyetlerine ''tahkir ve tezyif'' suçlarına verilecek cezanın alt sınırı, bir yıldan 6 aya indirildi. ''Tahkir, tezyif ve sövme kastı bulunmaksızın, sadece eleştirmek maksadıyla yapılan düşünce açıklamaları'' ise cezayı gerektirmeyecek.
8 AĞUSTOS:
- ANAP Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan, partisinden istifa etti. Hakkari'den bağımsız milletvekili olarak seçildikten sonra ANAP'a geçen Zeydan'ın istifası, tek sandalye ile parlamentoda temsil edilen ANAP'ı meclis dışı bıraktı.
- Erzurum'un Aşkale ilçesindeki Kükürtlü Maden Ocağı'nda patlama meydana geldi. Göçük altında kalan 7 işçi öldü, 24 işçi yaralandı.
10 AĞUSTOS:
- Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile Reyyan Uzuner'in nikahı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından kıyıldı. Nikahta, Uzuner'in şahitliklerini Arnavutluk Başbakanı Fatos Nano, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş; Erdoğan'ın şahitliklerini ise TBMM Başkanı Bülent Arınç ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi yaptı.
- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, basın mensuplarına verdiği resepsiyonda, Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün YAŞ kararlarını şerh koyarak imzalamalarını değerlendirdi. Orgeneral Büyükanıt, ''(YAŞ kararları yargı denetimine açık olmadığı için muhalefet ediyorum) diyerek, Anayasa'nın bir hükmünü yok kabul etmeniz mümkün değildir'' dedi.
11 AĞUSTOS:
- CHP, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. CHP, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Kanun'un iptalini de istedi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, el konulan bankalarla ilgili yeni düzenlemeler içeren yasayı onayladı. Yasaya göre, beyan edilen tasarrufla, tespit edilen arasında fark olursa, bu fark oranında banka yöneticileri ile eş ve çocuklarının bütün hak ve alacakları dondurulacak. Bunların mal, kıymetli evrak, nakit ve diğer değerleri zapt edilecek.
12 AĞUSTOS:
- Cumhurbaşkanı Sezer'in başkanlığında, Irak'a asker gönderilmesi konusunun değerlendirildiği toplantı yapıldı. Zirveye, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ün yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül de katıldı.
13 AĞUSTOS:
- Cumhurbaşkanı Sezer, yoksul çocuklara özel okullarda eğitim verilmesini düzenleyen Milli Eğitim Temel Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u 1. maddesini iade etti.
- Aktör Kazım Kartal, İstanbul'da vefat etti.
14 AĞUSTOS:
- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Bazı Kanunlarda ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''u onayladı. Kanun ile özelleştirme hızlandırılıyor. Türk Telekom'un özelleştirilmesinde hisse senedi satışı yoluyla Hazine'ye gelir sağlanacak. Aycell, bir başka GSM şirketiyle birleşebilecek. Milli Piyango'nun şans oyunları faaliyetleri özelleştirilebilecek.
- ANAP'tan istifa eden Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan ile CHP'den istifa eden Batman Milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu, AK Parti'ye katıldı. Böylece, AK Parti, Anayasa'yı değiştirebilecek çoğunluk olan 367 milletvekiline ulaştı.
15 AĞUSTOS:
- Yoksul çocukların özel okullarda okutulmasına ilişkin düzenlemenin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından TBMM'ye geri gönderilmesinin ardından, 23 Ağustos'ta yapılacak sınav 7 Eylül'e ertelendi.
- Cumhurbaşkanı Sezer, orman niteliğini yitiren alanların satışına olanak sağlayan 4960 sayılı ''TC Anayasasının Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun'' ile kızılağaç ve kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını öngören yasayı iade etti.
- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Cem Uzan ile Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 119 kişi ve şirketin mal hak ve alacakları üzerindeki tasarruf yetkilerine ilişkin tedbir kararı aldı.
17 AĞUSTOS:
- İstanbul Şişli Başsavcılığı, İmar Bankası belgelerini BDDK'ya teslim etmedikleri gerekçesiyle Hakan Uzan, Kemal Uzan, Yavuz Uzan ve 9 yönetici hakkında gözaltı talimatı verdi.
18 AĞUSTOS:
- İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin işbirliğiyle hazırlanan ''İstanbul Deprem Master Planı'' tanıtıldı.
19 AĞUSTOS:
- Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı YÖK Yasa Taslağı'na ilişkin 60 devlet ve vakıf üniversitenin görüşlerini içeren ortak raporda, taslağın, ''yükseköğretimin sorunlarını çözmek yerine ağırlaştıracağı'' belirtildi.
- Üniversitelerarası Kurul, yükseköğretim konusunda toplumun ilgili kesimlerine açık ve gelen görüşleri değerlendirerek hazırlanan genel ilkeler doğrultusunda yeni bir yasa taslağı oluşturulmasını kararlaştırdı.
21 AĞUSTOS:
- İmar Bankası soruşturması kapsamında Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ifadelerinin alınması için, aralarında Kemal Uzan ve Yavuz Uzan'ın da bulunduğu 26 kişinin isimleri İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'ne iletildi.
22 AĞUSTOS:
- KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümet ile sürdürülen toplu görüşmenin kendileri açısından bir yararı olmadığı sonucuna vararak görüşmeden çekildiklerini bildirdi.
- Batman'ın Beşiri ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonda 7 terörist ölü ele geçirildi, 2 er şehit oldu.
23 AĞUSTOS:
- Başbakan Erdoğan, KESK'in memurlar için yapılan toplu görüşmelerden çekilmesinin ardından Ankara'ya yaptığı yürüyüşle ilgili olarak, ''Memur sendikası, ideolojik ve anti demokratik şekilde hak arıyor'' dedi.
25 AĞUSTOS:
- Orgeneral Tuncer Kılınç, MGK'daki devir-teslim töreninde, ''80 yıllık laik Türkiye Cumhuriyeti Atatürk milliyetçiliği anlayışında tek devlet, tek ulus, tek dil, tek bayrak ülküsünü daha da güçlendirerek devam ettirmesi gerekirken, halen hilafet ve şeriat arayışında olanlarımız var'' dedi.
26 AĞUSTOS:
- Amasya'nın Taşova ilçesinden kent merkezine gelin almaya gelen konvoydaki araçlar kaza yaptı; 20 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
27 AĞUSTOS:
- İlköğretim Kurumları Yönetmeliği değiştirildi. İlköğretimin 1, 2 ve 3. sınıflarında sınav yapılmayacak. Öğrenci, sergilediği olumsuz davranışları kabul edeceğine ilişkin sözleşme imzalayacak.
- Başbakan Erdoğan, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış'ın başkanlığındaki kurul alt komisyon üyelerini kabul ederek, YÖK Kanunu değişikliği konusunda görüştü. Erdoğan, YÖK Kanunu ile ilgili olarak Üniversitelerarası Kurul ile MEB'in oluşturacakları heyetle ortak çalışma yapacaklarını bildirdi.
- Irak'ta tedavisi mümkün olmayan 11 hasta, GATA'da tedavi ettirilmek üzere Türk Hava Kuvvetleri'ne ait ambulans uçakla Ankara'ya getirildi.
- Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki devir-teslim töreninde, Orgeneral Cumhur Asparuk, ''Milletler uzaydan dünyaya hakimiyetini kontrol ederken, maalesef biz Türk milleti olarak, yüz yıl geriye gidip bir kısır döngü içerisinde, mavi akım, imam hatip okulları, tesettürlüler, tarikatlarla uğraşmaktayız'' dedi.
- İmar Bankası'nın eski sahiplerinden Kemal ve Yavuz Uzan hakkında, Şişli Nöbetçi 2. Asliye Mahkemesi'nce ''zimmet ve nitelikli dolandırıcılık'' suçlamasıyla gıyabi tutuklama kararı verildi. Ayrıca, İmar Bankası'nın 3'ü kadın 9 eski yöneticisi de tutuklanarak Kartal ve Bakırköy cezaevlerine gönderildi.
28 AĞUSTOS:
- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki devir teslim töreninde, Oramiral Bülent Alpkaya, ''Bugün ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Cumhuriyetimizin laik ve demokratik yapısını tehdit eden iç ve dış kaynaklı bölücü ve köktendinci faaliyetler maalesef Cumhuriyet'in 80. yılında da varlıklarını devam ettirmektedirler'' dedi.
- RTÜK, TRT Genel Müdürlüğü için Şenol Demiröz, Mustafa Ruhi Şirin ve Sacettin Gürbüz'ü aday olarak belirledi.
30 AĞUSTOS:
- Hükümet ile memur sendikaları arasında 15 Ağustos'tan bu yana yürütülen toplu görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı.
- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda, ''ABD'nin düşüncesi bize Irak'ta bir sektör vermek, bu sektörün komutanı ve karargahı Türk olacak'' dedi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur da Kuran kursları ile ilgili soruya, ''Sadece kılıklarına, kıyafetlerine bakınız, ne yapmak istediklerini görürsünüz'' karşılığını verdi.
31 AĞUSTOS:
- Siyaset dünyasının ünlü organizatörü Erkal Zenger, yaşamını yitirdi.


EKONOMİ

1 AĞUSTOS:
- Mavi Akım'da gaz alımına başlandı.
2 AĞUSTOS:
- IMF, 5. Gözden Geçirme'yi onaylayarak, 476 milyon dolarlık krediyi, Türkiye'nin kullanımı için serbest bıraktı. Ayrıca, 2004 ve 2005 yıllarında yapılması gereken toplam 11 milyar dolarlık borç geri ödeme vadesininin bir yıl uzatıldığı bildirildi.
3 AĞUSTOS:
- Temmuz ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatları yüzde 0.5, tüketici fiyatları ise yüzde 0.4 oranında geriledi.
6 AĞUSTOS:
- ÖİB Petkim ihalesini, Standart Kimya A.Ş'nin şartları yerine getirmemesi nedeniyle iptal etti. Fitch, Türkiye'nin B (-) olan kredi notunda bir değişikliğe gitmez iken genel görünümünü olumsuzdan olumluya çevirdi.
7 AĞUSTOS:
BDDK İkinci Başkanlığı'na Ahmet Şirin atandı.
8 AĞUSTOS:
- Türkiye ile KKTC arasında Gümrük Birliği Çerçeve Anlaşması imzalandı. SSK ve Bağ-Kur'a prim borcu bulunan sigortalılara ödeme kolaylığı getirildi.
11 AĞUSTOS:
- Uzan Grubu'na bağlı 82 şirkette, mal varlığı tespiti amacıyla çalışma başlatıldı. 12 AĞUSTOS:
- İmar Bankası eski yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmada Uzan Grubu'na ait 80 şirkete konulan ihtiyati tedbir kararı, bu şirketlerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve zorunlu harcamalarını yapabilmeleri amacıyla ''kısmen'' kaldırıldı. El konulan bankalarla ilgili düzenlemeler getiren 'Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' Resmi Gazete'de yayınladı.
13 AĞUSTOS:
- Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattından petrol pompalanmaya yeniden başlandı.
14 AĞUSTOS:
- Motorola, Telsim'e karşı İsviçre'de görülen, Uzan ailesinin malvarlıklarının dondurulması ile ilgili bir davayı kaybetti.
- Konut Müsteşarlığı'na bağlı kuruluşlar TOKİ ile Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bağlandı. 15 AĞUSTOS:
- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Cem Uzan ile Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 119 kişi ve şirketin mal hak ve alacakları üzerindeki tasarruf yetkilerine ilişkin tedbir kararı aldı.
16 AĞUSTOS:
- Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattındaki petrol pompalama, çıkan yangın nedeniyle durduruldu.
17 AĞUSTOS:
- Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattında düzenlenen saldırıdan sonra, ilk saldırının düzenlendiği yerin birkaç kilometre ötesinde ikinci bir yangın çıktı.
18 AĞUSTOS:
- Cola Turka fabrikası açıldı.
19 AĞUSTOS:
- Merkez Bankası, bankaların Türk Lirası zorunlu karşılıklarına uygulanan faiz oranını 2 puan azaltarak yüzde 23'e düşürdü.
20 AĞUSTOS:
- Merkez Bankası, kredi mektuplu döviz tevdiat ve süper döviz hesaplarında uygulanan faiz oranlarında 0.25 ile 1 puan arasında indirime gitti.
21 AĞUSTOS:
- Ticaret ve Sanayi odaları, ticaret odaları, sanayi odaları, deniz ticaret odaları ve ticaret borsalarının organ seçimleri ile TOBB genel kurul delege seçimleri, bir yıl süreyle ertelendi.
25 AĞUSTOS:
- Bilgin Grubu bünyesindeki 7 şirket aleyhine kredi borcu nedeniyle ihtiyati haciz uygulandı.
26 AĞUSTOS:
- TMSF'ye devredilen İmar Bankası'nın eski yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturmada, Uzan Grubu'na bağlı oldukları yeni belirlenen 180 şirket hakkında daha ihtiyati tedbir konuldu. PETKİM yüzde 88.86'sına tekabül eden ÖİB hissesinin, ''blok satış'' yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla, yeniden ihaleye çıkıldı.
28 AĞUSTOS:
- Bakanlar Kurulu, akaryakıt ürünlerinin ÖTV tutarlarını yeniden düzenleyerek, 17 Haziran 2003 tarihinden geçerli olmak üzere, kurşunsuz benzinde 1 milyon 44 bin 500 lira, süper benzinde ise 1 milyon 60 bin lira olarak belirlendi.
29 AĞUSTOS:
- Antalya Asliye 4. Hukuk Mahkemesi, Enerji Bakanlığı tarafından imtiyaz sözleşmesi tek taraflı iptal edilen Kepez Elektrik T.A.Ş'nin, yediemine teslim edilen tüm evrak ve belgelerinin geri verilmesine karar verdi.

DIŞ

1 AĞUSTOS:
- Belçika'da, yabancı yöneticiler aleyhinde savaş suçu işlemekten dava açılabilmesine olanak veren yasa iptal edildi.
2 AĞUSTOS:
- Avrupa sıcaktan kavrulmaya başladı. Birçok Avrupa ülkesinde sıcaklar can aldı. Ağustos ayı içinde sadece Fransa'da yaklaşık 15 bin kişi sıcaklar yüzünden can verdi. Sıcaklar yüzünden birçok yerde orman yangını çıktı, binlerce dönüm orman yok oldu.
5 AĞUSTOS:
- Cakarta'da Amerikan oteline saldırıda, 12 kişi öldü, 150 kişi yaralandı. Saldırıdan, El Kaide'yle bağlantılı olduğu iddia edilen İslam Cemiyeti örgütü sorumlu tutuldu.
11 AĞUSTOS:
- Liberya Devlet Başkanı Charles Taylor iktidardan çekildi, Nijerya'ya sürgüne gitti. İç savaş, 18 Ağustos'ta imzalanan anlaşmayla sona erdi.
11 AĞUSTOS:
- NATO, Afganistan'daki uluslararası gücün komutasını devraldı. NATO, 1954'den bu yana Avrupa dışında ilk kez görev üstlendi.
14 AĞUSTOS:
Kuzey Amerika'da 50 milyon kişi arıza yüzünden 29 saat elektriksiz kaldı.
17 AĞUSTOS:
- İzlanda, 14 yıl aradan sonra balina avına yeniden başladı.
19 AĞUSTOS:
- Bağdat'taki BM binası önündeki patlamada, BM temsilcisi Sergio Vieira de Mello'nun aralarında bulunduğu 22 kişi öldü. Saldırının sorumluluğunu, Saddam yanlıları üstlendi.
19 Ağustos:
- Kudüs'ün batısında otobüs havaya uçtu. İntihar saldırısında 23 kişi can verdi. İsrail, misilleme için iki gün sonra Hamas'ın önde gelen isimlerinden İsmail Ebuşşanab'ı öldürdü. Ertesi gün, Hamas ve İslami Cihad ateşkese son verdiklerini bildirdi.
22 AĞUSTOS:
- Brezilya'da Alcantara uzay üssünde füze yerde infilak etti, hepsi sivil 21 kişi öldü.
28 AĞUSTOS:
- Kuzey Kore yönetimi, Pekin'deki görüşmeler sırasında atom denemesi yapma tehdidinde bulundu.
29 AĞUSTOS:
- Irak'ın Necef kentinde cuma namazı çıkışında meydana gelen patlamada, aralarında Şii lideri Ayetullah Bakır el Hekim'in de bulunduğu 83 kişi öldü.


SPOR

24 TEMMUZ-2 AĞUSTOS:
- İspanya'nın Las Palmas kentindeki Dünya Optimist Sınıfı Yelken Şampiyonası'nda Güneycan Kaptan, 15. olarak bugüne kadarki en iyi dereceye ulaştı.
26 TEMMUZ-2 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki Avrupa Gençler Sutopu Şampiyonası'nda, finalde Macaristan'ı 15-10 yenen Sırbistan-Karadağ şampiyon olurken, Hırvatistan da İspanya'yı 8-7 yenerek 3.lüğü elde etti. Türkiye ise 14. sırayı aldı.
28 TEMMUZ-2 AĞUSTOS:
- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki Avrupa Atıcılık Şampiyonası'nda büyük erkekler trapta 4. olan Oğuzhan Tüzün, Olimpiyat Oyunları vizesi aldı. Şampiyonada Türkiye, 2 bronz madalyayla 21. sırada kalırken, birinciliği ise 14 altın, 16 gümüş ve 7 bronz madalya kazanan Rusya elde etti.
21 TEMMUZ-3 AĞUSTOS:
- İtalya'daki 11. Dünya Bayanlar Bayanlar Grand Prix Voleybol Müsabakaları'nda, finalde Rusya'yı 3-0 yenen Çin Halk Cumhuriyeti ilk kez şampiyon, ABD de Hollanda'yı 3-0 yenerek 3. oldu.
28 TEMMUZ-3 AĞUSTOS:
- İngiltere'nin Birmingham kentindeki 13. Dünya Badminton Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 3'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
30 TEMMUZ-3 AĞUSTOS: - Almanya'nın Stuttgart kentindeki Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Rusya, 4 altın ve 2 bronz madalyayla birinciliği kazandı.
- Slovenya'nın Murska Sobotal kentindeki 7. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 4. olup elendi.
1-3 AĞUSTOS:
- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki 12. Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'nda, 63 kiloda İsmail Kosukoğlu altın madalya aldı.
2-3 AĞUSTOS:
- Romanya'nın Braşov kentindeki uluslararası grekoromen güreş turnuvasında Türkiye, 3 birincilik ve 1 üçüncülük kazanarak takım halinde 3.lüğü elde etti.
3 AĞUSTOS:
- Bursa'daki 2. Balkan Dağ Bisikleti Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 5 bronz madalya kazanıp 2. olurken, en başarılı ülke, 4 altın ve 1 gümüş madalya alan Yunanistan oldu.
5-7 AĞUSTOS:
- (A) Milli Basketbol Takımı, İtalya'nın Bormio kentinde katıldığı özel uluslararası turnuvada, 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. sırayı aldı.
5-8 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki 22. Dünya Ordulararası Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, serbestte 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 66 puan, grekoromende de 4 altın, 1 gümüş ve 57 puanla takım halinde her 2 kategoride de birinciliği elde etti.
1-9 AĞUSTOS:
- Litvanya'nın Kaunas kentindeki Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 48 kiloda Atacan Yalçınkaya ve 50 kiloda Çetin Özdemir ile 2 altın, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak takım halinde 4. olurken, Rusya da birinciliği aldı.
4-10 AĞUSTOS:
- Denizli'deki Dünya 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı'nda Macaristan, Ukrayna ve Hindistan, ilk 3 sırayı aldı, Türk sporcuları ise dereceye giremedi.
6-10 AĞUSTOS:
- Sırbistan-Karadağ'ın Kopaonik kentindeki 21. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet, 1 yenilgi ve 7 puanla 2. olarak yarı finallere kaldı.
8-10 AĞUSTOS:
- Romanya'nın Köstence kentindeki Uluslararası Tomis Costin Musat Trophy Bayanlar Voleybol Turnuvası'nda (A) Milli Takım, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla 3. oldu.
- İspanya'nın Sevilla kentindeki 4. Avrupa Yıldız Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Rusya, 6 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaştı.
9-10 AĞUSTOS:
- Bosna-Hersek'in Trebinje kentindeki Balkan Ümitler ve Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 2 altın, 11 gümüş ve 7 bronz madalya kazandı.
- Bulgaristan'ın Razgrad kentindeki Balkan Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 3 bronz madalya aldı.
10 AĞUSTOS:
- Türkiye Kulüplerarası 1. Atletizm Ligi'nde 2003 yılı şampiyonluklarını erkeklerde Fenerbahçe, bayanlarda da ENKA Spor kazandı.
- Atletizmde ''Golden League''in 4. ayağı olan 62. Uluslararası Berlin ISTAF Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 3.59.59'luk derecesiyle 2. kez üstüste birinciliği elde etti.
11-14 AĞUSTOS:
- Bulgaristan'ın Plevne kentindeki Balkan Trap-Skeet Atıcılık Şampiyonası'nda Türkiye, 10 altın, 5 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.
11-15 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki Uluslararası Bayanlar 80. Yıl Cumhuriyet Kupası Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 7 puanla 3. olurken Rusya ise 5 galibiyet ve 10 puanla yenilgisiz şampiyonluğa ulaştı.
15 AĞUSTOS:
- Atletizmde ''Golden League''in 5. ayağı olan 75. Uluslararası Zürih Weltklasse Yarışmaları'nda bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan birinci olurken, 3.55.61'lik dereceyle Türkiye Rekoru kırdı, ayrıca son 3 yılın en iyi ve tüm zamanların da en iyi 13. derecesini elde etti.
12-16 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki COMEN Akdeniz Ülkeleri Gençler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye, 5. ve son sırayı alırken, finalde İtalya'yı 8-6 yenen Yunanistan şampiyon, Fransa'yı 12-4 yenen ABD de 3. oldu.
- Sırbistan-Karadağ'ın başkenti Belgrad'daki Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 7 puanla 4.lüğü elde etti. Evsahibi Sırbistan-Karadağ ise 5 galibiyetle yenilgisiz ve 10 puanla şampiyonluğa ulaştı.
9-17 AĞUSTOS:
- İtalya'nın Napoli kentindeki 12. Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyet, 3 yenilgiyle 10. olurken, finalde Macaristan'ı 8-7 yenen Sırbistan-Karadağ şampiyonluğu, Yunanistan'ı 10-9 yenen İtalya da 3.lüğü aldı.
13-17 AĞUSTOS:
- Sırbistan-Karadağ'ın Kolasin kentindeki 21. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 9 puanla 2. olup yarı finallere kaldı.
19 ve 20 AĞUSTOS:
- (A) Milli Futbol Takımı, Ankara'daki özel maçta Moldova'yı Nihat ve Okan Yılmaz'ın golleriyle 2-0 yendi. Ümit milliler de 1-0 galip geldi.
19-23 AĞUSTOS:
- Almanya'nın Dortmund kentindeki Avrupa 13. Erkekler ve 10. Bayanlar Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 69 kiloda Ümmühan Uçan ile 3 altın, ayrıca 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak bayanlarda 447 puanla, takım halinde 522 puanlı Rusya'nın ardından 2., madalya kazanılamayan erkeklerde ise 246 puanla 15. oldu. Erkeklerde de Rusya, 530 puanla birinciliği aldı.
17-24 AĞUSTOS:
- ABD'nin Anaheim kentindeki 37. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, evsahibi ABD, 5 altın ve 2 gümüş, Çin Halk Cumhuriyeti de 5 altının yanısıra 1'er de gümüş ve bronz madalya elde etti.
20-24 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki ''Efes Pilsen World Cup 2'' uluslararası basketbol turnuvasında (A) Milli Takım, finalde İtalya'ya 76-64 yenilerek 2. oldu.
21-24 AĞUSTOS:
- Moldova'nın başkenti Kişinev'deki Balkan 15 Yaşaltı Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, çift bayanlarda 1 altın, ayrıca 3 bronz madalya kazandı.
22-24 AĞUSTOS:
- Sutopunda ABD'nin New York kentindeki 2. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde şampiyonluğu, finalde İtalya'yı 13-8 yenen Macaristan kazanırken, evsahibi ABD de Sırbistan-Karadağ'ı 12-9 yenerek 3.lüğü elde etti.
23-24 AĞUSTOS:
- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Avrupa Ümitler Judo Şampiyonası'nda evsahibi Azerbaycan takım birinciliğini kazanırken, Türkiye, bayanlar 44 kiloda Burcu Gököz ile 1 altın madalya alarak takım halinde bayanlarda 5., genelde ise 10. sırayı aldı.
13 ve 27 AĞUSTOS:
- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Galatasaray, Bulgar rakibi CSKA Sofya'yı 2 maçta da 3-0 yenerek ligde oynama hakkını elde etti.
29 AĞUSTOS:
- Futbolda 29. Avrupa Süper Kupası'nı, Portekiz'in FC Porto takımını 1-0 yenen İtalya'nın AC Milan takımı 4. kez kazandı.
13-30 AĞUSTOS:
- Finlandiya'daki 10. Dünya (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda, finalde İspanya'yı 1-0 yenen Brezilya, 3. kez şampiyon, Kolombiya'yı penaltılarla 5-4 yenen Arjantin de 3. oldu.
27-30 AĞUSTOS:
- Yunanistan'ın Selanik kentindeki 9. Avrupa Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, yıldız bayanlarda Begül Löklüoğlu ile 1 altın, ayrıca 3 bronz madalya kazandı.
21-31 AĞUSTOS:
- Güney Kore'nin Daegu kentindeki 22. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, tekvando erkekler 54 kiloda Abdülkadir Dolaş ve 58 kiloda Kıvanç Dinçsalman ile 2 gümüş madalya alırken, Çin Halk Cumhuriyeti, 41 altın, 27 gümüş ve 13 bronz madalyayla ülke klasmanında ilk sırada yer aldı.
23-31 AĞUSTOS:
- Fransa'nın başkenti Paris'teki 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 2. olarak gümüş madalya kazandı, bayanlar 5 bin metrede ise Elvan Abeylegesse 5. oldu. Türkiye, 1 gümüş madalyayla 30. sırada yer alırken ABD, 10 altın, 8 gümüş ve 2 bronz madalyayla ülke klasmanında birinciliği elde etti.
- Polonya'nın başkenti Varşova'daki 18. Avrupa Gençler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 51 kiloda Yakup Kılıç ile 1 gümüş, ayrıca 3 bronz madalya kazanarak takım halinde 6. sırayı aldı.
24-31 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki 10. Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda bayanlarda Çin Halk Cumhuriyeti, 2 altın, 3 gümüş madalya ve 55 puan, grekoromende Türkiye, 2 altın (55 kilo Şeref Tüfenk ve 120 kilo Yavuz Güvendi), 2 bronz madalya ve 52 puanla, serbestte de Rusya, 3 altının yanısıra 1'er gümüş ve bronz, 57 puanla takım birinciliklerini elde etti. Türkiye, serbestte ise 1 altın (55 kilo Ersin Çetin), 1 bronz madalya ve 35 puanla 4. sırada kaldı.
- İtalya'nın Milano kentindeki 27. Dünya Büyükler Kürek Şampiyonası'nda Almanya, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 7 de bronz madalya kazanarak birinciliği elde etti.
27-31 AĞUSTOS:
- Alanya'daki Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası finalleri sonunda şampiyonlukları, erkeklerde Avusturyalı, bayanlarda da Alman ekipleri kazandı.
29-31 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki 11. Balkan Gençler ve Yıldızlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda Romanya, 8 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalyayla birinci, Sırbistan-Karadağ, 3 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalyayla 2. ve Türkiye de 3'er altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla 3. oldu.
- İstanbul'daki 30. Balkan Engel Atlama Binicilik Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
- Hollanda'nın Rotterdam kentindeki FIS Tekerlekli Kayak Dünya Kupası Yarışmaları'nda Türkiye, ilk kez 3 bronz madalya kazandı.
30-31 AĞUSTOS:
- İstanbul'daki Balkan 6. Büyükler ve 2. Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, büyüklerde 10 altın, 2 gümüş ve 3 bronz, gençlerde de 12 altın, 7 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak takım halinde her 2 kategoride de birinciliği aldı.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:44 PM   #9 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

1 EYLÜL:
- Memur sendikaları ile yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılamaması üzerine KESK ve Kamu-Sen Uzlaştırma Kurulu'na başvurdu.
- Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite sınavını kazanan, ancak liseden tek ders nedeniyle mezun olamayanlara bir sınav hakkı tanıdı.
- Farklı yönetim anlayışı ile dikkatleri çeken Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, Ankara'ya 30 kilometre kala trafik kazası geçirdi.
- Eski Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, vefat etti.
3 EYLÜL:
- Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okullarda yoksul öğrencilerin ücretsiz okutulması amacıyla 7 Eylül'de yapacağı sınavın yürütmesini durdu.
4 EYLÜL:
- Bakanlar Kurulu, Sivas Kongresi'nin yıldönümünde Sivas'ta toplandı. 5 EYLÜL:
- Uzlaştırma Kurulu, memur maaşlarına 2004 yılı için birinci altı ay yüzde 10, ikinci altı ay yüzde 8 zam yapılmasını benimsedi. 2003 yılı kayıpları için ise 200 milyon lira ödeme öngörüldü. Bu rakamlar hükümet tarafından kabul edilmedi.
8 EYLÜL:
- Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, vefat etti.
9 EYLÜL:
- AK Parti İstanbul milletvekili Emin Şirin partisinden istifa etti. Ak Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 367'ye indi.
10 EYLÜL:
- Samsun'dan İstanbul'a hareket eden bir yolcu otobüsü Necdet Tabak adlı kişi tarafından kaçırıldı. İki kişiyi rehin alan Tabak, Jandarma Timleri tarafından 8.5 saat sonra etkisiz hale getirildi.
11 EYLÜL:
- İstanbul'da Emre Şen adlı trafik polisi, tartıştığı iki meslektaşını tabancayla vurdu. Şen, cinayeti telsizden, ''Beni rüşvet işine, eroin işine bulaştırdılar. Gelin beni alın'' diye anons etti.
12 EYLÜL:
- Bankekspres davasında, Korkmaz Yiğit beraat etti.
- İmarbank soruşturması çerçevesinde aranan Bahattin Uzan tutuklandı.
14 EYLÜL:
- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ın YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ile görüşmesi tartışmalara neden oldu. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Orgeneral Yalman'ın Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde görüşmede bulunduğu bildirdi.
15 EYLÜL:
- İlköğretim okulu ve liselerde yeni öğretim yılı başladı. Yeni öğretim yılında ilköğretim okullarında ilk kez ücretsiz ders kitabı dağıtımı yapıldı.
19 EYLÜL:
- İzmir'in Torbalı ilçesinde 7 yıl önce Kızılay Kan Merkezi'nden alınan kandan HIV virüsü bulaşan Y.O ilkokula kayıt yaptırınca, diğer öğrencilerin velileri çocuklarını okula göndermek istemediler. Sorun, yetkililerin araya girmesiyle aşıldı.
- MGK toplantısında, ulusal çıkarların ve güvenliğin etkinlikle korunması temel hedefini gözeten Türkiye'nin Irak'ın en kısa sürede ulusal birlik ve bütünlük içinde esenliğe kavuşması, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması yönünde yakın komşusuna verebileceği destek tüm boyutlarıyla ele alındı.
21 EYLÜL:
- YTP 1. Olağan Kongresi toplandı. Genel Başkanlığa İsmail Cem yeniden seçildi.
23 EYLÜL:
- Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın makamımın arkasındaki dinlenme-çalışma odasında 2 dinleme cihazı bulundu. Cihazların faal olmadığı belirlendi.
24 EYLÜL: - Başbakan Erdoğan, Kastamonu'da, ''Bu ülkenin şu andaki hükümetini en çirkin şekilde, edebe sığmayacak şekilde eleştirmek yetkisini kendinde bulan rektörler var bu ülkede. Ama bizim edebimiz, onlara aynı dille cevap vermeyi engelliyor'' dedi. Başbakan'ın sözleri rektörlerin tepkisine neden oldu.
26 EYLÜL:
- İmar Bankası soruşturması kapsamında Kemal Uzan ve Yavuz Uzan hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.
- Özgür Toplum Partisi 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Ahmet Turan Demir Genel Başkan seçildi.
- Tiyatro Sanatçısı Kerim Afşar, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti.
27 EYLÜL:
- TÜBİTAK-BİLTEN tarafından teknoloji transferi yöntemiyle üretilen Türkiye'nin ilk mini gözlem uydusu BİLSAT, Rusya'dan uzaya gönderildi.
29 EYLÜL:
- Yargıtay 6. ceza Dairesi 4 DEHAP'lı yöneticinin 'resmi belgede sahtecilikten aldığı 1 yıl 11 ay 11'er günlük cezasını onayladı. Böylece DEHAP'ın aldığı oyların geçersiz sayılması gündeme geldi. YSK Başkanı Tufan Algan, ''Kararı en kısa zamanda açıklayacağız'' diye konuştu.
- Yemek konusundaki uzmanlığıyla tanınan Gazeteci-Yazar Tuğrul Şavkay, vefat etti.
30 EYLÜL:
- DEHAP eski yöneticilerinin resmi evrakta sahtecilik suçundan mahkum olmalarının ardından DYP, İP, Genç Parti, SP, DP, MHP ve LDP 3 Kasım seçimlerinin iptali için YSK'ya başvurdular.
- İmar Bankası soruşturması kapsamında Hakan Uzan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.


EKONOMİ
3 EYLÜL:
- Ağustos ayında TEFE yüzde 0.2 gerilerken, TÜFE ise yüzde 0.2 oranında arttı. Dünya Bankası raporunda Türkiye, 2002 yılı rakamlarıyla kişi başına düşen 2 bin 626 dolarlık ulusal gelirle, orta-alt gelir grubu ülkeler arasında gösterildi.
6 EYLÜL:
- ABD Hazina Bakanlığı, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesinin 8.5 milyar dolarlık kredi için önkoşul olmadığını vurguladı.
9 EYLÜL:
- Bush yönetiminin, Türkiye'ye 8.5 milyar dolar kredi sağlamaya hazır olduğu bildirildi. Maliye Bakanı Unakıtan 2004 sonu itibariyle liradan 6 sıfır atılması için Merkez Bankası ile birlikte hazırlık başlatıldığını açıkladı.
10 EYLÜL:
- Merkez Bankası, döviz piyasasında gözlemlenen aşırı oynaklığı engellemek amacıyla,döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahele etti.
11 EYLÜL:
- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 6 sıfır atılmış paranının en erken 2005'te tedavüle gireceğini söyledi. Hükümetle memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerde uzlaşmazlık zaptı imzalandı.
12 EYLÜL:
- Rusya'dan alınan doğalgazın fiyatlandırması konusunda Botaş ile Gazprom arasında devam eden görüşmelere ara verildi.
- Koç Yönetim Kurulu üyesi Sevgi gönül, yakalandığı kanser hastalığı sonucunda 65 yaşında öldü.
- Hazinenin 91 gün vadeli TL cinsinden iskontolu referans ihalesinde bileşik faizin yüzde 30.75 düzeyinde gerçekleşmesiyle Hazine tarihinin en düşük faizini gördü.
16 EYLÜL:
- Türk Hava Yolları (THY), yılın 6 aylık dönemi için 12 trilyon 353 milyar 810 milyon lira zarar açıkladı.
17 EYLÜL:
- Türk Telekom Genel Kurulu, Aycell ile Aria'nın birleştirilerek yeni bir şirket kurulması konusunda Türk Telekom'a yetki verdi.
- ÖYK, SEKA'ya ait Aksu İşletmesi'nin, Milda Ltd. Şti'ne 3 milyon 500 bin dolara satışını onayladı.
18 EYLÜL:
- Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranlarında 3'er puanlık indirime gitti.
20 EYLÜL:
- ATO Başkanı Sinan Aygün, ek motorlu taşıtlar vergisinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara 4. Vergi Mahkemesi'ne açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.
22 EYLÜL:
- ABD'den Türkiye'ye 8.5 milyar dolarlık kredi sağlanmasına dönük finansman anlaşması Dubai'de imzalandı.
23 EYLÜL:
- Koç Holding ve Sabancı Holding, Türk Telekom ve Milli Piyango'nun özelleştirmelerinde güçbirliği yaparak birlikte hareket etme kararı aldı.
25 EYLÜL:
- Merkez Bankası'nın döviz piyasasına doğrudan alım yönünde yaptığı müdahale sonrası serbest piyasada doların satış fiyatı 1 milyon 1368 bin liraya yükseldi.
- Fitch, Türkiye'nin finansman kabiliyetinin artması nedeniyle, daha önce B- (B eksi) olan uzun vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu B'ye yükseltti.
- IMF heyeti, 6. gözden geçirme çalışmalarına başladı.
28 EYLÜL:
- Maliye Bakanlığı, ihracattaki katma değer vergisi iadelerindeki rekor artış üzerine, firmalar nezdinde inceleme başlattı.
29 EYLÜL:
- Serbest piyasada döviz satış fiyatları ABD dolarında 1 milyon 400 bin lira, Euro'da ise 1 milyon 600 bin liranın üzerine çıktı.

DIŞ

3 EYLÜL:
- Irak'taki geçici yönetim konseyi ant içerek göreve başladı.
- Polonya, Irak'taki beş bölgenin sorumluluğunu üstlendi.
6 EYLÜL:
- Filistin Başbakanı Mahmut Abbas, Yaser Arafat'la anlaşmazlık yüzünden istifa etti. Ahmet Kurey, dört gün sonra yeni hükümeti kurmayı kabul etti.
9 EYLÜL:
- Boston piskoposluğu, sübyancı din adamlarının kurbanlarına 85 milyon dolar tazminat ödemek için anlaşma imzaladı. Anlaşmayla, 500'den fazla dava düştü.
10 EYLÜL:
- Bali'de 2002 ekiminde 202 kişinin ölümüne yol açan kanlı saldırının beyni olmakla suçlanan İmam Samudra, Endonezya'da idama mahkum edildi.
10 EYLÜL:
- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Stockholm'da bıçaklandı, ertesi sabah hastanede öldü.
11 EYLÜL:
- İsrail, Arafat'tan kurtulmayı ''ilke'' olarak kabul etti.
12 EYLÜL:
- BM, 1992'den beri Libya'ya uygulanan yaptırımları kaldırdı.
17 EYLÜL:
- New York borsası başkanı Dick Grasso, 140 milyon dolarlık maaşının yarattığı skandal üzerine istifa etti.


SPOR

2-4 EYLÜL:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Mısır'ı Nevşehir ve Kırşehir'de aynı sonuçla 1-0 yendi.
5 EYLÜL:
- Atletizmde ''Golden League''in 6. ve son ayağı olan Memorial Van Damme Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 3.55.33 ile sezonun dünyadaki en iyi derecesini yaparak birinci oldu.
3-6 EYLÜL:
- Yunanistan'ın Lehovo kentindeki Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet, 2 yenilgi 6 puan ve averajla 5. oldu.
5-6 EYLÜL:
- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 7. maçında, başkent Vaduz'da Liechtenstein'ı Tümer, Okan Buruk ve Hakan Şükür'ün golleriyle 3-0 yendi. Ümit milliler de Portekiz'e deplasmanda 2-1 üstünlük sağladı.
25 AĞUSTOS-7 EYLÜL:
- Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi olan 123. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek bayanlarda Belçikalı Justine Henin-Hardenne, tek erkeklerde de ABD'li Andy Roddick ilk kez kazandı.
5-7 EYLÜL:
- İstanbul'daki 16. Uluslararası Boğaziçi Ümitler ve Gençler Karate Turnuvası'nda Türkiye, 13 birincilik, 9 ikincilik ve 15 de üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.
6-7 EYLÜL:
- İstanbul'daki 17. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, erkekler kulplu beygirde Kerem Venedik ile 1 birincilik, ayrıca 2 ikincilik ve 4 de üçüncülük elde etti.
8 EYLÜL:
- (B) Genç Milli Futbol Takımı, Alanya'daki özel maçta Malta'yı 2-0 yendi.
9 ve 10 EYLÜL:
- (A) Milli Futbol Takımı, özel maçta başkent Dublin'de İrlanda Cumhuriyeti ile 2-2 berabere kaldı. Goller, Hakan Şükür ve Okan Yılmaz'dan geldi. Ümit milliler de İstanbul'da Avustralya'yı 2-1 yendi.
12 EYLÜL:
- Bayan Voleybol Milli Takımı Antrenörü Deniz Esinduy, Ankara'da Avrupa Şampiyonası kampı sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.
5-14 EYLÜL:
- İsveç'teki 33. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, grupta 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle topladığı 5 puanla 2. olduktan sonra, eleme maçında Sırbistan-Karadağ'a yenilerek çeyrek finale kalamadı. Şampiyonada, finalde İspanya'yı 93-84 yenen Litvanya, 3. kez şampiyon, İtalya da Fransa'yı 69-67 yenerek 3. oldu.
- Almanya'daki 23. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Fransa'yı 3-2 yenen İtalya, 5. kez şampiyonluğu kazanırken, Rusya da Sırbistan-Karadağ'ı 3-1 yenerek 3.lüğü aldı.
6-14 EYLÜL:
- Tayland'ın Suphan Buri kentindeki 12. Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 3 yenilgi alarak çeyrek finale kalamazken, finalde Çin Halk Cumhuriyeti'ni 3-2 yenen Brezilya, 4. kez şampiyon, Polonya da Hollanda'yı 3-0 yenerek 3.lüğü oldu.
11-14 EYLÜL: - Japonya'nın Osaka kentindeki 27. Dünya Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 48 kiloda Neşe Şensoy ile 1 bronz madalya kazanıp 17. olurken, evsahibi Japonya, 6 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
12-14 EYLÜL:
- ABD'nin New York kentindeki Dünya 37. Erkekler ve 16. Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Gürcistan, 1'er altın ve bronz madalya ve 37 puanla erkeklerde, Japonya da 5 altın madalya ve 62 puanla takım birincisi oldu. Rusya'nın erkeklerde 3 altın madalya kazandığı şampiyonada Türkiye, 12 puanla dereceye giremedi.
13-14 EYLÜL:
- Monaco'daki 1. Dünya Atletizm Finali'nde bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, bayanlar 5 bin metrede de Elvan Abeylegesse birinciliği kazandı. Süreyya Ayhan böylece sezonu bayanlar dünya klasmanında 1409 puanla 5.liği aldı.
- Romanya'nın Köstence kentindeki 33. Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 8 gümüş ve 10 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 2., bayanlarda da 3. oldu.
8-15 EYLÜL:
- Çanakkale-Marmaris arasındaki Cumhurbaşkanlığı 39. Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda, bireysel dalda BRİSA Spor'dan Mert Mutlu, takımda da BRİSA Spor birincilikleri kazandı.
20 EYLÜL:
- Voleybolda 28. Yaz Olimpiyat Oyunları erkekler ön eleme turu mücadelesinde Türkiye, Estonya'ya sayı averajıyla elendi.
- İstanbul'daki 24. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Gençler Atletizm Yarışmaları'nda ENKA Spor, erkeklerde 10 birincilik, 6 ikincilik ve 75 puan, bayanlarda da 14 birincilik, 4 ikincilik, 1 üçüncülük ve 89 puanla şampiyonluğu kazandı.
20-21 EYLÜL:
- ABD'nin Alaska eyaletindeki 19. Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, Türkan Bozkurt ile 1 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya kazandı.
20-22 EYLÜL:
- Almanya'nın Bonn kentindeki 1. Uluslararası Almanya Açık Karate Turnuvası'nda Türkiye, 3'er birincilik ve üçüncülük aldı.
11-24 EYLÜL:
- İspanya'nın Cadiz kentindeki Dünya Yelken Şampiyonası'nda İngiltere, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye'ye en iyi dereceyi finn sınıfında 11. olan Ali Enver Adakan getirdi.
23 ve 25 EYLÜL:
- (B) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Romanya'yı Kuşadası'nda 2-0, Söke'de de 2-1 yendi.
25 EYLÜL:
- Hentbolda Erkekler GSGM Kupası'nı, Çankaya Belediyesi'ni 32-26 yenen lig ve kupa şampiyonu ASKİ Spor, Bayanlar Federasyon Kupası'nı da Anadolu Üniversitesi'ni 33-32 yenen Üsküdar Belediyesi kazandı.
19-28 EYLÜL:
- Yunanistan'daki 29. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Çek Cumhuriyeti'ni 59-56 yenen Rusya, 22. kez şampiyonluğu kazanırken, İspanya da Polonya'yı 87-81 yenerek 3.lüğü elde etti.
20-28 EYLÜL:
- Ankara ve Antalya'daki 23. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, tarihsel bir başarıya imza atarak 5 galibiyet, 2 yenilgiyle ve finalde Polonya'ya 3-0 yenilerek tarihinde ilk kez 2.liği kazandı. Polonya, ilk kez şampiyonluğu elde ederken, 3.lüğü ise Hollanda'yı 3-2 yenen Almanya aldı.
24-28 EYLÜL:
- Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da Dünya Üniversiteler Atıcılık Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde Oğuzhan Tüzün ile 1 altın, bayanlarda da Nihan Gürer ile 1 gümüş madalya kazandı.
- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki 26. Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken Rusya, 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla birinciliği aldı.
- Almanya'nın Garmish-Partenkirchen kentindeki Dünya 16. Erkekler ve 9. Bayanlar Tekvando Şampiyonası'nda Güney Kore, 8 altın ve 2 bronz madalyayla birinciliği alırken, Türkiye, erkekler 84 kiloda Bahri Tanrıkulu ile 1 bronz madalya alıp 18. sırada kaldı.
25-28 EYLÜL:
- İstanbul'daki 2. Uluslararası Dr.Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, finalde Bosna-Hersek'i 62-57 yenerek birinciliği, İsrail de KKTC'yi 79-62 yenerek 3.lüğü elde etti.
22-29 EYLÜL:
- 52. Uluslararası Bulgaristan Bisiklet Turu'nda BRİSA Spor, genel takım klasmanında birinciliği aldı.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2006, 08:45 PM   #10 (permalink)
BaNLi-üYe
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,703
piNo Ne iyi ne kötü arasında karar verecek
piNo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İÇ OLAYLAR

4 EKİM:
- Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film ödülünü Ömer Kavur'un yönettiği ''Karşılaşma'', en iyi kadın oyuncu ödülünü ''Abdülhamit Düşerken'' filmindeki rolüyle Meltem Cumbul, en iyi erkek oyuncu ödülünü ''Gülüm'' adlı filmdeki rolüyle Tarık Akan aldı. Ömer Kavur en iyi yönetmen seçildi.
- YSK, seçimlerin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi için yapılan başvuruları oybirliğiyle reddetti. Kararla, seçime ilişkin tartışmalar sona erdi.
6 EKİM:
- Burgazada'da çıkan orman yangınında 600 hektar alan zarar gördü.
- ''Kapsamı, sınırı ve zamanı hükümet tarafından belirlenecek şekilde TSK unsurlarının güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesine ve bu kuvvetlerin görev ve kullanılmasına ilişkin gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasına bir yıl süreyle izin verilmesine ilişkin'' Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'ye sevk edildi.
7 EKİM:
- Ankara'da Kızılay'daki yaya geçitleri kapatıldı. Geçişlerde metro alt geçitlerinin kullanılması istendi. Ayrıca Kızılay'da araçlar için sola dönüş yasağı uygulanmaya başlandı. Araçlar için yapılan yeni uygulamadan, tepkiler üzerine vazgeçildi.
- Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemeyi iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.
- Irak asker gönderilmesine ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulu'nun kapalı oturumunda kabul edildi.
8 EKİM:
- Ankara 12. İdare Mahkemesi, RTÜK'ün TRT Genel Müdürlüğü adaylığı seçimine ilişkin işleminin yürütmesini durdurdu.
- Anayasa Mahkemesi, memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren yasayı iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.
9 EKİM:
- Üniversitelerarası Kurul toplantısının ardından yayınlanan bildiride, TBMM'ye sunulan yükseköğretime giriş sistemini değiştiren yasa tasarısının İmam Hatip liselerine ayrıcalık ve üstünlük sağlayarak milli eğitim sistemini çağdışı bir eğitim sistemine dönüştüreceği savunuldu.
10 EKİM:
- YSK, mahalli idareler genel seçimlerinin 28 Mart 2004 Pazar günü yapılmasını kararlaştırdı.
12 EKİM:
- AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkanlığa seçildi.
- MHP 7. Olağan Kongresi'nde Devlet Bahçeli Genel Başkanlığa yeniden seçildi.
- Ağrı Bağımsız Milletvekili Cemal Kaya, AK Parti'ye geçti.
13 EKİM:
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, YÖK Kanun Tasarısı'nın Anayasa'nın ilgili maddelerine uyumlu olduğu konusunda ciddi endişelerinin bulunduğunu söyledi.
14 EKİM:
- AK Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Liberal Demokrat Parti'ye geçti.
15 EKİM:
TRT Genel Müdürlüğü'ne Şenol Demiröz'ün atanmasını öngören kararname Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Başbakanlığa geri gönderildi.
16 EKİM:
YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören ve üniversiteye girişte uygulanan katsayı sistemini değiştiren yasa tasarısının TBMM Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmeleri ertelendi.
- Mustafa Kemal portreleriyle tanınan Ressam Avni Arbaş, İzmir'de vefat etti.
17 EKİM:
- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 70 yıllık daktilosunu ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi'ne bağışladı.
18 EKİM:
- Türkiye Kamu-Sen tarafından birçok ilde ''Hukuka Saygı'' yürüyüşü yapıldı.
19 EKİM:
- TEM otoyolunda ters yöne giren TIR yolcu minibüsüne çarptı. Kazada 17 kişi hayatını kaybetti.
20 EKİM:
- Cumhurbaşkanı Sezer'in Çankaya Köşkü'nde vereceği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu için eşli ve eşsiz olmak üzere iki ayrı davetiye göndermesi tartışmalara neden oldu. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili soruya, ''Millet, mahşeri vicdanında bunu en ideal şekilde değerlendirir'' dedi.
21 EKİM:
- Başbakanlık Müsteşarlığı'na Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ömer Dinçer atandı.
22 EKİM:
- Sinema sanatçısı Derya Arbaş, ABD'de vefat etti.
23 EKİM:
- CHP 30. Olağan Kurultayı toplandı. Genel Başkanlığa Deniz Baykal yeniden seçildi. Tüzükte, blok liste uygulamasını öngören değişiklik yapıldı.
- Cumhurbaşkanı Sezer, vatandaşın devletten istediği pek çok bilgi ve belgeye ulaşmasını kolaylaştıran ''Bilgi Edinme Yasası''nı onayladı.
25 EKİM:
- Rektörler, öğretim üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler, Ankara'da ''Cumhuriyete Saygı'' yürüyüşü yaptılar, Anıtkabir'i ziyaret ederek saygı duruşunda bulundular.
28 EKİM:
- Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. kuruluş yıldönümü kutlamaları, Kara Harp Okulu arazisinden yapılan 21 pare top atışıyla ve Atatürk anıtlarına çelenklerin konulmasıyla başladı.
- Kutlamalar çerçevesinde TBMM Şeref Holü'nde Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı. Bir grup sanatçı, Cumhuriyet treni ile İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Yurt genelinde il ve bazı ilçelerde milyonlarca kişinin katılımıyla ''Cumhuriyete Saygı'' yürüyüşleri yapıldı, sergiler açıldı, konserler ve resepsiyonlar verildi, sempozyumlar düzenlendi.
- Milli Eğitim Bakanlığı, üniversitelerin tepkisine yol açan YÖK Yasa Taslağından vazgeçti. Rektörlerle buluşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Anayasa'nın kuruluş ve yetkilerini belirleyen maddeleriyle oynamadan yeni taslak hazırlanması için mutabakata vardıklarını açıkladı.
29 EKİM:
- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümü, yurt genelinde, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Sezer ve devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret ederek, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrine çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Sezer, daha sonra TBMM'de tebrikleri kabul etti. Sezer, Atatürk Kültür Merkezi tören alanında halkın bayramını kutladı, geçit resmini izledi. Gösteri sırasında THK'ya mensup bir paraşütçü 433.5 metrekare büyüklüğünde bir Türk bayrağı açtı,Cumhurbaşkanı Sezer, akşam da Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona eşleri türbanlı olduğu gerekçesiyle tek kişilik davetiye alan AK Parti milletvekilleri katılmadılar. Resepsiyonda Başbakan Erdoğan ile Bakanlar Kurulu üyeleri ve partinin yöneticileri bulundular. Sezer, resepsiyonda bir soru üzerine, ''Bu benim şahsi resepsiyonum değil, Devletin resepsiyonu. Son zamanlarda laik niteliklere yönelik tavırlar sergilenmek istenmektedir, ben bunlara fırsat vermem'' dedi. Başbakan Erdoğan ise resepsiyon tartışmalarına girmeyeceğini, kendilerinin gündeminde ülkenin kalkınmasının bulunduğunu söyledi.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de aynı konudaki sorular üzerine, ''Sayın Cumhurbaşkanı her zaman doğrusunu yapar. Yüce bir kişiliktir. Kararları hakkında yorum yapmak yakışık almaz'' diye konuştu.


EKONOMİ
7 EKİM:
- Merkez Bankası, Ekim ayının kalan döneminde yapılacak günlük döviz alım ihalelerinin miktarını 80 milyon dolara çıkardı. Anayasa Mahkemesi, bu yıl için motorlu taşıtlardan bir defaya mahsus ek vergi alınmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğünü durdurdu ve iptal etti.
8 EKİM:
- 2003 yılı Nobel Ekonomi Ödülü'nü, bilim adamları Robert F Engle ve Clive W.J. Granger kazandı.
9 EKİM:
- Yeni 20 dolarlıklar tedavüle çıktı.
13 EKİM:
- Hükümet, memurlara 160 milyon lira net ödeme yapmayı, ondan sonra 2004 yılının, birinci 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 6 olmak üzere 2004 yılında toplam yüzde 13.8'lik zam vermeyi kararlaştırdı.
14 EKİM:
- BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman, geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Abdüllatif Şener, 2004 yılı bütçe büyüklüğünün 160.9 katrilyon, gelirlerin 114.5 katrilyon, bütçe açığının ise 46.3 katrilyon olarak belirlendiğini bildirdi. Bakanlar Kurulu, otomobillerin ÖTV oranlarını, 3 ile 25 puan arasında arttırdı. Bira ve diğer alkollü içeceklere de asgari vergi geldi. 6. Gözden geçirme görüşmeleri tamamlandı.
15 EKİM: - Yeni Irak dinarı tedavüle girdi. Merkez Bankası, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 29'dan yüzde 26'ya düşürürken, borç verme faiz oranını yüzde 35'ten yüzde 31'e çekti.
16 EKİM:
- S&P, Türkiye'nin, uzun vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu B'den B+'ya (B artı) yükseltti.
18 EKİM:
- Sabotajlar nedeniyle kapalı bulunan Kerkük-Yumurtalık petrol hattından petrol pompalanmasına yeniden başlandı.
21 EKİM:
- Devlet Bakanı Babacan, ABD kredisini kullanma niyetlerinin devam ettiğini bildirdi. Hükümet, Devlet Denetleme Kurulu raporuna uyarak, Enron'a ait Marmara Ereğlisi-Trakya Doğalgaz Kombine, Unimar'a ait Marmara Ereğlisi-Unimar Doğalgaz, Günay Çapan'a ait Esenyurt Doğalgaz ve Ova Elektrik'e ait Gebze Dilovası santralına el koyma kararı aldı.
23 EKİM:
- Merkez Bankası, döviz alım ihalelerine ara verdi. BDDK, krizlerin maliyetinin 47.2 milyar dolar olduğunu açıkladı.
25 EKİM:
- Rusya'nın en büyük petrol üreticisi şirketi olan Yukos'un başkanı Mihail Kodorkovski Sibirya'da gözaltına alındı.
26 EKİM:
- Irak'tan, Türkiye'ye girişlerde getirilen 10 bin dolar sınırı kaldırıldı.
27 EKİM:
- Bireysel Emeklilik sistemi başladı, ilk sözleşmeler imzalandı. Dolar, serbest piyasada 5.5 ay sonra yeniden 1 milyon 500 bin liranın üstüne çıktı.
28 EKİM:
- Açıklanan 2004 Yılı Programıyla, gelecek yıl GSMH'nin yüzde 5 büyümesi, yıl sonunda enflasyonun yüzde 12, GSMH deflatörünün yüzde 11.9 olması hedeflendi. Dünya Bankası'nın, Türkiye'ye, 2004-2006 yılları içinde üç yıllık sürede kullandıracağı 4.5 milyar dolarlık Ülke Yardım Stratejisi (CAS) kredisi konusunda, uzlaşmaya varıldı.
30 EKİM:
- Devlet Bakanı Babacan, ''liradan 6 sıfırın 1 Ocak 2005'te atılacağını'' açıkladı. Ali Babacan, ''banka mevduatlarına uygulanan yüzde 100 devlet garantisinin de Temmuz 2004 tarihinde kaldırılacağını ve garantinin hesap başına 50 milyar TL ile sınırlandırılacağını'' ifade etti
31 EKİM:
- İmar Bankası'ndaki mevduat ve bono hesaplarının Ziraat Bankası mevduatına dönüştürüleceği açıklandı.

DIŞ
1 EKİM:
- İsrail hükümeti, Batı Şeria'daki güvenlik duvarının inşasının sürmesini onayladı. ABD'nin eleştirdiği duvar, BM Genel Kurulu tarafından kınandı. BM Genel Kurulu, duvarın inşasının durdurulmasını istedi.
2 EKİM:
- CIA'in emrinde çalışan Irak gözetleme grubu, ilk raporunu sundu ve Irak'ta hiç kitle imha silahına rastlanmadığını belirtti. Grubun Başkanı David Kay, 5 Ekim'de Irak ile El Kaide arasında kitle imha silahı alanında ilişki olduğuna dair belge bulunmadığını açıkladı.
- Nobel 2003 edebiyat ödülünü, Güney Afrikalı yazar John Maxwell Coetzee kazandı.
3 EKİM:
- Kuzey Kore, atom bombası yapımı için tüm teknik engelleri aştığını ve 6 bomba yapacak kadar malzeme elde ettiğini açıkladı.
5 EKİM:
- İsrail, 1974'ten beri ilk kez Suriye topraklarına saldırdı. Saldırı, Hayfa'da 4 Ekim'de düzenlenen ve 22 kişinin öldüğü intihar saldırısının sorumluluğunu üstlenen İslami Cihad'a ait olduğu sanılan bir üsse düzenlendi.
- Filistin lideri Yaser Arafat, olağanüstü hal ilan etti ve kurduğu olağanüstü kabinenin başına Ahmed Kurey'i atadı.
7 EKİM:
- Arnold Schwarzenegger California valiliğine seçildi.
10 EKİM:
- Nobel 2003 barış ödülünü İranlı hukukçu Şirin Ebadi kazandı.
12 EKİM:
- Michael Schumacher, Formula 1'de 6. kez dünya şampiyonu oldu.
15 EKİM:
- Yang Liwei'yi uzaya gönderen Çin, SSCB ve ABD'den sonra, uzaya tamamen kendi imkanlarıyla insan gönderen üçüncü ülke oldu.
- Azerbaycan devlet başkanlığı seçimini Haydar Aliyev'in oğlu İlham Aliyev kazandı.
16 EKİM:
- BM Irak'ta çokuluslu bir gücün kurulmasını öngören bir kararı kabul etti.
17 EKİM:
- Bolivya Devlet Başkanı Gonzalo Sanchez de Lozada, 1 ay süren halk gösterilerinin ve grevlerin ardından istifa etti. Çıkan olaylarda 80 kişi öldü.
21 EKİM:
- İran, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) sıkı ve habersiz denetimlere izin veren ek protokolünü imzalamayı ve onaylamayı kabul etti.
24 EKİM:
- Havacılık tarihinde 1976 yılından bu yana önemli bir yeri bulunan ilk süpersonik uçak Concorde, New York'un JF Kennedy Havaalanı'ndan başlattığı son yolculuğunu tamamlayarak, Heathrow havaalanına indi.
- Madrid'de düzenlenen Irak'ın yeniden yapılanmasıyla ilgili konferansta, bağışçı ülkeler 33 milyar dolar bağış sözü verdi.
25 EKİM:
- Rusya'nın en büyük petrol şirketi Yukos'un Başkanı Mihail Kodorkovski, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.


SPOR
4 EKİM: Portekiz'in Vilamoura kentindeki 12. Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda, erkeklerde Kenyalı Martin Lel, bayanlarda da İngiliz Paula Radcliffe birincilikleri kazandı. Radcliffe, şampiyonada 3. kez birinciliği aldı.
2-5 EKİM:
- Fransa'nın Creteil kentindeki 48. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamayıp 14 puanla takım halinde 13. olurken Gürcistan, 2 altın, 1 bronz madalya ve 29 puanla takım birinciliğini elde etti.
4-5 EKİM:
- Kazakistan'ın Almati kentindeki uluslararası yıldızlar karate turnuvasında Türkiye, 8 birincilik, 2 ikincilik ve 3 de üçüncülük alarak en başarılı ülke oldu.
8 EKİM:
- Basketbolda 19. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, lig şampiyonu Efes Pilsen'i 68-66 yenen Türkiye Kupası sahibi Ülkerspor 4., 11. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı da Erdemirspor'u 75-60 yenen lig ve kupa şampiyonu BOTAŞ Spor, 2. kez üstüste kazandı.
7 ve 9 EKİM:
- (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Romanya'yı Tekirdağ'da 3-1, Çorlu'da da 1-0 yendi.
5-11 EKİM:
- Küba'nın başkenti Havana'daki Dünya Eskrim Şampiyonası'nda İtalya, 3 altın, 1 gümüş ve 4 bronz, Rusya da 3 altın ve 1 gümüş madalya kazanarak en başarılı ülkeler oldular.
10 ve 11 EKİM:
- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 8. ve son maçında İstanbul'da İngiltere ile golsüz berabere kalarak grubu 19 puanla 2. sırada bitirdi. Ümit milliler ise rakibini 1-0 yenerek grupta 22 puanla birinci oldu.
20-12 EKİM:
- ABD'deki 4. Bayanlar Futbol Dünya Kupası'nda, finalde uzatmada İsveç'i 2-1 yenen Almanya ilk kez şampiyon, Kanada'yı 3-1 yenen evsahibi evsahibi ABD de 3. oldu.
7-12 EKİM:
- Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki 4. Dünya Bayanlar Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda ilk 3 sırayı ABD, Brezilya ve Avustralyalı çiftler kazandı.
8-12 EKİM:
- İspanya'nın Valencia kentindeki Avrupa 29. Erkekler ve 6. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 4'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalya ve 532 puanla Bulgaristan, bayanlarda da 3 altın, 1 gümüş, 5 bronz madalya ve 455 puanla Rusya'nın ardından takım halinde 2.liği aldı.
10-12 EKİM:
- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Balkan Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya kazandı.
12 EKİM:
- Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki 7. Uluslararası Dağ Bisikleti Şampiyonası'nda, 4 kategoride de Hollandalı sporcular birinci oldu.
- Otomobil sporlarında 54. Formula 1 ''Grand Prix'' Dünya Şampiyonluğu'nu, Alman sürücü Michael Schumacher (Ferrari), 93 puanla ve 6. kez kazanırken, Finli Kimi Raikkonen, 91 puanla 2.liği, Kolombiyalı Juan Pablo Montoya da 82 puanla 3.lüğü aldı. Markalarda ise birincilik, 158 puanla 13. kez Ferrari'ye gitti.
15 EKİM: - Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Gençlerbirliği, İngiliz Blackburn Rovers'ı 3-1 ve 1-1, Gaziantepspor, İsrail'in Hapoel Tel Aviv takımını 1-0 ve 0-0'lık skorlarla elerken Trabzonspor, İspanyol Villarreal CF'ye 0-0 ve 2-3, Malatyaspor da İsviçre'nin FC Basel takımına 0-2 ve 2-1'lik skorlarla elendi.
14-18 EKİM:
- İstanbul'daki 3. Avrupa İşitme Engelliler Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, grekoromende 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 66 puan, serbestte de 4 altın, 3 gümüş madalya ve 67 puanla takım birinciliklerini kazandı.
14-19 EKİM:
- Rusya'nın Samara kentindeki 1. Bayanlar Basketbol Kulüplerarası Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde ABD'nin WNBA karmasını 72-68 yenen Rus Volgaburmarsh SGAU Samara kazanırken, Fransız US Valenciennes Olympic'i 70-64 yenen Avrupa Ligi Şampiyonu Rus UMMC Ekaterinburg da 3. oldu.
- Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki 4. Dünya Erkekler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda Brezilya, ABD ve Portekiz ekipleri ilk 3 sırada yer aldı.
17-19 EKİM:
- İstanbul'daki Balkan Yıldızlar Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, tek bayanlarda Yağmur Uslu ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.
19 EKİM:
- İstanbul'daki 25. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Belay Wolashe, 2.18.29.00, bayanlarda da Ukraynalı Rimma Doubovik, 2.36.39.00'lık dereceleriyle birinci oldular. Türkiye'den erkeklerde Ahmet Yavuz 7., bayanlarda da Lale Öztürk 6. sırayı aldı.
- Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Beşiktaş, Finlandiyalı rakibine 2 maçta da yenilerek, Bayanlar EHF Kupası 2. turunda da Kastamonu Gençlik Merkezi, Belaruslu rakibine 2 maça da çıkmayarak elendi.
22 EKİM:
- 13. Uluslararası Alanya Triatlonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kazak Dimitri Gaag 1.51.38.00, bayanlarda da Rus Olga Zaousailova, 2.01.10.00 ile kazandı.
23 ve 25 EKİM:
- (B) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile Karabük'te yaptığı özel maçlarda 0-0 ve 3-3 berabere kaldı.
25 EKİM:
- Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon Kupası 1. turunda Tokat Belediyesi Plevnespor, Rus rakibine set averajıyla elendi.
24-26 EKİM:
- İstanbul'daki 19. Uluslararası Ulu Gazi Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye Federasyon Karması, grekoromende 78 puanla birinci, serbestte de 72 puanlı Rusya'nın ardından 67 puanla 2. oldu.
- Fransa'nın Marsilya kentindeki 3. Dünya Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanırken, en başarılı ülke 6 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya alan İran'dı.
25-26 EKİM:
- Kazakistan'ın Almati kentindeki Grekoromen Güreş Dünya Kupası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 3 yenilgiyle 4. olurken, 4 maçını da kazanan Rusya, şampiyonluğu elde etti.
- İspanya'nın Valladolid kentindeki Avrupa Erkekler Kulüpler Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde 2 İspanyol ekibinden FC Barcelona, BM Valladolid'i 30-29 yenerek kazanırken, İspanyol BC Ciudad Real de Fransız Montpellier HB'yi 29-28 yenerek 3. oldu.
26 EKİM:
- At yarışlarında Ankara'daki 65. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Sadık Eliyeşil'in ''Ultramar'' isimli atı, jokeyi Selim Kaya ile kazandı.
25-29 EKİM:
- İskoçya'nın Humberton kentindeki 26. Avrupa (A) Gençler Futbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 7 puan ve averajla grup birincisi olarak 2. tura yükseldi.
piNo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
2003, olaylari, Önemlİ, yilin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:59 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314